Χρειάζεται πολύ θράσος για να διαστρέψεις με τόσο ωμό τρόπο την αλήθεια, όμως η ΚΕΕΡΦΑ φαίνεται ότι διαθέτει αποθέματα. Δεν εξηγείται αλλιώς η προκλητική ανακοίνωση που εξέδωσε το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης, με τίτλο «Λόκ άουτ Τόσκα-κοσμητείας στη Νομική κατά εκδήλωσης για τη δίκη της Χρυσής Αυγής!».
Οσοι παρακολούθησαν το συγκεκριμένο ζήτημα (δείτε το ρεπορτάζ στη διπλανή σελίδα) γνωρίζουν πολύ καλά ότι το λοκ-άουτ στη Νομική επιβλήθηκε για να μη γίνει η εκδήλωση αλληλεγγύης στον Δημήτρη Κουφοντίνα. Και βέβαια, μαζί με την εκδήλωση αλληλεγγύης στον Δ. Κουφοντίνα, ακυρώθηκε και εκδήλωση της ΚΕΕΡΦΑ για τη δίκη της Χρυσής Αυγής. Ομως, δεν ήταν αυτή η εκδήλωση ο στόχος. Απόδειξη ότι οι ίδιοι οι διοργανωτές της την επαναπροσδιόρισαν για την επόμενη μέρα.
Θα περίμενε κανείς από την ΚΕΕΡΦΑ, αν μη τι άλλο, να καταγγείλει το λοκ-άουτ και τον αποκλεισμό της Νομικής από τα ΜΑΤ αναφερόμενη σε όλες τις εκδηλώσεις.
Οχι να αποσιωπά τον πραγματικό λόγο της απαγόρευσης και να σκαρφίζεται έναν ανύπαρκτο λόγο. Αλλά, ακόμα κι αν κανείς ανεχόταν τον πολιτικό μικρομεγαλισμό και δεχόταν να βάλει η ΚΕΕΡΦΑ τις δυο εκδηλώσεις στην ίδια μοίρα (κι όχι να αναφέρεται μόνο στη δική της εκδήλωση), πώς να ανεχτεί τον περιφρονητικό τρόπο με τον οποίο αναφέρονται στον Δ. Κουφοντίνα; «Μετα από όλα αυτά έχουν το θράσος να μας λένε ότι ενοχλήθηκαν τάχα διότι θα μίλαγε σε εκδήλωση από την φυλακή ο Κουφοντίνας!».
Αν ήταν άλλοι, θα λέγαμε ντροπή. Ομως δεν την έχει χάσει κανένας τη ντροπή για να τη βρουν οι της ΚΕΕΡΦΑ. Ετσι κι αλλιώς, ήταν και είναι απόντες από κάθε εκδήλωση αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους. Προτιμούν την «παρέα» με τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία.
ΥΓ. Τη γελοιότητα ότι οι φοιτητές μετέτρεψαν τη σχολή σε κέντρο οργάνωσης πρωτοβουλιών της ΚΕΕΡΦΑ δε θα τη σχολιάσουμε. Αλλωστε, η ανακοίνωση των φοιτητικών σχημάτων που έσπασαν το λοκ-άουτ και άνοιξαν τη σχολή δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας (δημοσιεύεται στη διπλανή σελίδα).