Με τα γνωστά ταρατατζούμ που συνηθίζει, ο υπουργός Περιβάλλοντος κτλ. Παναγιώτης Λαφαζάνης έδωσε στη δημοσιότητα τροπολογία «για την ανάπλαση της περιοχής της Λιμενοβιομηχανικής Ζώνης Δραπετσώνας-Κερατσινίου (πρώην Λιπάσματα)». Η τροπολογία, όπως ανακοινώθηκε από το υπουργείο, έγινε σε συνεργασία με τον αντιπεριφερειάρχη Πειραιά και με την καθοριστική συμβολή του δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας, ενώ έχει την υποστήριξη του δήμου Πειραιά και όλων των δήμων της Β’ Πειραιά.
Ο Λαφαζάνης φροντίζει την εκλογική του περιφέρεια. Γι’ αυτό και φρόντισε να παρευρεθεί ο ίδιος στη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Κερατσινίου-Δραπετσώνας, ώστε να εισπράξει αυτοπροσώπως τα εύσημα. Εδώ, όμως, δε θα μας απασχολήσει η μαυρογιαλούρικη πολιτική συμπεριφορά, που είναι ίδιον όλων των υπουργών της συγκυβέρνησης και των κυβερνητικών βουλευτών, όπως έχει επισημανθεί σε πρόσφατα δημοσιεύματα της «Κ». Θα περιοριστούμε στην ουσία.
Με την τροπολογία που έδωσε στη δημοσιότητα ο Λαφαζάνης, δεσμευόμενος ότι θα την καταθέσει «προς συζήτηση και ψήφιση σε επόμενο νομοσχέδιο στη Βουλή», επιχειρείται η πρώτη τροποποίηση του Ρυθμιστικού Σχεδίου Αθήνας-Αττικής, όπως αυτό αποτυπώθηκε στον κακόφημο νόμο 4277/2014. Συγκεκριμένα, «ακυρώνει τη δυνατότητα να εγκατασταθούν, όπως κακώς προέβλεπε ο ν. 4277/14, στην εν λόγω περιοχή βιομηχανικές, μεταποιητικές και άλλες χρήσεις που αλλοιώνουν και επιβαρύνουν το φυσικό περιβάλλον και το ιδιαίτερο κάλλος της παραθαλάσσιας ζώνης». Πλέον, στη συγκεκριμένη περιοχή επιτρέπονται μόνο χρήσεις πρασίνου, αναψυχής, αθλητισμού και κοινής ωφέλειας.
Το συγκεκριμένο νομοθέτημα, όπως είναι γνωστό, περιλαμβάνει και άλλες εκτρωματικές ρυθμίσεις (ο ΣΥΡΙΖΑ, ως γνωστόν, το καταψήφισε). Μία απ’ αυτές, η οποία μάλιστα προστέθηκε ως τσόντα στο νόμο, είναι η προκλητικά αντισυνταγματική και δασοκτόνα ρύθμιση σε βάρος του Αλσους της Νέας Φιλαδέλφειας προκειμένου να υλοποιήσει το φαραωνικό του σχέδιο ο καπιταλιστής Δ. Μελισσανίδης. Ο κόσμος της περιοχής έχει ξεσηκωθεί ενάντια σ’ αυτή τη ρύθμιση, η τοπική (συριζαίικη) δημοτική αρχή εμφανίζεται αντίθετη, ο ΣΥΡΙΖΑ αναγκάστηκε να μην την ψηφίσει στη Βουλή. Γιατί, λοιπόν, ο Π. Λαφαζάνης δεν περιέλαβε στην τροπολογία (ή δεν έφτιαξε μια άλλη) και την κατάργηση των άρθρων 42 και 43 του νόμου 4277/2014, ώστε να βάλει τέλος στην απειλή κατά του Αλσους; Γιατί η περιβαλλοντική ευαισθησία του είναι τόσο επιλεκτική και περιορίζεται μόνο στην εκλογική του περιφέρεια; Σημειώνουμε πως και η παράταξη των δασολόγων που πρόσκειται στον ΣΥΡΙΖΑ ζητά την κατάργηση αυτών των δύο άρθρων (μαζί με άλλες αντιδασικές διατάξεις διάφορων νόμων).
Μέχρι πότε θα κρύβεται ο Π. Λαφαζάνης, επιτρέποντας στον Μελισσανίδη και τα παπαγαλάκια του να γράφουν διάφορα;