♦ «Στρατηγέ μου, ιδού ο στρατός σας» ♦ Π. Κανελλόπουλος προς Φαν Φλιτ, 1948 ♦ Πρόεδρέ μου, ιδού η χώρα σας ♦ Τσιπροκαμμένοι προς Ομπάμα, 2016 ♦ Σα να μην πέρασε μια μέρα ♦ Ο αέναος κύκλος του δωσιλογισμού ♦ Κάτι τέτοιες στιγμές φαίνεται απτά ο κομπραδόρικος (μεταπρατικός) χαρακτήρας της ελληνικής αστικής τάξης ♦ Η εξάρτηση του συστήματός της από το διεθνή ιμπεριαλισμό ♦ Η στρατηγική της αναζήτησης της εύνοιας των δυνατών του πλανήτη ♦ Η προδοσία του εθνικοαπελευθερωτικού χαρακτήρα της Επανάστασης του 1821 ♦ Δε θα υπάρξει τέταρτο Μνημόνιο! ♦ Τι δεν καταλάβατε; ♦ Το είπε ο κυρ-Αλέκος σε πρωινάδικο, δε σας αρκεί; ♦ Και τα εργασιακά έχουν κλείσει ♦ Κι αυτό ο κυρ-Αλέκος το είπε ♦ Και τι συζητάει η Αχτσιόγλου με την τρόικα, τα εργασιακά δε συζητάει; ♦ Δηλαδή, ξέρετε εσείς και δεν ξέρει ο κυρ-Αλέκος; ♦ Εδώ το μόνο «τρανζίσιον» που ξέρουμε είναι αυτό που περιγράφουν οι αθλητικοπαπάρηδες της τηλεόρασης, όταν περιγράφουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ ♦ Στην Αμερική «τρανζίσιον» (δηλαδή «μετάβαση») ονομάζουν τους δυόμισι μήνες της παράδοσης της διοίκησης από έναν πρόεδρο στον επόμενο ♦ Τα συζητούν όλα με τους ανθρώπους των μονοπωλίων και των κέντρων εξουσίας, τα ρυθμίζουν όλα, γίνεται το σχετικό «μασάζ» και ο επόμενος αναλαμβάνει έτοιμος να εξασφαλίσει τη συνέχεια ♦ Αφού ο νόμος Παππά έγινε κομμάτια και θρύψαλλα, επομένως το «μεταμοντέρνο μιντιακό πραξικόπημα» νίκησε, έτσι δεν είναι; ♦ Οχι, νίκησαν ο Παππάς και ο Τσίπρας ♦ Τα ίδια δεν έκαναν και με το τρίτο Μνημόνιο; ♦ Στην αρχή κατήγγειλαν «πραξικόπημα» και «εκβιασμό με το πιστόλι στον κρόταφο» και μετά πανηγύριζαν για το «συμβιβασμό» που «έσωσε τη χώρα» ♦ Τα φιλαράκια Παππάς και Σπίρτζης εκπροσώπησαν τον ΣΥΡΙΖΑ στο συνέδριο των ΑΝΕΛ ♦ Και άκουγαν με ευλάβεια τον Καμμένο να εξηγεί γιατί πανηγυρίζει για τη νίκη του Τραμπ ♦ Εύκολο να βάζεις έντυπα και στελέχη να βρίζουν τον Τραμπ ♦ Το πρόβλημα αρχίζει όταν ο κυβερνητικός εταίρος εμφανίζεται… τραμπότερος του Τραμπ ♦ Ούτε ο Παππάς είχε την ευθιξία να παραιτηθεί, μετά το φιάσκο με τα κανάλια, ούτε ο Τσίπρας τον κώλο να τον διώξει ♦ Ξεφτιλισμένοι, που θα 'λεγε και η πρώην φίλη τους Ζωή ♦ Σταυρούλα, ζεις, εσύ τους οδηγείς ♦ «Αντε γεια, Πανούλη» απάντησε η Σταυρούλα Ξουλίδου, όταν έλαβε SMS στο κινητό της να πάει στο συνέδριο ν' ακούσει την ομιλία του τέως αρχηγού της ♦ Οχι, θα κάτσει σαν τη Χρυσοβελώνη, να κουνάει το κεφάλι και να κάνει μούτες ♦ Α, όλα κι όλα, ο πρόεδρος Λεβέντης έχει δίκιο ♦ Τον απέκλεισαν από το δείπνο του προεδρικού μεγάρου για να μην πληροφορηθεί ο Ομπάμα τις θέσεις του κόμματός του ♦ Και μάλιστα την έφεραν και στον Ομπάμα, που είχε ζητήσει -διά της διπλωματικής οδού- ένα ραντεβού με τον πρόεδρο Λεβέντη ♦ Και ο Μάκης ο Μπαλαούρας δεν προσκλήθηκε στο δείπνο, αλλά δεν έκανε φασαρία ♦ Θυμήθηκε ότι παλιά έκαιγε κι αυτός αμερικάνικες σημαίες ♦ Οχι, την παροιμία «πού 'σαι νιότη που 'δειχνες πως θα γινόμουν άλλος» δεν τη θυμήθηκε ♦ Ο Ομπάμα ήθελε μια ομιλία με φόντο την Ακρόπολη και τον Παρθενώνα για το photo book του ♦ Λέτε ως ομιλητής να πιάσει το κασέ του ΓΑΠ; ♦ Αν όχι, τον βλέπουμε να μας ξανάρχεται για φωτογράφιση στο Καστελόριζο ♦ Κατά τον κυρ-Αλέκο η Αμερική δεν είναι ιμπεριαλιστική δύναμη ♦ Απλά «κάνει πολέμους» ♦ Δεν είναι το ίδιο ♦