Στις 12.1.2015 το Γ΄ Ακυρωτικό Τμήμα του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης με την 5η απόφασή του απέρριψε την αίτηση ακύρωσης που είχε υποβάλει η εταιρία του Πόρτο Καρράς κατά απόφασης της Πολεοδομίας Πολυγύρου, με την οποία αυτή απέρριψε την τροποποίηση της οικοδομικής άδειας 138/2010. Η εταιρία του Πόρτο Καρράς, που θεωρεί τις δημόσιες υπηρεσίες παραμάγαζό της, δεν κάθησε με τα χέρια σταυρωμένα. Ξαναϋπέβαλε το φάκελο για την αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας 138/2010, αυτή τη φορά στη νεοϊδρυθείσα Υπηρεσία Δόμησης του δήμου Σιθωνίας. Στη δημόσια αυτή υπηρεσία βρήκε τον προϊστάμενό της Αρ. Παπαζαχαρία και στο δήμο Σιθωνίας το δήμαρχο Ι. Τζίτζιο πρόθυμους να ικανοποιήσουν τις παράνομες απαιτήσεις της, κάνοντας δεκτή την αίτηση αναθεώρησης της Οικοδομικής Αδειας 138. Ο πρώτος εξέδωσε παράνομα την Εγκριση Δόμησης 56 και την Αδεια Δόμησης 59 και ο δεύτερος υιοθέτησε τις αποφάσεις του υφισταμένου του.
Πέρα από τη δημοσιογραφική μας έρευνα, υποβάλαμε αναφορά στην Εισαγγελία Εφετών Θεσσαλονίκης, ενώ στις 9.10.2015 στείλαμε αναφορά στο δήμο Σιθωνίας και την Υπηρεσία Δόμησης, ζητώντας να πάρουν πίσω την Εγκριση Δόμησης 56 και την Αδεια Δόμησης 59. Στις 8.12.2015 μας απάντησε ο Αρ. Παπαζαχαρίας, καταλήγοντας ως εξής: «Τέλος, θα θέλαμε να επισημάνουμε το γεγονός ότι άλλο είναι το θεσμικό πλαίσιο που διέπει την έκδοση δόμησης βάσει του οποίου χορηγήθηκε από την Υπηρεσία μας η εν λόγω αναθεώρηση και άλλο το θεσμικό πλαίσιο έκδοσης των οικοδομικών αδειών βάσει του οποίου η Υπηρεσία Δόμησης Πολυγύρου φέρεται να αρνήθηκε το αίτημα αναθεώρησης του 2010». Την άποψη αυτή αποδέχτηκε και ο δήμαρχος Ι. Τζίτζιος και μας έστειλε και αυτός το έγγραφο Παπαζαχαρία.
Με την προσέγγιση περί διαφορετικού θεσμικού πλαισίου έγκρισης Οικοδομικών Αδειών (πράγμα που δεν ισχύει) και την αποσιώπηση της απόφασης του Γ’ Αναθεωρητικού Τμήματος του Διοικητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης, ομολογούν την ενοχή τους. Θέλουν δε θέλουν, θα πάρουν πίσω τις δύο παράνομες αποφάσεις τους.