Δυο κλούβες με ΜΑΤ και πέντε περιπολικά της αστυνομίας βρέθηκαν από τις 5 τα χαράματα της περασμένης Τετάρτης έξω από το εργοστάσιο της SCOT στη Μάνδρα Αττικής, προκειμένου να προστατεύσουν τους εφτά απεργοσπάστες με τους οποίους η καπιταλιστική επιχείρηση προσπαθεί να σπάσει την απεργία των εργατών (απεργούν απαιτώντας την επαναπρόσληψη απολυμένου συναδέλφου τους και την καταβολή των δεδουλευμένων τους). Οι ΜΑΤάδες αντιμετώπισαν τους απεργούς με τον μοναδικό τρόπο που ξέρουν: με τα γκλομπ! Χτύπησαν την απεργιακή περιφρούρηση, χωρίς να διστάσουν να χτυπήσουν και να τραυματίσουν εργάτριες που συμμετέχουν στον αγώνα.
Ποιος έστειλε τα ΜΑΤ για να σπάσουν την απεργιακή περιφρούρηση και να μπάσουν στο εργοστάσιο τους ελάχιστους απεργοσπάστες και τα διευθυντικά στελέχη της επιχείρησης; Η «πρώτη φορά Αριστερά» κυβέρνηση. Σε τι διαφέρει η αστυνομική επιχείρηση στη SCOT από την αστυνομική επιχείρηση που έσπασε την απεργιακή περιφρούρηση στην «Ελληνική Χαλυβουργία», λίγο μετά την ανάληψη της εξουσίας από τη συγκυβέρνηση Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη το 2012; Σε τίποτα απολύτως. Δε χρειάζεται, βέβαια, να θυμίσουμε ότι τότε ο ΣΥΡΙΖΑ εξέδιδε πύρινες καταγγελίες.
Για μια ακόμα φορά επιβεβαιώνεται πως το αστικό κράτος δεν είναι ουδέτερο στις ταξικές συγκρούσεις, αλλά παίρνει πάντοτε το μέρος των καπιταλιστών. Δεν έχει σημασία που η απεργία αναγνωρίζεται ως δικαίωμα από το αστικό σύνταγμα. Οπως λένε αυτοί που στέλνουν τα ΜΑΤ ενάντια στους απεργούς, το σύνταγμα προστατεύει και το… δικαίωμα της εργασίας (δηλαδή της απεργοσπασίας). Αυτό δεν αλλάζει όποια κι αν είναι η κυβέρνηση που διαχειρίζεται το καπιταλιστικό σύστημα. Η κυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων ήρθε να επιβεβαιώσει αυτή τη μεγάλη αλήθεια, δίνοντάς μας και μια καλή γεύση από τις «βέλτιστες ευρωπαϊκές πρακτικές», τις οποίες επιδιώκει να θεσπίσει στα εργασιακά ζητήματα. Η ανταπεργία (λοκ-άουτ) μπορεί να συνεχίσει να απαγορεύεται, όμως τα ΜΑΤ θα στέλνονται για να σπάσουν τις απεργιακές περιφρουρήσεις, όπως απαιτούν οι καπιταλιστές.