♦ Aν δεν ήθελαν να παίξουν προπαγανδιστικά με το θέμα, θα είχαν διαλύσει με τη βία τον καταυλισμό των προσφύγων στις λάσπες της Ειδομένης. Ο Βίτσας το είχε προαναγγείλει. Στη συνέχεια, όμως, το ξανασκέφτηκαν και είπαν ότι είναι καλύτερα να υπάρχει αυτή η εικόνα και να τη βλέπει όλη η Ευρώπη, μπας και πάρουμε τίποτα παραπάνω στο παζάρι που ακόμα δεν έκλεισε.
♦ Πώς λέγεται ο πρωθυπουργός που βγαίνει παρέα με τον μεγάλο βεζίρη Νταβούτογλου να μοιράσει λουλούδια σε γυναίκες δημοσιογράφους, την ίδια ώρα που η κυβέρνηση του μεγάλου βεζίρη ξυλοκοπούσε γυναίκες που διαδήλωναν και έκλεινε αστικές φυλλάδες με σουλτανικούς φετφάδες; Γιουσουφάκι. Για να είμαστε αντικειμενικοί, πάντως, αποκαλύπτοντας την υποκρισία του αστικού Τύπου που ξαφνικά θυμήθηκε να στηλιτεύσει τον Τσίπρα, πρέπει να θυμίσουμε ότι τα ίδια (και χειρότερα) έκανε στο Τελ Αβίβ και την Ιερουσαλήμ με τον σιωναζιστή Νετανιάχου και στο Κάιρο με τον ματοβαμμένο δικτάτορα στρατηγό Αλ Σίσι. Δεν είδαμε τότε, όμως, να διαμαρτυρηθεί ή να χλευάσει κανένας. Δεν είδαμε σχόλιο για τη φράση του Τσίπρα ότι η Ιερουσαλήμ είναι ιστορική πρωτεύουσα του Ισραήλ.
♦ Κατρούγκαλος σπίκινγκ: «Δεν είναι το ζήτημα του καπιταλισμού ή όχι. Και εγώ προσωπικά κομμουνιστής είμαι, θα ‘θελα ένα άλλο σύστημα, αλλά μιλάμε για την τρέχουσα (…) Ακούστε, εσείς δεν με θέλετε έτσι, αλλά έχω δικαίωμα να αυτοπροσδιοριστώ. Σέβομαι τις απόψεις σας, αλλά πρέπει να σεβαστείτε κι εσείς τη δική μου (…) Είμαι κομμουνιστής, λοιπόν, και σας λέω ότι η εύλογη ερώτηση που θα μου ‘κανε ένας που δεν πιστεύει ότι είμαι κομμουνιστής, είναι ότι πώς συμβιβάζεται αυτό που λες με την πολιτική που εφαρμόζεις. Δεν είναι αριστερή πολιτική να αφήνεις μια ωρολογιακή βόμβα στα θεμέλια των ταμείων, μην παίρνοντας υπόψη ότι πρέπει να συγκρατηθούν τα ελλείμματα. Ακουσα να λέγεται: δώστε τα να τα κάνουν οι Σαμαροβενιζέλοι. Δώστε την εξουσία με λίγα λόγια. Κι έχω πει ότι αυτό κατά τη γνώμη μου –και περιμένω πάλι να εξεγερθούν αυτοί που εξεγέρθηκαν προηγουμένως- θα ‘ταν μια νέα Βάρκιζα, σα να δίναμε τα όπλα. Γιατί αυτό που έχουμε εμείς σαν όπλο αυτή τη στιγμή είναι η κυβερνητική εξουσία. Που δεν είναι μεν η πραγματική εξουσία, αλλά είναι κάτι που αλλάζει με το μείγμα των πολιτικών που εφαρμόζουμε»! Τα σχόλια δικά σας…
![](/wp-content/uploads/2020/08/1091/content_g_-_e_v_z_-_g.png)
♦ Ο συριζαίος υφυπουργός Κοντονής πέταξε έξω από το γραφείο του τη συριζαία βουλευτίνα Αυλωνίτου, η οποία διαμαρτυρήθηκε εγγράφως στον πρωθυπουργό. Αβυσσος η ψυχή των συριζαίων, απορούμε όμως πώς δε σκέφτηκε η Αυλωνίτου να στείλει και μια επιστολή στον Μελισσανίδη, να του ζητήσει να πει στο φίλο του τον Κοντονή ότι υποστηρίζει και αυτή με πάθος τη μπίζνα της «Αγιασοφιάς».