Ενας αγώνας τελειώνει με νίκη ή με ήττα ή με ενδιάμεσο συμβιβασμό. Σε κάθε περίπτωση, τελειώνει όταν το αποτέλεσμα είναι σαφές και καταγεγραμμένο από τα μέρη. Δεν είναι λίγες οι φορές που υπαναχωρήσεις από τα συμφωνηθέντα έχουν οδηγήσει σε νέους γύρους αγώνα.
Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές (Παρασκευή πρωί), αυτή η τελευταία προοπτική είναι η πλέον ορατή για τον αγώνα των 300 απεργών πείνας μεταναστών, καθώς η κυβέρνηση των πολιτικών απατεώνων του ΠΑΣΟΚ υπαναχωρεί απ’ αυτά που 4 υπουργοί της συμφώνησαν με την αντιπροσωπεία των απεργών πείνας, αργά το απόγευμα της Τετάρτης.
Λίγες ώρες μετά τη συμφωνία, ο Ραγκούσης, χρησιμοποιώντας ως πρόσχημα την επίθεση που δέχτηκε από τη δεξιά και την ακροδεξιά, αλλά στην ουσία θέλοντας να βγει αυτός ως ο πιο ακροδεξιός όλων, εμφανίστηκε στη Βουλή λέγοντας πως τίποτα απ’ όσα ανακοινώθηκαν δεν ισχύει, αλλά η κυβέρνηση νίκησε κατά κράτος τους απεργούς πείνας, αναγκάζοντάς τους να δεχτούν αυτό που από την αρχή τους είχε προτείνει, δηλαδή το καθεστώς «υπό ανοχήν», όπως ακριβώς περιγράφεται στο νόμο. Τα ίδια επανέλαβε και σε διαδοχικές τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές του εμφανίσεις, συνεπικουρούμενος από τη Νταλάρα.
Οσοι έσπευσαν ν’ αποδώσουν αυτές τις δηλώσεις σε επικοινωνιακό παιχνίδι της κυβέρνησης, σηκώνοντας αδιάφορα τους ώμους, όσοι πλέουν σε πελάγη ευτυχίας, αναζητώντας νίκες στον αέρα και όχι στο έδαφος, διευκολύνουν την κυβέρνηση να κάνει πράξη την υπαναχώρηση από τις δεσμεύσεις της και σκάβουν το λάκο των απεργών πείνας, που επί ενάμιση μήνα έδωσαν έναν ηρωικό αγώνα μέσα στις πιο αντίξοες συνθήκες.
Οι απεργοί πείνας δεν πρέπει να φύγουν από την Αθήνα με μια συμφωνία στον αέρα, χωρίς κανένα υλικό περιεχόμενο. Οι απεργοί πείνας πρέπει να φύγουν από την Αθήνα με τα συμφωνηθέντα υλοποιημένα. Αν εγκαταλείψουν το μετερίζι του αγώνα και περιμένουν την υλοποίηση των συμφωνηθέντων σε κάποιο αόριστο μέλλον, δεν θα τα δουν ποτέ και θ’ αναγκάζονται να τρέχουν σε αστυνομικά τμήματα και άλλες κρατικές αρχές, να ξοδεύονται σε δικηγόρους και παρατρεχάμενους, χωρίς να βρίσκουν λύση.
Ο αγώνας δεν τέλειωσε. Αν η κυβέρνηση δεν υλοποιήσει άμεσα τα συμφωνηθέντα, όπως ακριβώς συμφωνήθηκαν ανάμεσα σ’ αυτή και την αντιπροσωπεία των απεργών πείνας, οι απεργοί πρέπει ν’ ανασυγκροτηθούν άμεσα και να συνεχίσουν τον αγώνα τους. Γιατί αυτοί τίμησαν την υπογραφή τους.
Η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης έχει υποχρέωση να κινηθεί άμεσα στην ίδια κατεύθυνση, στηρίζοντας τον αγώνα των απεργών πείνας, γιατί ήταν και η ίδια, δι’ αντιπροσώπου της, παρούσα στη διαπραγμάτευση και τη συμφωνία. Αν παραιτηθεί απ’ αυτό το καθήκον, θα είναι συνένοχη στο πισώπλατο χτύπημα κατά των απεργών πείνας μεταναστών.