► Eίναι παλιά τακτική του ελληνικού αστικού συστήματος εξουσίας, κάθε φορά που ζωηρεύει η ένταση στο Αιγαίο, να δίνει στη δημοσιότητα ηχητικά και βίντεο από τα κόκπιτ ελληνικών πολεμικών αεροπλάνων που εμπλέκονται σε εικονικές αερομαχίες στο Αιγαίο, για να τονώνει το αίσθημα… εθνικής υπεροχής. Οπως αντιλαμβάνεστε, επί Καμμένου δε θα μπορούσε να συμβεί κάτι διαφορετικό. Μόνο που πρωθυπουργός δεν είναι ο Καμμένος, είναι ο Τσίπρας. Μπορεί αυτές οι εκδηλώσεις ακραίου εθνικισμού και μιλιταρισμού να ενοχλούν τους… παραδοσιακούς συριζαίους, δε δυσκολεύονται όμως να «καταπιούν» την ενόχλησή τους. Εχουν καταπιεί χειρότερα κι έχουν συνηθίσει.
► Τόσοι δισεκατομμυριούχοι στην ίδια κυβέρνηση δεν έχουν ξαναμαζευτεί στην πολιτική ιστορία των ΗΠΑ. Δεν μπορείς να πεις τίποτα: ο Τραμπ είναι φουλ… αντισυστημικός.
► Κρίμα, μαντάμ Αυλωνίτου. Γιατί μόνο με τον Καμμένο το ενσταντανέ; Γιατί λείπουν ο Παππάς με τον Κασιδιάρη, που σας συνόδευσαν στο ταξίδι εθνικιστικής αναψυχής στο Καστελόριζο; Πάντως, και η Αυλωνίτου και η Κασιμάτη (συριζαία κι αυτή) πήραν τόση χαρά από την εκδρομή με το «Σινούκ», που ανέβασαν φωτογραφίες στο facebook (περισσότερα για το θέμα στη σελίδα 6).
![](/wp-content/uploads/2020/08/1394/content_fwto_piesthrio.jpg)
► Την Παρασκευή ο Τσακαλώτος στην Αθήνα είπε στους οικονομικούς συντάκτες πως αν δεν κλείσει η αξιολόγηση θα υπάρξουν πολιτικές εξελίξεις (εκλογές δηλαδή). Την Κυριακή ο Τσίπρας στο Αμπού Ντάμπι ζήτησε να σταματήσει η συζήτηση περί εκλογών, γιατί η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που έχει ορίζοντα τριετίας για εκλογές. Ασυνεννοησία; Οχι. Τακτική «μια στο καρφί και μια στο πέταλο», τακτική καλλιέργειας σύγχυσης και δημιουργίας καπνού παραλλαγής, από πολιτικάντηδες που θεωρούν ότι απευθύνονται σε Χαχόλους.
► Μήπως να έλεγε κάποιος κολλητός του (γιατί εμάς δεν πρόκειται να μας ακούσει) στον Τσακαλώτο ότι με εξυπναδούλες πότε για τον Αλέξη Ζορμπά, πότε για τη Γκρέις Κέλι και τον Ρενιέ και πότε για τον Κάρολο και τη Νταϊάνα, δε δίνει στο λόγο του κάποια ανάλαφρη χροιά, αλλά προκαλεί τη νοημοσύνη των ακροατών του; Οι Ελληνες δε στερούμαστε χιούμορ, αλλά τις εγγλέζικες κρυάδες δεν μπορούμε να τις σηκώσουμε.
► Ενα ακόμα κρεσέντο ακροδεξιού λόγου περί «γκέι μπέιμπι σίτερ» από τον Κατσίκη των ΑΝΕΛ, χωρίς κανείς από τον ΣΥΡΙΖΑ να δοκιμάσει να διαμαρτυρηθεί. Φωνασκούσαν μόνο βουλευτές των άλλων κομμάτων, ενώ οι συριζαίοι παρακολουθούσαν απαθείς. Οταν όμως είδαν ότι το γεγονός είχε γίνει βούκινο, έστειλαν (μετά από τρεις ώρες!) ένα βουλευτή να δηλώσει τη διαφωνία του με τον Κατσίκη και να θυμηθεί το ναζιστή και ομοφυλόφιλο Ρεμ των ταγμάτων εφόδου.