Τη Δευτέρα 10 Ιούνη ξεκινά στο Γ’ Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων (στο κτίριο της οδού Λουκάρεως) η δίκη του αναρχικού κομμουνιστή Τάσου Θεοφίλου, σε βάρος του οποίου η Αντιτρομοκρατική έστησε ολόκληρη σκευωρία, υποδεικνύοντάς τον ως δράστη της ληστείας μετά φόνου που έγινε στην Πάρο. Ο Τ. Θεοφίλου ανήκει στην καινούργια δεξαμενή των «συνήθων υπόπτων» που έχει κατασκευάσει η Αντιτρομοκρατική. Από την πρώτη στιγμή της σύλληψής του αρνείται σθεναρά το κατηγορητήριο και διεκδικεί την απαλλαγή του, μολονότι δεν κρύβει την ιδεολογικοπολιτική του ένταξη, ούτε κλαψουρίζει θυματοποιούμενος.
Γι’ αυτή τη σκευωρία έχουμε γράψει αναλυτικά παλαιότερα (φύλλο της 8.9.2012) και επανερχόμαστε καλώντας σε μαζική παρουσία στο Εφετείο.