Δύο αθώοι και ένας ένοχος ήταν η απόφαση του Β’ Αυτόφωρου Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Αθήνας για την υπόθεση των τριών πολιτικών προσφύγων από τη Δυτική Σαχάρα, που εκδικάστηκε την περασμένη Πέμπτη, σ’ ένα κλίμα γεμάτο από τα γνωστά ρατσιστικά στερεότυπα, στο οποίο πρωταγωνιστούσε η εισαγγελέας της έδρας που δεν έκρυβε το μένος και την προκατάληψή της. Εστω και μέσα σ’ αυτό το κλίμα, η αθώωση των δύο από τους τρεις ήταν μια πρώτη νίκη, που θα ολοκληρωθεί με την αθώωση και του τρίτου στο δεύτερο βαθμό. Γιατί, όπως έχουμε κατ’ επανάληψη γράψει, αυτή η υπόθεση είναι μια καραμπινάτη σκευωρία, που στήθηκε για να καλύψει τις επιδρομές μπάτσων της ομάδας ΔΙΑΣ σε σπίτι της Κυψέλης όπου κατοικούσαν οι συγκεκριμένοι και άλλοι μετανάστες, με μοναδικό σκοπό να βασανίσουν σαδιστικά όποιον κατάφερναν ν’ αρπάξουν. Επιδρομές που είχαν καταγγελθεί μέσω του Τύπου από τους μετανάστες, γεγονός που ανάγκασε το αρχηγείο της ΕΛΑΣ να διατάξει μια υποκριτική ΕΔΕ.
Σύμφωνα, με την αστυνομία, οδηγός αστικού λεωφορείου ειδοποίησε ότι στο όχημα επέβαινε αλλοδαπός με μαχαίρι και τρομοκρατούσε τους υπόλοιπους επιβάτες! Πολυάριθμη ομάδα ΔΙΑΣ σταμάτησε το λεωφορείο και κατέβασε μόνο τους τρεις συγκεκριμένους αλλοδαπούς. Αφού τους πέρασαν χειροπέδες, τους οδήγησαν στο «αμαρτωλό» τμήμα Αγίου Παντελεήμονα, όπου τους ξυλοφόρτωσαν δυο φορές, επειδή δεν υπέγραφαν έγγραφα, τα οποία δεν μπο- ρούσαν να καταλάβουν καν τι λένε!
Η κλήση του οδηγού του λεωφορείου δεν αποδεικνύεται από πουθενά. Ούτε το όνομά του αναφέρουν οι μπάτσοι ούτε τον αριθμό του λεωφορείου ούτε βέβαια τον κάλεσαν ως μάρτυρα στη δίκη! Επειδή οι τρεις πολιτικοί πρόσφυγες πρόλαβαν να ειδοποιήσουν την «Κόντρα» και άρχισαν οι καταγγελίες μέσω του διαδικτύου, αργά το βράδυ έστησαν τη σκευωρία με καταθέσεις copy-paste των μπάτσων. Δεν μπήκαν καν στον κόπο να τις αλλάξουν λίγο. Εφτιαξαν τις καταθέσεις στη 1 μετά τα μεσάνυχτα, όταν είχαν συλλάβει τους τρεις πρόσφυγες στις 8! Οι δε κατηγορούμενοι κλήθηκαν ν’ απολογηθούν αρκετές ώρες πριν τις καταθέσεις των μαρτύρων μπάτσων! Κλήθηκαν να καταθέσουν χωρίς διερμηνέα, γι’ αυτό και αρνήθηκαν να υπογράψουν τις καταθέσεις και τότε υπέστησαν το δεύτερο ξυλοδαρμό. Παρά ταύτα, στις καταθέσεις φέρονται να απαντούν στα προκαταρκτικά ερωτήματα, χωρίς διερμηνέα, σε γλώσσα που δεν κατανοούν!
Ο πρώτος κατηγορήθηκε για οπλοκατοχή (ότι είχε ένα μαχαίρι και ένα δεύτερο πτυσσόμενο). Ηταν τόσο βιαστικό το στήσιμο της κατηγορίας που δεν υπάρχει καν έκθεση σωματικής έρευνας που να το αποδεικνύει. Ο δεύτερος κατηγορήθηκε για αντίσταση και για πρόκληση σωματικών βλαβών στον αστυνομικό που τον συνέλαβε. Ο τελευταίος, όμως, ισχυρίζεται στην κατάθεσή του, ότι ο πολιτικός πρόσφυγας προσπαθούσε να αυτοτραυματιστεί χτυπώντας το κεφάλι του στο κράσπεδο, ενώ ο ίδιος προσπαθούσε να τον αποτρέψει! Ξέρουμε καλά πως όταν οι μπάτσοι μιλούν για αυτοτραυματισμό, έχει υπάρξει ξυλοδαρμός του συλληφθέντα και προσπαθούν να τον συγκαλύψουν. Επρεπε, όμως, κάτι να κατασκευάσουν για να στείλουν και τον δεύτερο κατηγορούμενο. Ο τρίτος κατηγορήθηκε για απειλή. Οτι είπε στο μπάτσο «θα σε σφάξω όπου κι αν σε βρω». Ας σημειωθεί ότι ο άνθρωπος αυτός γνωρίζει μόνο ελάχιστες ελληνικές λέξεις και σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσε να συγκροτήσει αυτή τη φράση.
Πρόεδρος και εισαγγελέας (η δεύτερη πέρα από την προκατάληψη έκανε και ανοιχτά ρατσιστικά σχόλια) δημιούργησαν ένα ασφυκτικό κλίμα στους μάρτυρες υπεράσπισης, με συνεχείς επιθέσεις, με αμφισβήτηση του καθετί που έλεγαν, ακόμη και με προσωπικές επιθέσεις. Η ενασχόληση με τους μετανάστες δίνει τροφή στις εφημερίδες, οι μάρτυρες φιλοδο- ξούν να αποτελέσουν ομπρέλα προστασίας των μεταναστών, να διαμαρτύρεστε για τους Ελληνες όχι για τους αλλοδαπούς, εφόσον δεν μπορεί να αποδειχθεί η εργασία των μεταναστών, άρα δεν μπορούν να εξασφαλιστούν τα προς το ζην, άρα οδηγούνται στην εγκληματικότητα, ήταν μερικά απ’ αυτά που ακούστηκαν. Οι μάρτυρες, όμως, ακολούθησαν επιθετική τακτική, οι πολιτικοί πρόσφυγες υπήρξαν σταθεροί στις απολογίες τους, η συνήγορος Αννυ Παπαρούσσου ξετίναξε το κατηγορητήριο και η απόφαση στο τέλος ήταν ενοχή μόνο για τον κατηγορούμενο για οπλοκατοχή (φυλάκιση 12 μηνών και πρόστιμο 1.500 ευρώ, με τριετή αναστολή) και αθωωτική για τους άλλους δύο. Επρεπε πάση θυσία να διασωθεί το κύρος των μπάτσων, με την καταδίκη ενός, μετά την κατάρρευση του κατηγορητήριου.
Ο αγώνας συνεχίζεται μέχρι την αθώωση και του τρίτου πολιτικού πρόσφυγα. Και βέβαια, συνεχίζονται οι προσπάθειες για να χορηγηθεί και στους τρεις πολιτικό άσυλο και να αποφυλακιστούν (κρατούνται για διοικητικούς λόγους, ο ένας εντελώς παράνομα, δεδομένου ότι έχει συμπληρώσει τον ανώτατο επιτρεπόμενο χρόνο κράτησης των έξι μηνών).