«Μεγάλη προσφορά»
Η φωτογραφία με τον Δελτά να σηκώνει στον αέρα διαδηλωτή, ο οποίος από τύχη γλίτωσε τον τραυματισμό (ή και το θάνατο), αφιερώνεται εξαιρετικά στον υπουργό Προ Πο Χρήστο Παπουτσή, ο οποίος την περασμένη Τρίτη έκανε την εξής δήλωση:
«Θα έλεγα, ότι μάλλον θα έπρεπε να διευ-κρινίσουμε σε όλους τη μεγάλη προσφορά της ομάδας “Ζ”, ΔΕΛΤΑ, ΔΙ.ΑΣ στην διαμόρφωση του κλίματος ασφάλειας για τους πολίτες.
Υπενθυμίζω ότι είναι μία δράση της ΕΛ.ΑΣ. η οποία έχει πολλές επιτυχίες και ταυτόχρονα έχουν κερδίσει την αγάπη και την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη των πολιτών και σ’ αυτή την κατεύθυνση εμείς θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε.
Ο εσωτερικός ανταγωνισμός που μπορεί να υπάρχει σε ορισμένες περιπτώσεις είναι καλοδεχούμενος για Σώματα τα οποία είναι πολυπληθή, στελεχώνονται από νέους ανθρώπους που έχουν οράματα, που έχουν πίστη, που έχουν πάθος, που έχουν ένταση».
♦Παραπαίουν
Ρωτιέται ο Σαχινίδης (συνέντευξη στην «Ελευθεροτυπία») για την περιβόητη αναδιάρθρωση του χρέους και απαντά αρχικά ότι το «κούρεμα» του χρέους, «όπως παρουσιάζεται από όσους το προτείνουν», είναι απόρροια της λογικής του «τζαμπατζή», που δανείστηκε τα έφαγε και τώρα δεν θέλει να τα επιστρέψει! Στη συνέχεια, λέει πως ένα «κούρεμα» του χρέους θα έχει καταστροφικές συνέπειες σε τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία. Οταν, όμως, ο δημοσιογράφος ρωτά το αυτονόητο («γιατί την προτείνουν και κορυφαίοι παράγοντες της παράταξής σας, όπως είναι ο Κ. Σημίτης και η Βάσω Παπανδρέου;»), ο Σαχινίδης γυρίζει το χαβά: «Η άποψή μου συνοψίζεται σε μια απλή φράση: “Λάθος συζήτηση, σε λάθος ώρα”».
Τι από τα δυο ισχύει; Πρόκειται για μια καταστροφική επιλογή ή για λάθος τάιμινγκ στη συζήτηση; Τα στελέχη της κυβέρνησης Παπανδρέου παραπαίουν στο δημόσιο λόγο, γιατί απλούστατα γνωρίζουν ότι στο παρασκήνιο η συζήτηση για την «αναδιάρθρωση» του χρέους γίνεται με τον πιο επίσημο τρόπο.
♦ Διαρροή με νόημα
Προβλήθηκε επιτέλους το απόσπασμα από την περιβόητη συνέντευξη του Στρος-Καν στο Canal+, που είχε κοπεί από το μοντάζ του γαλλικού καναλιού μετά από παρέμβαση του Παπανδρέου. Προβλήθηκε από την εκπομπή του Λαζόπουλου, δηλαδή από την τηλεοπτική εκπομπή με τη μεγαλύτερη θεαματικότητα στην Ελλάδα. Δεν προσέθεσε τίποτα καινούργιο, αφού τα όσα είχε πει ο Στρος-Καν είχαν δημοσιευτεί με το νι και με το σίγμα στον ελληνικό Τύπο. Ομως, έφερε την επιβεβαίωση των αρχικών διαρροών και αναμόχλευσε ένα θέμα το οποίο η κυβέρνηση Παπανδρέου επιθυμούσε διακαώς να ξεχαστεί. Διότι δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τον Γιωργάκη να εμφανίζεται ο υποτιθέμενος κολλητός του, ο Στρος-Καν και να δηλώνει ότι τον είχε αρχίσει στο ψήσιμο αμέσως μετά την εκλογική νίκη του ΠΑΣΟΚ και ότι τον διαβεβαίωνε πως αν το ΔΝΤ δεχτεί να «βοηθήσει» την Ελλάδα, ο Παπανδρέου θα αναλάμβανε να πείσει τους ευρωπαίους ηγέτες να αποδεχτούν την παρέμβαση του ΔΝΤ σε μια χώρα της ευρωζώνης.
