Δεν του φτάνουν τ’ άλλα προβλήματα του Παπανδρέου, έχει και την «παιδική χαρά» του να του δημιουργεί νέα. Καβαλημένα καλάμια, ανίδεοι περί τους τρόπους που τηρούνται οι εσωκομματικές ισορροπίες στο ΠΑΣΟΚ, πετάνε μια παπάρα και πρέπει μετά να τρέχει ο Παπανδρέου να τη μαζέψει. Αυτό έγινε πάλι με τον φον Δρούτσα, ο οποίος –με τα θαυμάσια ελληνικά του– δήλωσε στη ΝΕΤ ότι «πρέπει να αλλάξει η εικόνα του βουλευτή ως καθεστώς». Για να εισπράξει την πληρωμένη απάντηση από τον Πρωτόπαππα που ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος ανέλαβε να τον βάλει στη θέση του, πριν αρχίσει το πανηγύρι από άλλους βουλευτές: «Ο κ. Δρούτσας είναι υπουργός Εξωτερικών και δεν είναι εκλεγμένος βουλευτής, (…) Καλό θα έκανε λοιπόν ο υπουργός Εξωτερικών να ασχοληθεί με τα προβλήματα του υπουργείου και να αφήσει τους βουλευτές, που αυτή τη στιγμή τραβάνε το δικό τους Γολγοθά, που πρέπει να στηρίζουν το μνημόνιο ενώ πιθανά έχουν και αντιρρήσεις και άλλες οπτικές, που πρέπει να απολογούνται κάθε μέρα, και καλά κάνουν, στους ψηφοφόρους τους».