Δύο ακόμη κάτοικοι της Ιερισσού, 25 και 41 ετών, προφυλακίστηκαν με απόφαση των δικαστικών αρχών, που εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία και υλοποιούν ό,τι τους προστάζουν οι μπάτσοι, γιατί αυτές είναι οι εντολές που έχουν πάρει από την κυβέρνηση. Ετσι, χώνουν στη φυλακή ανθρώπους που και ακλόνητα άλλοθι προβάλλουν και γνωστής διαμονής είναι (αν ήθελαν να κρυφτούν, είχαν τόσο καιρό στη διάθεσή τους για να το κάνουν), μόνο και μόνο για να σπείρουν τον τρόμο στους αγωνιζόμενους κατοίκους της βορειοανατολικής Χαλκιδικής.
Το αποτέλεσμα, όμως, είναι το αντίθετο απ’ αυτό που επιδιώκουν. Οι αγωνιζόμενοι κάτοικοι όχι μόνο δεν τρομοκρατούνται, όχι μόνο δεν αποστρατεύονται, αλλά με τέσσερις συμπατριώτες τους στη φυλακή και την απειλή της προφυλάκισης να κρέμεται πάνω από τα κεφάλια και άλλων, οργίζονται και ατσαλώνουν την απόφασή τους να συνεχίσουν τον αγώνα τους με όλα τα μέσα, μέχρι την τελική νίκη, μέχρι οι χρυσοθήρες να τα μαζέψουν και να φύγουν από τον τόπο τους.
Οι συγκεντρωμένοι έξω από τα δικαστήρια του Πολύγυρου κατήγγειλαν τις προφυλακίσεις, ενώ οι μπάτσοι προσήγαγαν για λίγη ώρα τον ανήλικο γιο του ενός από τους δύο προφυλακισθέντες. Αμέσως μετά επέστρεψαν στην Ιερισσό και έστησαν μπλόκα αποκλείοντας και τις δυο εισόδους του χωριού. Μπλόκο στήθηκε και έξω από τη Μεγάλη Παναγιά, στο δρόμο προς το Χοντρό Δέντρο, στο οποίο το απόγευμα έγινε επίθεση των ΜΑΤ για ν’ ανοίξει η πρόσβαση προς το εργοτάξιο των Σκουριών. Οι μπάτσοι χτύπησαν και συνέλαβαν έναν από τους συγκεντρωμένους, ο οποίος αργά το βράδυ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.