♦ Ξετσιπωσιά. Μόνο μ’ αυτή τη λέξη μπορεί να χαρακτηριστεί η ενέργεια της ΓΣΕΕ να καταθέσει στον εισαγγελέα μηνυτήρια αναφορά «κατά παντός υπευθύνου» για το έγκλημα στον «Τιτάνα». Γιατί; Γιατί από τη στιγμή που υπήρξαν θάνατοι και τραυματισμοί η δίωξη θα ασκούνταν αυτεπαγγέλτως από τον εισαγγελέα. Είναι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνει. Και δεύτερο γιατί ο εισαγγελέας σε λίγες ώρες είχε φύγει από τον «πάντα υπεύθυνο» και είχε ασκήσει διώξεις κατά τριών στελεχών των δυο εμπλεκόμενων επιχειρήσεων. Αν, λοιπόν, οι γραφειοκράτες συνδικαλιστές είχαν άντερα (για να μη πούμε τίποτ’ άλλο, πιο λαϊκό), ας έκαναν μηνυτήρια αναφορά κατά του Παπαλεξόπουλου, του Κανελλόπουλου και των άλλων αφεντικών του «Τιτάνα». Δεν το έκαναν, όμως, γιατί δε θέλουν να χαλάσουν τις καλές σχέσεις με το ΣΕΒ.
♦ «Καλωσόρισες στο κλαμπ της Δεξιάς». Μ’ αυτά τα λόγια υποδέχτηκε ο Νικολά Σαρκοζί τις δηλώσεις της διεκδικήτριας του χρίσματος των Σοσιαλιστών για τη γαλλική προεδρία Σεγκολέν Ρουαγιάλ, η οποία προτείνει να δημιουργηθούν στρατόπεδα συγκέντρωσης για τους νέους των γαλλικών προαστίων που παρανομούν (αυτούς που ο Σαρκοζί χαρακτήρισε «αλήτες», πυροδοτώντας την εξέγερση πριν μερικούς μήνες). Ρουαγιάλ θα πει «βασιλική» ή «βασιλόφρων» όπως θα λέγαμε σε ελεύθερη απόδοση στα ελληνικά. Ονομα και πράμα η κυρία, εζήλωσε ως φαίνεται τη δόξα της Μαρίας Αντουανέτας. Δυστυχώς, στη σημερινή Γαλλία δεν παρεπιδημούν Ροβεσπιέροι και Σεν Ζιστ…
♦ Τώρα ξέρουμε γιατί το Βατικανό συνεργάστηκε με τον Χίτλερ και τους ναζιστές. Μας το είπε ο ίδιος ο πάπας Βενέδικτος. Οσοι δεν είδατε το σχετικό τηλεοπτικό ρεπορτάζ χάσατε. Ο πάπας επισκέπτεται το Αουσβιτς, στέκεται μπροστά από τα ναζιστικά κρεματόρια, σηκώνει τα χέρια προς τον ουρανό και λέει με φωνή συντετριμμένη: «Γιατί Κύριε παρέμεινες σιωπηλός;». Αυτό ήταν. Δόθηκε συντριπτική απάντηση σε όσους (σαν το σκηνοθέτη Κ. Γαβρά, για παράδειγμα) εγκαλούν το Βατικανό. Δεν ήξεραν οι άνθρωποι. Δεν ήξεραν τίποτα για τα εγκλήματα του ναζισμού. Διότι ο Κύριος δεν τους προειδοποίησε. Παρέμεινε σιωπηλός. Ο Χριστός φταίει (ξεχάστηκε φαίνεται) και όχι οι αντιπρόσωποί του στην Αγία Εδρα. Οφείλουμε να ομολογήσουμε, πάντως, ότι ο δικός μας «προκαθήμενος» είναι λιγότερο στυλάτος από τον πάπα. Θυμάστε ότι ο «δικός μας» δεν είχε μάθει τίποτα για τα βασανιστήρια της χούντας, γιατί εκείνη την εποχή σπούδαζε και ήταν απασχολημένος με τα διαβάσματά του.
♦ Το ότι η πλειοψηφία των ερωτηθέντων στο τελευταίο γκάλοπ αποδοκιμάζει συνολικά την κυβερνητική πολιτική ουδόλως απασχόλησε την κυβέρνηση. Σχολίασε μόνο το άνοιγμα της ψαλίδας με το ΠΑΣΟΚ. Ας τους κυβερνάμε κι ας μην τους αρέσει.