Το ερώτημα είναι ποιος έκανε τη διαρροή και για ποιο σκοπό. Είναι βέβαιο ότι η διαρροή έγινε από τη Γαλλία και αποτελεί πλήγμα για τον Παπανδρέου προσωπικά. Ποιος όμως την έκανε και για ποιο λόγο; Ιδωμεν…
♦ Ξεφτίλα
Η απόλυτη πρωτομαγιάτικη ξεφτίλα της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ φέτος. Μετά βίας μαζεύτηκαν καμιά πεντακοσαριά άτομα στην Κλαυθμώνος. Στελέχη της πασκίτικης εργατοπατερίας κυρίως, αλλά και της συνασπισμικής, με την οποία συνδιοργάνωσαν την εκδήλωση. Τα είχαν, όμως, καλά οργανωμένα. Στα μισά της εκδήλωσης κατέφθασαν τα μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ, τα οποία είχαν συγκεντρωθεί αλλού και το ‘παιζαν «εντός, εκτός». Στάθηκαν στη Σταδίου, χωρίς να κάνουν καμιά κίνηση αποδοκιμασίας προς την εξέδρα, όπου άλλωστε εκείνη τη στιγμή μιλούσε ο συνασπισμένος Βασιλόπουλος. Ετσι, δημιούργησαν ένα ντεκόρ για τις τηλεοπτικές κάμερες.
Οταν τελείωσαν οι ομιλίες και οι ομιλητές έφυγαν σχεδόν τρέχοντας από την εξέδρα, από τα μεγάφωνα ακούστηκε μια γυναικεία φωνή να λέει: «Θα ακολουθήσει πορεία στο υπουργείο Οικονομικών». Τα συριζομπλόκ κινήθηκαν προς το Σύνταγμα, χωρίς κανένα από τα «πράσινα» πανό ν’ ακολουθήσει. Οι εργατοπατέρες σκόρπισαν προς τις παρακείμενες καφετέριες, στις οποίες παρατηρήθηκε το αδιαχώρητο.
♦ Εύοσμα
Γιωργάρας κατά Βαγγέλα και το αντίστροφο. Επιτέλους, να γνωρίσει η αστική πολιτική ζωή έναν γνήσιο καυγά της πιάτσας. Χωρίς την υποκριτική γλώσσα των σαλονιών. Με τη γλώσσα του πεζοδρόμιου. Οπως αρμόζει σ’ έναν Καρατζαφέρη και έναν Μεϊμαράκη. Ως εκτελεστή συμβολαίου υπέρ των γερμανικών υποβρυχίων κατήγγειλε τον Καρατζαφέρη ο Μεϊμαράκης, μετά τις μπηχτές που εκτόξευσε ο πρώτος σε βάρος του. Γιατί στην πιάτσα τον αποκαλούν «ο μπροστάντζας»; ανταπάντησε ο Καρατζαφέρης. Για «νονούς που εκτελούν συμβόλαια» και «λαμόγια» ξαναμίλησε ο Μεϊμαράκης, για να ξαναμιλήσει ο Καρατζαφέρης για πρώην υπουργό που μεταφέρει «πρακτικές του υποκόσμου στο Κοινοβούλιο».
Αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον τη συνέχεια. Εκτός αν μπουν στη μέση οι ειρηνοποιοί και μας απογοητεύσουν. Μέχρι στιγμής, πάντως, δεν απογοητευτήκαμε, αφού είχαμε νέο επεισόδιο με τον Βαγγέλα να περιλούζει τον Κοραντή με άφθονα κοσμητικά και όταν εκείνος πήγε να ψελλίσει κάτι να του λέει: «έλα έξω να σε γα…ω». Τι περιμένουμε τώρα; Μα φυσικά, επεισόδιο Βαγγέλα-Αδώνιδος, παρουσία της μπουμπούκας. Το απόλυτο χιτ…
♦ Ποια διαφορετικότητα;
Σεβασμός στη διαφορετικότητα, διακηρύσσει ο Γ. Καμίνης και θέτει υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων την παρέλαση των ομοφυλόφιλων. Πρόκειται για τον ίδιο άνθρωπο που πολέμησε με λύσσα τον αγώνα των 300 μεταναστών, αρνούμενος να ψηφίσει έστω και ένα χαλαρό ψήφισμα συμπαράστασης. Για τον άνθρωπο που απευθύνθηκε στους μετανάστες με ιταμό τρόπο ζητώντας τους να σταματήσουν την απεργία πείνας για να συζητήσει μαζί τους.
Ο υποκριτής κ. Καμίνης σέβεται την πολιτικά ανώδυνη διαφορετικότητα. Αυτή που μπορεί να ενσωματωθεί στο κυρίαρχο σύστημα αξιών και να γίνει ένα ωραίο φολκλορικό αξεσουάρ του συστήματος. Κατά τα άλλα, αποτελεί σφοδρό πολέμιο της διαφορετικότητας που δεν επαιτεί, αλλά απαιτεί, που δεν σέρνει φτερά και πούπουλα σε ροζ πορείες, αλλά αγωνίζεται για να κατακτήσει αυτά που δικαιούται.
♦ Κίνημα αποδείξεων
Περιγραφή από φίλους καταστηματάρχες: οι πελάτες έρχονται κρατώντας δικές τους σακούλες. Παζαρεύουν το ΦΠΑ, παίρνουν το εμπόρευμα χωρίς απόδειξη, το βάζουν στη σακούλα που έφεραν μαζί τους (μη τυχόν και καραδοκεί κάνας του ΣΔΟΕ απέξω) και φεύγουν.
Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Γ. Παπακωνσταντίνου που φαντασιώθηκε το… κίνημα αποδείξεων και μας είχε σπάσει τα τύμπανα των αυτιών πέρυσι τέτοια εποχή με την προπαγάνδα του. Οταν ο ΦΠΑ έχει φτάσει το 23%, αν ο αγοραστής κερδίσει μια έκπτωση 13% κι αφήσει ένα 10% για τον έμπορο, μένουν και οι δυο ευχαριστημένοι. Μετά είναι δουλειά του εμπόρου να μαϊμουδίσει τα φορολογικά του στοιχεία. Και δεν είναι καθόλου δύσκολη, εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις.
Παρά ταύτα, ο Παπακωνσταντίνου επιμένει. «Η συμμόρφωση έχει αυξηθεί, επειδή κάναμε αυτό το “κίνημα των αποδείξεων”, επειδή ο κόσμος είχε κίνητρο να συμμετάσχει ο ίδιος, που δείχνει ότι, βεβαίως, αναγκαστήκαμε να αυξήσουμε τους συντελεστές, όμως έχουν αυξηθεί και τα δημόσια έσοδα», είπε την περασμένη Τρίτη στο πρωινάδικο της ΝΕΤ!
♦ Αλληλεγγύη μεταξύ μπάτσων
Σφοδρή διαμαρτυρία εξέφρασαν γραπτώς τα μπατσοσυνδικάτα, επειδή συγκρούονται μεταξύ τους οι ταξίαρχοι των ομάδων Ζήτα και Δέλτα, με αποτέλεσμα μπάτσοι να αλληλοκαρφώνονται. Και τι έγινε που οι συνάδελφοι της Δέλτα έσπασαν δυο τζάμια σε τουριστικό λεωφορείο που μετέφερε οπαδούς της ΑΕΚ, λένε οι μπατσοσυνδικαλιστές. Συμπληρώνουν, βέβαια, ότι καλώς γίνεται ΕΔΕ και αν διαπιστωθούν παραβάσεις οι παραβάτες πρέπει να τιμωρηθούν, όμως ο θυμός τους προέρχεται από το γεγονός ότι δυο Ζητάδες, με εντολές άνωθεν, όπως υπονοούν, επιβεβαίωσαν με καταθέσεις τους ότι οι Δελτάδες έσπασαν τα τζάμια του λεωφορείου, επειδή κάποιος από τους επιβάτες τους έκανε μια χειρονομία. Εκείνο, δηλαδή, που ζητούν οι μπατσοσυνδικαλιστές είναι να επικρατήσει ομόνοια μεταξύ των αξιωματικών, ώστε να τηρείται η ομερτά μεταξύ των μπάτσων. Να μπορούν ανενόχλητα και τζάμια λεωφορείων να σπάνε και διαδηλωτές να μακελεύουν και «ζαρντινιέρες» να διαπράττουν και σκευωρίες κατά ανυπεράσπιστων συλληφθέντων να οργανώνουν.
Αυτοί είναι οι μπατσοσυνδικαλιστές, με τους οποίους τόσο αρμονικά συναγελάζονται ο Περισσός και ο ΣΥΝ, αναγνωρίζοντάς τους ως εκπροσώπους των «εργαζομένων στα σώματα ασφαλείας».
♦ Ενδιαφέρουσα επισήμανση ενός νεοφιλελεύθερου
Αν άξιζε κάτι στη συνέντευξη που έδωσε στο «Βήμα» το μέλος του πενταμελούς συμβουλίου οικονομικών εμπειρογνωμόνων της γερμανικής κυβέρνησης, Λαρς Φελντ δεν είναι η άποψή του για ανάγκη αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, που ήταν γνωστή, αλλά η αιτιολογία της, που την παρουσίασε απαντώντας στην πρώτη κιόλας ερώτηση. Κατά τον Φελντ, η αναδιάρθρωση είναι αναπόφευκτη «επειδή τα μέτρα σταθεροποίησης της οικονομίας είναι δύσκολο να επιβληθούν πολιτικά». Κρίνοντας από τον όγκο των απεργιών, ο Φελντ εκτιμά ότι «ο κόσμος αποδέχτηκε προφανώς τα μέτρα» (κούνια που τον κούναγε), όμως κατ’ αυτόν «το κρίσιμο ερώτημα είναι ακριβώς αν αυτή η αποδοχή μπορεί να συνεχιστεί για πέντε, έξι ή επτά χρόνια, ιδίως όταν δεν φαίνεται φως στην άκρη του τούνελ. Οταν τα μέτρα σταθεροποίησης πνίγουν κάθε προοπτική ανάπτυξης».
Ενα «γεράκι του νεοφιλελευθερισμού», όπως χαρακτηρίζουν τον Φελντ (και του αρέσει) μιλά με πολιτική σύνεση και προειδοποιεί για το ενδεχόμενο κοινωνικών εκρήξεων και στην αποτροπή αυτού του κινδύνου εντάσσει την πρότασή του για αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.