♦ Παραστατικός, όπως πάντα ο Μπους ο Β’, είπε απευθυνόμενος προς τους απόφοιτους της Στρατιωτικής Ακαδημίας των ΗΠΑ: «Οπως στον Ψυχρό Πόλεμο, δίνουμε μάχη κατά των οπαδών μιας δολοφονικής ιδεολογίας, που απεχθάνεται την ελευθερία, συντρίβει κάθε αμφισβήτηση, έχει επεκτατικές φιλοδοξίες και επιδιώκει να εφαρμόσει ολοκληρωτικούς σκοπούς. Σε αυτό τον νέο πόλεμο, ορίσαμε ένα σαφές δόγμα: Η στρατηγική μας για την προστασία της Αμερικής βασίζεται σε μια σαφή παραδοχή: η ασφάλεια του έθνους μας εξαρτάται από την προώθηση της ελευθερίας και σε άλλα έθνη».
♦ Τρεις μορφές «τρομοκρατίας» διακρίνει η Γιούροπολ στην τελευταία έκθεσή της. Των ισλαμιστών, των αυτονομιστών και των αναρχικών-ακροαριστερών. Αναμενόμενες εκτιμήσεις που δεν πρέπει να εκπλήσσουν. Κάθε αντίσταση στην εποχή μας χαρακτηρίζεται «τρομοκρατία». Ολοι είμαστε ύποπτοι, αλλά δε θα τους κάνουμε τη χάρη να τρομοκρατηθούμε.
♦ Λίγη ώρα μετά από μια εισβολή του σιωνιστικού στρατού στον παλαιστινιακό προσφυγικό καταυλισμό Μπαλάτα, στη διάρκεια της οποίας σκοτώθηκαν τρεις μαχητές των «Ταξιαρχιών μαρτύρων του Αλ Ακσα», ομάδα μαχητών της οργάνωσης, που φορούσαν μάσκες, συνέλαβαν και εκτέλεσαν έναν άνδρα και μια γυναίκα ως πληροφοριοδότες του ισραηλινού στρατού. Από κάτι τέτοια καθάρματα συλλέγουν πληροφορίες οι σιωνιστικές μυστικές υπηρεσίες και μπορούν και χτυπούν στοχευμένα στελέχη της Αντίστασης.
♦ Τα στοιχεία είναι επίσημα και δεν αμφισβητούνται. Προέρχονται από τους ισολογισμούς του πρώτου τριμήνου του 2006. Σύμφωνα μ’ αυτούς λοιπόν, οι έξι μεγαλύτερες τράπεζες της εγχώριας αγοράς (Εθνική, Alpha, Eurobank, Πειραιώς, Εμπορική και Αγροτική) καταγράφουν κέρδη 844 εκατ. ευρώ, έναντι 470 εκατ. ευρώ της αντίστοιχης περσινής περιόδου. Για να μην κουράζεστε με λογαριασμούς, σας λέμε ότι η αύξηση είναι 80%! Χωρίς άλλο σχόλιο.
♦ Σιγά που δεν θα επιδιδόταν στο αγαπημένο σπορ της προβοκατορολογίας η «Περισσός ΑΕ». Με το που έγινε η συμβολική ενέργεια με την έκρηξη στη γειτονιά του Βουλγαράκη, έσπευσε να χύσει το δηλητήριο μιλώντας για «χρήσιμους στο κράτος αντικρατιστές», που «λειτουργούν εξ αντικειμένου σαν συνεταίροι των τρομονόμων, της κρατικής καταστολής και του περιορισμού των δημοκρατικών δικαιωμάτων». Το δηλητηριώδες (και πολιτικά γελοίο) σχόλιο («Ριζοσπάστης», 31.5.06) κλείνει με μια φράση που θα μπορούσε επάξια να διεκδικήσει θέση στη γείτονα στήλη «Η παπάρα της εβδομάδας»: «Ακόμα κι αν αυτοί που έδρασαν χτες ως φυσικοί αυτουργοί δεν υπήρχαν, το κράτος θα έπρεπε να τους εφεύρει».
♦ Τα αμερικάνικα μαχητικά δεν υποβάλλουν κανένα σχέδιο πτήσης όταν εισέρχονται στο FIR Αθηνών. Μόνο όταν πλησιάζει κάποιο αεροπλανοφόρο, ανακοινώνει ότι «θα γίνουν και απογειώσεις αεροσκαφών», χωρίς κανένα άλλο στοιχείο. Αυτή την αναγγελία η ελληνική κυβέρνηση τη βαφτίζει σχέδιο πτήσης, σαν τους καλόγερους που βαφτίζουν το κρέας ψάρι. Ασε που τα αεροπλανοφόρα ορίζουν ως αμερικανικά σύνορα μια ολόκληρη περιοχή στη θάλασσα και τον αέρα γύρω τους κι όποιος πλησιάσει τον ρίχνουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Γι’ αυτά, όμως, μόκο οι εθνικισταράδες.