♦ Ο Μικρούτσικος με τον Πασχαλίδη, φρονίμως ποιούντες, ματαίωσαν συναυλία τους στο Ιλιο, όταν φορείς της πόλης τούς πληροφόρησαν ότι η συναυλία εντασσόταν στο πρόγραμμα των περιβόητων «Λευκών Νυχτών» (τα μαγαζιά μένουν ανοιχτά όλη τη νύχτα, που γίνεται Μαύρη Νύχτα για τους εργαζόμενους). Εχουμε την υποψία ότι το γνώριζαν από την αρχή, αλλά έκαναν το κορόιδο. Οταν, όμως, τους επισκέφτηκαν συλλογικότητες της πόλης, κατάλαβαν ότι έτσι και επέμεναν θα έπεφτε… πολύ ζαρζαβατικό και θα στιγματίζονταν χειρότερα από τον Νταλάρα, οπότε αποφάσισαν να ματαιώσουν τη συναυλία τους. Τώρα, ο δήμαρχος Ιλίου Ζενέτος τους ζητά -με αγωγή- να πληρώσουν 340.000 ευρώ για… «ηθική βλάβη». Είναι τέτοια η αποθράσυνση των μνημονιακών τεράτων, που φτάνουν να βαφτίζουν «ηθική βλάβη» τη ματαίωση μιας συναυλίας, που έγινε με πολιτικό-κοινωνικό σκεπτικό από τους καλλιτέχνες.
♦ Τη σύνθεση τη δανειζόμαστε από το «Ποντίκι» και την αναδημοσιεύουμε, γιατί ζηλέψαμε την ευθυβολία της. Για όσους δε θυμούνται: την περίοδο που ο Κουβέλης συγκυβερνούσε μαζί με τους Σαμαρά και Βενιζέλο, στη διαδήλωση μιας πανεργατικής απεργίας, η νεολαία ΣΥΡΙΖΑ φώναζε το σύνθημα: «Μισθούς-συντάξεις τις έκανες κουρέλι, άντε και γαμήσου, σύντροφε Κουβέλη»!
![](/wp-content/uploads/2020/08/1323/content_pontiki.jpg)
♦ «Το Πολιτικό Βαρόμετρο της Public Issue δεν θα πραγματοποιείται, εφεξής, για λογαριασμό της ΑΥΓΗΣ, ύστερα από σχετική απόφαση της εφημερίδας». Μ' αυτό το λακωνικό μήνυμα στο Twitter ανακοίνωσε η Public Issue το τέλος της συνεργασίας της με την εφημερίδα του ΣΥΡΙΖΑ. Το λόγο τον ξέρουμε: τα νούμερα δεν ήταν συμβατά με την κυβερνητική προπαγάνδα. Οταν ένα γκάλοπ, που δείχνει τη ΝΔ να προηγείται του ΣΥΡΙΖΑ και τον Κούλη να είναι μπροστά από τον Τσίπρα ως «καταλληλότερος», δημοσιεύεται στην κομματική εφημερίδα, αποκτά αδιαμφισβήτητο κύρος. Ενώ αν δημοσιευτεί σε οποιοδήποτε άλλο Μέσο μπορεί να αμφισβητηθεί.
♦ «Ε, λοιπόν εδώ θα το δηλώσουμε ξεκάθαρα. Αυτή δεν είναι μια μάχη ενός υπουργού. Είναι μια μάχη μιας παράταξης και ολόκληρου του ελληνικού λαού για να μπει επιτέλους φως στο σκοτάδι της διαπλοκής εδώ και τόσα χρόνια». Από τη φράση αυτή, με την οποία ο Τσίπρας έκλεισε την ομιλία του στην ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ, πετάξτε την αναφορά στο λαό (εκτός αν ο Τσίπρας με τον Παππά εκπροσωπούν το λαό), βάλτε ερωτηματικό στην αναφορά στην παράταξη (πραγματικά δεν ξέρουμε αν ολόκληρος ο ΣΥΡΙΖΑ έχει την ίδια άποψη) και κρατήστε μόνο την αναφορά στον Παππά. Ηταν απολύτως αναμενόμενο ο Τσίπρας να καλύψει τον (ακόμα) Διόσκουρό του.