Σε τι διαφέρει ο υπουργός Εσωτερικών του Βελγίου, που πρότεινε να κατασκευαστεί στην Αθήνα ένα τεράστιο στρατόπεδο συγκέντρωσης για 400.000 πρόσφυγες και μετανάστες, από το δημοσιογράφο των Financial Times που παρουσίασε σχέδιο, σύμφωνα με το οποίο μπορεί να γίνει ανταλλαγή ελληνικού χρέους με την υποχρέωση του ελληνικού κράτους να φυλακίσει σε στρατόπεδα συγκέντρωσης στα νησιά του Αιγαίου εκατοντάδες χιλιάδες πρόσφυγες και μετανάστες, μέχρι να επιτευχθεί η απέλασή τους στις χώρες καταγωγής τους; Επί της ουσίας, δε διαφέρουν σε τίποτα.
Απλά, ο δημοσιογράφος των FT εμφανίζεται κάπως… γενναιόδωρος, ζητώντας να δοθούν κάποια ανταλλάγματα στην ελληνική πλευρά, προκειμένου να ασκήσει με ζήλο τα καθήκοντα του πογκρομιστή και δεσμοφύλακα της ΕΕ, φυλακίζοντας στην Ελλάδα εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες και πρόσφυγες. Ενώ ο βέλγος υπουργός επικαλέστηκε απλά τη Σένγκεν και το Δουβλίνο, λέγοντας στον Μουζάλα ότι ως συνοριακή χώρα-μέλος της ΕΕ η Ελλάδα έχει την υποχρέωση να κόψει το λαιμό της και να βρει πώς θα προστατέψει την πολιτισμένη Ευρώπη από τις ορδές των εξ Ανατολής βαρβάρων που περνούν μέσα από το έδαφός της. Αν δεν μπορεί να τους πνίξει στα νερά του Αιγαίου ανάμεσα στα ελληνικά νησιά και τα τουρκικά παράλια κι αν δεν μπορεί να τους φυλακίσει στα νησιά, ας φτιάξει το στρατόπεδο συγκέντρωσης στην Αθήνα. Τόσο κυνικά.
Το κολέγιο των Επιτρόπων, πάντως, για να μην τυχόν δημιουργηθούν τίποτα παρανοήσεις από το δημοσίευμα των FT, φρόντισε να καταστήσει δημόσια σαφές ότι το προσφυγικό δε συνδέεται με τη διαδικασία αξιολόγησης του ελληνικού «προγράμματος». Αντίθετα, διαπίστωσε ότι «η Ελλάδα παραμέλησε σοβαρά τις υποχρεώσεις της και ότι υπάρχουν σοβαρές παραλείψεις στους ελέγχους των εξωτερικών συνόρων που πρέπει να αντιμετωπιστούν από τις ελληνικές αρχές», όπως δήλωσε ο αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Βάλντις Ντομπρόφσκις. Γι' αυτό και «αν δεν ληφθεί η απαραίτητη δράση και οι ελλείψεις παραμείνουν, υπάρχει η πιθανότητα να επιτραπεί στα κράτη-μέλη να κλείσουν προσωρινά τα σύνορά τους».
Η Ελλάδα κρίθηκε… μετεξεταστέα βάσει έκθεσης που συνέταξε «ο Μηχανισμός Αξιολόγησης Σένγκεν, που δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 2013, προβλέπει τον έλεγχο της εφαρμογής των κανόνων Σένγκεν μέσω επισκέψεων παρακολούθησης σε συγκεκριμένο κράτος μέλος από ομάδες εμπειρογνωμόνων των κρατών μελών και του Frontex υπό την ηγεσία της Επιτροπής», όπως αναφέρει η ανακοίνωση της Κομισιόν.
Η Εκθεση δε δημοσιοποιήθηκε, έχει όμως ενδιαφέρον να δούμε πώς η Κομισιόν ανακοίνωσε εν περιλήψει τις βασικές πλημμέλειες που βρήκαν οι ελεγκτές: «Η έκθεση, αν και αναγνωρίζει ότι οι ελληνικές αρχές υφίστανται πιέσεις, υπογραμμίζει ότι η διαδικασία ταυτοποίησης και καταγραφής παράτυπων μεταναστών δεν είναι αποτελεσματική, ότι τα δακτυλικά αποτυπώματα δεν εισάγονται συστηματικά στο σύστημα και ότι τα ταξιδιωτικά έγγραφα δεν ελέγχονται συστηματικά για τη γνησιότητά τους ούτε αντιπαραβάλλονται με σημαντικές βάσεις δεδομένων ασφαλείας, όπως το SIS (σύστημα πληροφοριών Σένγκεν), η Ιντερπόλ και άλλες εθνικές βάσεις δεδομένων. Με βάση αυτές τις διαπιστώσεις, το σχέδιο έκθεσης καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η Ελλάδα αμελεί σοβαρά τις υποχρεώσεις της και ότι υπάρχουν σοβαρές αδυναμίες στη διενέργεια ελέγχων στα εξωτερικά σύνορα, οι οποίες πρέπει να εξαλειφθούν και να αντιμετωπιστούν από τις ελληνικές αρχές».
