Οπως έγινε γνωστό, η αντεισαγγελέας Εφετών Ελ. Σκεπαρνιά με πρότασή της ζητά την εισαγωγή της υπόθεσης του Πέτρου Καπετανόπουλου στο Συμβούλιο Εφετών Αθήνας και την απαλλαγή του από την κακουργηματική κατηγορία της «συνέργειας σε ληστεία», διατυπώνοντας κατηγορηματικά την κρίση ότι δεν προκύπτουν ενδείξεις τέλεσης του αδικήματος. Προτείνει, δε, την εισαγωγή της υπόθεσης στο Μονομελές Εφετείο Κακουργημάτων Αθηνών, προκειμένου ο μεν μετανάστης να δικαστεί για το αδίκημα της ληστείας, ο δε Π. Καπετανόπουλος για τα πλημμελήματα της «αντίστασης κατά της αρχής», της «ελευθέρωσης κρατουμένου» και της «ψευδούς ανωμοτί κατάθεσης».
Δρομολογείται έτσι η άμεση απαλλαγή του Π. Καπετανόπουλου από την κατηγορία σε βαθμό κακουργήματος. Εφόσον η εισαγγελική πρόταση γίνει δεκτή από το Συμβούλιο, που αναμένεται να συνεδριάσει τις επόμενες εβδομάδες, απομακρύνεται ο κίνδυνος να τεθεί ο εργαζόμενος σε προσωρινή αργία, όπως προβλέπεται πλέον από τον «μνημονιακά» τροποποιημένο Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα.
Παρά ταύτα, και οι κατηγορίες σε βαθμό πλημμελήματος είναι ιδιαίτερα σοβαρές (ιδιαίτερα αυτή της «αντίστασης»), γι’ αυτό και η αλληλεγγύη στον Π. Καπετανόπουλο πρέπει να συνεχιστεί μέχρι την οριστική απαλλαγή του από τις κατηγορίες που του προσήψαν οι μπάτσοι, επειδή είχε το θάρρος να τους κάνει παρατήρηση να μην τσαλαπατούν έναν άνθρωπο που είχαν ήδη συλλάβει.