Αυτά που οι ασφαλίτες βάζουν τα παπαγαλάκια τους να γράφουν (όχι μόνο για τους δύο, αλλά και για τους 92 που συνελήφθησαν στη «Βίλα Αμαλίας»), βγήκε και τα επισημοποίησε ο ίδιος ο υπουργός τους. Αυτά αποκτούν μεγαλύτερη σημασία ενόψει της εξέλιξης των δύο μεγάλων πολιτικών δικών, της δίκης για τον Επαναστατικό Αγώνα και της δίκης-πακέτο για τη ΣΠΦ, στην οποία η Αντιτρομοκρατική έχει εμπλέξει και άλλους αγωνιστές, παρά την κατηγορηματική διάψευση και των ίδιων και των μελών της ΣΠΦ. Η δίκη για τον ΕΑ βαδίζει προς το τέλος της και η γραμμή Δένδια προς τους δικαστές είναι σαφής: καταδίκες για όλους σύμφωνα με το κατηγορητήριο της Αντιτρομοκρατικής. Αλλιώς, θα είστε υπόλογοι απέναντι στο σύστημα, ότι ενεργήσατε από φόβο.
Αν ο Δένδιας δεν ήταν νομικός, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι παρασύρθηκε από το κατασταλτικό του μένος και υπερέβη τις υποχρεώσεις του θεσμικού του ρόλου. Ομως, είναι νομικός –άρα ξέρει πολύ καλά τα όρια– ενώ είπε τα όσα είπε σε συνέντευξη σε εφημερίδα, που έχει πάντοτε τη δυνατότητα της δεύτερης ανάγνωσης και επιμέλειας του προς δημοσίευση κειμένου. Είπε, λοιπόν, σε συνέντευξή του στην «Καθημερινή» (20.1.13), όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει «την ποινική μεταχείριση των δύο πρόσφατα συλληφθέντων για συμμετοχή στη Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς»:
«Δεν συνηθίζω να σχολιάζω συγκεκριμένες δικαστικές αποφάσεις και κρίσεις, ιδίως όταν αφορούν εκκρεμείς υποθέσεις. Αυτό θα συνιστούσε παρέμβαση. Χρήσιμο είναι όμως να υπάρξει μια συνολική εικόνα για τον τρόπο που μία μειοψηφία λειτουργών της Θέμιδος επιλέγει να εθελοτυφλεί, απέναντι στην πρόκληση που συνιστά για το πολίτευμα και τη ζωή των πολιτών η ένοπλη τρομοκρατική δράση. Αντιλαμβάνομαι το ηθικό ανάστημα που απαιτεί η εκτέλεση του καθήκοντος, όταν αυτό στοχοποιεί τον δικαστικό λειτουργό. Αλλά ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν ότι η ελληνική Δικαιοσύνη, στη συντριπτική πλειονότητα των λειτουργών της, διαθέτει αυτό το ανάστημα. Μου είναι αδύνατον να δεχθώ ότι η πολιτεία θα εξαναγκασθεί σε παραίτηση από την εφαρμογή του νόμου, διά του εκφοβισμού των εντεταλμένων οργάνων της».
Εμμέσως πλην σαφώς, ο υπουργός δηλώνει ότι ο ανακριτής και ο εισαγγελέας που άφησαν ελεύθερους με περιοριστικούς όρους τον 29χρονο και την 25χρονη, που η Αντιτρομοκρατική συνέλαβε (για δεύτερη φορά, γιατί τους είχαν ξανασυλλάβει στο παρελθόν) και παρουσίασε ως μέλη της ΣΠΦ, μιλώντας για «DNA» τους σε όπλα που βρέθηκαν θαμμένα στην πανεπιστημιούπολη), το έκαναν γιατί φοβήθηκαν! Και όποιος δικαστικός έχει ανάλογη συμπεριφορά έναντι κρατούμενων που του στέλνει η Αστυνομία, επίσης το κάνει γιατί φοβάται. Οποιος, δε, δικαστής δεν καταδικάζει σύμφωνα με το κατηγορητήριο, ανήκει επίσης στην κατηγορία των φοβισμένων.