Οποιος ξέρει τις διαδικασίες θα καγχάσει. Στην πραγματικότητα, αυτά που καταλογίζονται ως πλημμέλειες είναι πταίσματα. Θυμίζουν την ιστορία του Αλ Καπόνε, που τον κυνηγούσε μάταια το FBI ως αρχηγό μεγάλης συμμορίας, αλλά φυλακή μπόρεσε να τον βάλει το IRS για φοροδιαφυγή. Τι θέλουν από την Ελλάδα οι βορειοευρωπαϊκές ιμπεριαλιστικές δυνάμεις; Να μετατραπεί σε μια τεράστια φυλακή για εκατοντάδες χιλιάδες πρόσφυγες και μετανάστες, σφραγίζοντας τα εξωτερικά χερσαία σύνορά της προς βορράν (Αλβανία, Δημοκρατία της Μακεδονίας, Βουλγαρία), ώστε να μην περνούν από εκεί οι πρόσφυγες και μετανάστες με κατεύθυνση την κεντρική και βόρεια Ευρώπη. Τι προσπαθεί να κάνει η Ελλάδα; Να ξεφορτωθεί όσους περισσότερους μπορεί, ώστε όταν υποχρεωθεί να σφραγίσει εντελώς τα σύνορα, να μείνουν όσο γίνεται λιγότεροι στην Ελλάδα-φυλακή. Γι' αυτό οι ελεγκτές του Σένγκεν μιλούν για πλημμελή έλεγχο.
Πρόκειται στην πραγματικότητα για ένα μπρα-ντε-φερ που κρατάει μήνες και εκείνο που λυγίζει ολοένα και περισσότερο είναι το χέρι της ελληνικής κυβέρνησης. Η συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου ούτε θέλει ούτε μπορεί να ασκήσει πολιτική διαφορετική απ' αυτή που ασκούσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις. Μόνο που αυτής της έλαχε το «λαχείο» των εκατομμυρίων προσφύγων από τη Συρία, δίπλα στους οποίους περνούν στην Ελλάδα και πρόσφυγες από άλλες χώρες ή απλώς μετανάστες που κρίνουν πως τώρα είναι η ευκαιρία τους για να φτάσουν πιο εύκολα στην Ευρώπη.
Η Ελλάδα ανέλαβε την υποχρέωση να φτιάξει πέντε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Καθυστερεί, βέβαια, και δέχεται πιέσεις, όμως και να τα τελειώσει και να τα τιγκάρει με πρόσφυγες και μετανάστες, αυτοί δε θα ξεπεράσουν τις μερικές δεκάδες χιλιάδες. Ενα μικρό ποσοστό, δηλαδή, αυτών που έχουν ήδη περάσει στην Ελλάδα κι αυτών που θα περάσουν τους επόμενους μήνες. Οταν τώρα, που είναι χειμώνας και έχουν πολλαπλασιαστεί τα ναυάγια και οι πνιγμοί στο Αιγαίο, περνάει τόσος κόσμος, μπορούμε να φανταστούμε τι έχει να γίνει μόλις μπει η άνοιξη και καλοσυνέψει ο καιρός. Κανένας κίνδυνος δεν μπορεί να σταματήσει τις καραβιές των απελπισμένων. Και να αμφέβαλε κανείς γι' αυτό, να πίστευε ότι μερικά ναυάγια θα τρόμαζαν τους υπόλοιπους, ήρθε η ζωή να αποδείξει πως ισχύει το αντίθετο. Η απελπισία είναι τόσο μεγάλη που κατανικά κάθε κίνδυνο.
Θα μεγαλώνει, λοιπόν, συνέχεια η πίεση πάνω στη δουλική κυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων, για περισσότερα στρατόπεδα συγκέντρωσης, που όλοι κρίνουν ότι είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να κάμψουν το ηθικό προσφύγων και μεταναστών και να αποδεχτούν τις απελάσεις. Πογκρόμ συλλήψεων στους δρόμους και εγκλεισμός στις πιο άθλιες συνθήκες σε στρατόπεδα συγκέντρωσης θα βρίσκονται στην ημερήσια διάταξη, παρά τις συνεχείς διακηρύξεις ανθρωπιάς και ευαισθησίας.