♦ «Μην πτοείσθε. Εάν ο Θεός είναι μαζί μας, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε. Αμποτε να επικρατήσει η ειρήνη, η γαλήνη, η ομόνοια, η αδελφοσύνη και η πρόοδος. Πρέπει όμως όλοι να ξέρουν ότι εμάς τους Ελληνες όποιος μας πατήσει τον κάλο θα μαρτυρήσει την ώρα και τη στιγμή που το έκανε». Στυλιανός Παττακός; Οχι. Στυλιανός Παπαθεμελής; Οχι. Γιώργος Καρατζαφέρης; Οχι. Μιχαλολιάκος της «Χρυσής Αυγής»; Οχι. Παναγιώτης Ψωμιάδης; Οχι, όχι, όχι. Χρυσόδουλος Παρασκευαϊδης, από άμβωνος (στη Βέροια, την περασμένη Κυριακή). Θα μπορούσε να συμπληρώσει εις άπταιστον χουλιγκανική γλώσσα: «Θα τους μπιπ τη μάνα», «Θα φτύσουν το γάλα της μάνας τους», «Θα τους σκίσουμε τον μπιπ» και άλλα τέτοια εύηχα, ειρηνικά και άκρως χριστιανικά, που επί της ουσίας δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που είπε και επιπλέον μιλούν σε γλώσσα λαϊκή, απλή και κατανοητή.
♦ Σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποιήθηκαν στην Κύπρο και δεν διαψεύστηκαν (η είδηση από το «Εθνος») μία από τις οργανώσεις που πήραν φράγκα κάτω από το τραπέζι για να οργανώσουν εκδηλώσεις υπέρ του σχεδίου Ανάν ήταν και ο ΟΠΕΚ (Ομιλος Προβληματισμού για τον Εκσυγχρονισμό της Κοινωνίας). Τον ξεχάσατε τον ΟΠΕΚ; Να σας τον θυμίσουμε εμείς. Ηταν ένα από τα καλά εργαλεία του σημιτικού εκσυγχρονισμού, που είχε ως επικεφαλής τον τέως παρακοιμώμενο του Κ. Σημίτη, Γ. Πανταγιά. Ουδέν περαιτέρω σχόλιο από εμάς. Μια απορία μόνο: μπορεί κάποιος να μας πει τη διαφορά ανάμεσα στις έννοιες «λαμόγιο» και «πράκτορας»;
♦ Το πρώτο αμερικάνικο πολεμικό αεροπλάνο προσγειώθηκε στο αεροδρόμιο της Τύμπου στην κατεχόμενη Κύπρο. Κίνηση καθόλου τυχαία, βέβαια. Είναι η προειδοποίηση της αμερικάνικης κυβέρνησης πως οσονούπω θα έρθει και η ντεφάκτο αναγνώριση του κράτους της Βόρειας Κύπρου, με την έναρξη απευθείας αμερικάνικων πτήσεων (επιβατικών και εμπορικών) προς αυτό το αεροδρόμιο.
♦ Ξέρετε ποιος μας λείπει από τη front line τούτες τις μέρες του «νέου μακεδονικού αγώνος»; Ο Αντωνάκης ο Σαμαράς, ο μακεδονομάχος. Μαύρη πέτρα έριξε πίσω του και δεν λέει να επιστρέψει από τις Βριξέλες. Αλλά και η ευρωπαϊκή πρωτεύουσα δεν πέφτει μακριά. Με τις νέες τεχνολογίες είναι πανεύκολο να τον βγάλουν σε παράθυρο και από κει. ‘Η έστω να γράψει μια δήλωση και να τη στείλει με fax με e-mail, κάπως τέλος πάντων. Λέτε να μην τον αναζήτησαν τα κανάλια;
Αστειεύεστε τώρα, ο πρώτος που αναζήτησαν είναι. Αλλά αρνήθηκε προφανώς να αναμιχθεί με οποιονδήποτε τρόπο στο θέμα. Δεν μπορεί να φερθεί με αχαριστία στον Καραμανλή που τον έβγαλε από τη ναφθαλίνη και τον ξαναέβαλε στην πολιτική. Αλλά η πατριωτική του συνείδηση πώς την αντέχει τέτοια εθνική ταπείνωση; Και είναι πιο σημαντική μια ευρωβουλευτική καριέρα από την υπεράσπιση των εθνικών συμφερόντων; Επιμύθιο: μούφα το εθνικό συμφέρον, παιδιά.
Αρχηγική καριέρα ήθελε να κάνει ο Αντωνάκης το 1992-93, την πάτησε και τώρα κάθεται στ’ αυγά του σαν καλή κοτούλα.
Αστειεύεστε τώρα, ο πρώτος που αναζήτησαν είναι. Αλλά αρνήθηκε προφανώς να αναμιχθεί με οποιονδήποτε τρόπο στο θέμα. Δεν μπορεί να φερθεί με αχαριστία στον Καραμανλή που τον έβγαλε από τη ναφθαλίνη και τον ξαναέβαλε στην πολιτική. Αλλά η πατριωτική του συνείδηση πώς την αντέχει τέτοια εθνική ταπείνωση; Και είναι πιο σημαντική μια ευρωβουλευτική καριέρα από την υπεράσπιση των εθνικών συμφερόντων; Επιμύθιο: μούφα το εθνικό συμφέρον, παιδιά.
Αρχηγική καριέρα ήθελε να κάνει ο Αντωνάκης το 1992-93, την πάτησε και τώρα κάθεται στ’ αυγά του σαν καλή κοτούλα.