ΕΝΑ ΕΥΡΥ φάσμα πολιτικών και κοινωνικών οργανώσεων κατήγγειλε την προκλητική εισβολή διμοιρίας των ΜΑΤ στα γραφεία του «Δικτύου για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα», το βράδυ της Πέμπτης 15 Δεκέμβρη (προλάβαμε την είδηση στο κλείσιμο του προηγούμενου φύλλου μας και γράψαμε δυο λόγια επί του πιεστηρίου. Σε συνέντευξη Τύπου, που οργανώθηκε στα γραφεία του «Δικτύου» την περασμένη Τρίτη έγιναν οι καταγγελίες και ανακοινώθηκε ότι κατατέθηκε μήνυση κατά των αστυνομικών.
Η κίνηση αυτή δεν ήταν τυχαία. Εντάσσεται σε ένα γενικότερο κλίμα τρομοκράτησης του κόσμου της πολιτικής αμφισβήτησης. Είναι το δεύτερο μαζικό πογκρόμ που γίνεται στα Εξάρχεια και η εισβολή στα γραφεία μιας πολιτικής οργάνωσης, χωρίς ένταλμα, χωρίς καν την παρουσία εισαγγελέα, είναι το «βήμα παραπάνω». Αν αυτό περάσει στο ντούκου, αν νομιμοποιηθεί αυτή η πρακτική, τότε οι μπάτσοι δεν θα μπαινοβγαίνουν μόνο στα καφέ και στα δημόσια στέκια αλλά και στα γραφεία συλλογικοτήτων του ευρύτερου αντικαπιταλιστικού χώρου. Το «Δίκτυο», βέβαια, δεν επιλέχτηκε τυχαία για να σταλεί το τρομοκρατικό μήνυμα. Ενα μήνυμα προς την ίδια την οργάνωση (σίγουρα ενοχλεί η συμμετοχή της στο κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους) και προς τον ευρύτερο αντικαπιταλιστικό χώρο: «όταν χτυπιέται το Δίκτυο, φανταστείτε τι έχετε να πάθετε οι υπόλοιποι». Γι’ αυτό και δεν πρέπει να περάσει και δεν θα περάσει ο κατασταλτικός τσαμπουκάς.