♦ Γραβάτα δε φόρεσε ούτε στο Ισραήλ. Φόρεσε όμως «κιπά», το γνωστό καπελάκι που φορούν οι πιστοί της εβραϊκής θρησκείας. Για ποιο λόγο; Γιατί έτσι προβλέπει ένα άτυπο πρωτόκολλο που έχουν καθιερώσει οι σιωνιστές. Φυσικά και δεν τον δέσμευε αυτό το πρωτόκολλο τον Τσίπρα. Οπως όταν μπαίνει σε ελληνικές εκκλησίες δεν κρεμάει κάποιο σταυρό στο στήθος του, ούτε σταυροκοπιέται μπροστά στις εικόνες, έτσι θα μπορούσε και στο «Μουσείο του Ολοκαυτώματος» στο Ισραήλ να μην φορέσει το σύμβολο της εβραϊκής πίστης. Στο κάτω-κάτω, άθεος είναι, κι αν δεν ήταν άθεος θα ήταν χριστιανός ορθόδοξος. Ομως, ο άνθρωπος που τόλμησε να γράψει με το ίδιο του το χέρι ότι η Ιερουσαλήμ είναι «ιστορική πρωτεύουσα» του Ισραήλ, ο άνθρωπος που επανέλαβε τα περί «στρατηγικής συνεργασίας» Ελλάδας-Ισραήλ, συνεχίζοντας την αμερικανόδουλη πολιτική των προκατόχων του, δε θα είχε κανένα πρόβλημα να φορέσει και το «κιπά», υπακούοντας στο σιωνιστικό δόγμα, σύμφωνα με το οποίο η εβραϊκή είναι «η θρησκεία των θρησκειών», κάτι το ξεχωριστό από κάθε άλλη θρησκεία, γι' αυτό και οι πιστοί άλλων θρησκευτικών δογμάτων και οι άθεοι οφείλουν να το αναγνωρίζουν φορώντας το «κιπά» όταν μπαίνουν σε εβραϊκό λατρευτικό χώρο.
♦ Σπαρταριστά επεισόδια στον ψεκασμένο κυβερνητικό συνεταίρο. Η Σταυρούλα Ξουλίδου καλεί τον Καμμένο να παραιτηθεί, διότι έβαλε τους ΑΝΕΛ σε κυβέρνηση «δυο φορές προδοτική και δοσίλογη». Ενώ αν την είχε κάνει υφυπουργό, όπως της είχε υποσχεθεί, όλα θα είχαν πάρει άλλη τροπή και η κυβέρνηση θα γινόταν εθνικά περήφανη και ανένδοτη (με τη βοήθεια και του οσίου Παΐσιου, εννοείται). Ο Καμμένος τη μπλόκαρε στο twitter, αλλά η Σταυρούλα επανήλθε στο κράξιμο: «Το μόνο που θα μπορούσε να απαντήσει. Εκείνο στα τέσσερα ποιος το είπε;». Τότε πετάχτηκε το νυν στέλεχος της ΛΑΕ, πρώην βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ και πρώην βουλευτίνα των ΑΝΕΛ Ραχήλ και έβγαλε το άχτι της κατά της Σταυρούλας: «Την πέταξε στην εκκαθάριση αφού της έταξε θέσεις και τώρα θυμήθηκε ότι ο ηγέτης δεν κάνει γιατί πρόδωσε τον λαό. Οταν ανακάλυψε ότι ούτε θέση δεν είχε γι’ αυτήν. Ετσι είναι όταν αδικείς και σκάβεις τον λάκκο του άλλου. Πέφτεις μέσα».
♦ «- Πού οφείλεται η κρίση; Γιαν Φαμπρ: Στο ότι σταματήσαμε να καταλαβαίνουμε ότι για να πάμε παρακάτω πρέπει να ανανεωθούμε. Είναι πνευματική η κρίση. Πρέπει να ανανεωθούμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Τώρα πάμε προς τα πίσω, αλλά έτσι συμβαίνει σε περιόδους κρίσης. Πρέπει να ξαναπάμε μπροστά» (συνέντευξη στα «Νέα»). Ενας φελλός, μα τι φελλός…