♦ Τώρα και στις Βρυξέλλες! Διαδηλωτές μπούκαραν σε εκδήλωση για τη μάχη του Μαραθώνα, που οργάνωνε στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο η ευρωβουλευτίνα του ΠΑΣΟΚ Χ. Παλιαδέλη. Σήκωσαν πανό που έγραφε στ’ αγγλικά «Βάρβαροι της EE και του ΔΝΤ ακούστε το καλά, οι λαοί της Ευρώπης ξεσηκώνονται ξανά» και είπαν μερικά οργισμένα λόγια στους συγκεντρωμένους. Το βραβείο κατινιάς πήρε η πρώην υπουργός Κ. Μπατζελή, που όση ώρα εκπρόσωπος των διαδηλωτών μιλούσε φώναζε συνεχώς ειρωνικά «μπράβο, μπράβο», ενώ στο τέλος τον κάλεσε να παρακολουθήσει την ταινία για… να μάθει την ιστορία! Ποια; Η Μπατζελή, που δε μπορεί να σταυρώσει πέντε σωστές λέξεις σε μια πρόταση!
♦ Τς, τς, τς! Δεν υπάρχει κράτος, κύριοι! Κοτζάμ υφυπουργός Νταλάρα πήγε να εκπροσωπήσει την κυβέρνηση στην παρέλαση στο Περιστέρι, κάθησε όμορφα κι ωραία ανάμεσα στο δήμαρχο και στο μητροπολίτη και βγήκαν κάτι μυστήριοι τύποι κι άρχισαν να πετάνε προκηρύξεις και να απαι- τούν «να φύγει η κυρία Νταλάρα από το Περιστέρι». Κουλάρετε, ρε παιδιά. Οπως παλιά δε γινόταν συναυλία χωρίς Νταλάρα, έτσι και τώρα δε μπορεί να γίνει παρέλαση χωρίς Νταλάρα. Εγινε, λοιπόν, η παρέλαση με τη βοήθεια των μπάτσων και των ασφαλιτών, που μάζεψαν τους διαμαρτυρόμενους στην άκρη. Και η υφυπουργός Νταλάρα έμεινε μέχρι το τέλος, ακούγοντας με το ένα αυτί τα εμβατήρια που παιάνιζε η μπάντα του Δήμου και με το άλλο τα αντικυβερνητικά συνθήματα.
♦ «Η χρήση της λέξης “αξιοποίηση” υποκρύπτει ξεπού-λημα. Εμείς επιμένουμε: υπάρχει τρόπος επένδυσης επί των ακινήτων του Δημοσίου, χωρίς ξεπούλημα», δήλωσε με το γνωστό υφάκι του ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ. Και ο Καρατζαφέρης που προ καιρού δήλωνε πως όταν είσαι σε πόλεμο πουλάς και πως «δεν πουλιέται η Ακρόπολη, όλα τα άλλα πουλιούνται»; Ασυνεννοησία; Οχι, βέβαια. Πολιτικός τυχοδιωκτισμός.
♦ Και πολύ άργησαν. Κανονικά έπρεπε να έχουν ανακαλύψει «προβοκάτορες» στην Κερατέα από την πρώτη μέρα. Για τον Περισσό, λέμε, που ναι μεν δεν μπορεί να κάνει αλλιώς και συμπαραστέκεται στους Κερατιώτες, αλλά πρέπει σιγά-σιγά ν’ αρχίσει να ρίχνει και το δηλητήριο, μη τυχόν και οι οπαδοί του δουν στην Κερατέα κάποιο παράδειγμα αντίστασης. Θαυμάστε αριστουργηματικό απόσπασμα γκεμπελισμού από πρωτοσέλιδο σχόλιο στο «Ριζοσπάστη» (30.3.11): «Η αγριότητα των δυνάμεων της κρατικής καταστολής ενάντια στο λαό της Κερατέας, ανεξάρτητα από αφορμές και προκλήσεις (συνήθως μηχανισμοί τους τις κατασκευάζουν), έδειξε για άλλη μια φορά πως η κυβέρνηση είναι αδίστακτη»! Ποια είναι η είδηση; Η αγριότητα των δυνάμεων καταστολής. Η οποία, όμως, έχει και αφορμές και προκλήσεις, τις οποίες όμως οι ίδιες οι δυνάμεις καταστολής κατασκευάζουν, για να προκαλέσουν την παρέμβασή τους. Κατά συνέπεια, οι καθημερινές εκδηλώσεις λαϊκής αντιβίας στην Κερατέα δεν είναι παρά προβοκάτσιες του κράτους.