♦ «Δε μπορώ να πάω εκεί και να πυροβολώ μικρά παιδιά. Απλώς δε μπορώ να πάω στο Ιράκ. Δε με νοιάζει με τίνος πλευρά είναι, δε μπορώ να το κάνω (…) μπαμπά, μαμά, λυπάμαι ειλικρινά. Δεν είμαι αρκετά καλός για σας. Πρέπει να το τελειώσω. Είμαι ένα σκουπίδι». Από το γράμμα που άφησε ο 19χρονος Βρετανός Τζέισον Τσέλσι, που αυτοκτόνησε όταν πήρε μετάθεση για το Ιράκ και εκπαιδεύτηκε ότι πρέπει να ανοίγει πυρ εναντίον παιδιών, γιατί «παιδιά δύο ετών είναι συχνά ζωσμένα με εκρηκτικά».
♦ «Σε τροχιά σύγκρουσης κινούνται κυβέρνηση και συνδικάτα όπως προέκυψε από τη χτεσινή συνάντηση του πρωθυπουργού με το προεδρείο της ΓΣΕΕ ενόψει της ΔΕΘ». Ποιος τα γράφει αυτά; Οχι καμιά φιλοπασοκική φυλλάδα, αλλά η «Αυγή». Τα κομπρεμί στα όργανα της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας δεν κρύβονται. Μόλις ξεκίνησε ο καυγάς ΠΑΣΚΕ-ΔΑΚΕ (ο Πουπάκης ζητάει περισσότερη εξουσία στο πλαίσιο του νέου προεδρείου), οι δυνάμεις του ΣΥΝ έσπευσαν να συνταχθούν με το ΠΑΣΟΚ, διεκδικώντας «κάτι περισσότερο» για πάρτη τους. Αυτό θα πει πολιτική αρχών!
♦ Κάθε χρόνο τέτοια εποχή τα ίδια και τα ίδια. Ανεβαίνει ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ και επί ένα σχεδόν μήνα η χώρα μετατρέπεται σ’ ένα τεράστιο Μαντείο των Δελφών, που προσπαθεί να μαντέψει τι θα εξαγγείλει. Οι εφημερίδες γεμίζουν σελίδες επί σελίδων με «αποκλειστικές» πληροφορίες από «έγκυρες πηγές», η αντιπολίτευση ανεβάζει τους τόνους και εδώ και μερικά χρόνια έχουμε και μια διαδήλωση-παρέλαση, οργανωμένη από τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία (ή δύο, αν θέλετε, αφού ο Περισσός οργανώνει δική του χωριστή παρέλαση). Σκέτο σόου τα πάντα. Γιατί, βέβαια, η πραγματική πολιτική έχει συνέχεια και η ετήσια επέτειος των εγκαινίων της ΔΕΘ δεν αποτελεί καμιά τομή.
♦ Ειδικά για φέτος ο Καραμανλής ανεβαίνει σχετικά ήσυχος. Τα γκάλοπ, που διεξάγονται συνεχώς, του δείχνουν ότι έχει ένα μαξιλάρι ασφάλειας από το ΠΑΣΟΚ και δεν απειλείται. Το πιο πιθανό είναι μέσα στο 2007 να κάνει εκλογές (ίσως και την άνοιξη), οπότε μάλλον θα πάει με αυξήσεις στο ΕΚΑΣ και τις συντάξεις του ΟΓΑ (ο Σημίτης έδειξε το δρόμο), με αλχημείες στα φορολογικά και ενδεχομένως κάποιες διορθωτικές μικροκινήσεις στο μέλλον. Μάλλον γι’ αυτό έχει αναστείλει (μέχρι πότε άραγε;) και την κατάθεση του νόμου πλαισίου για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Ισως να θέλει να ξεκινήσει πρώτα από την αναθεώρηση του Συντάγματος, στην οποία θα έχει σύμμαχο και το ΠΑΣΟΚ (για τη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων).
♦ Οσο για το ΠΑΣΟΚ, άσ’ τα να πάνε. Ο Γιωργάκης δε λέει με τίποτα να γίνει «καθαρόαιμο» και οι Πασόκοι απογοητεύονται ολοένα και περισσότερο. Μ’ αυτή την εικόνα δε μπορεί να δημιουργήσει ρεύμα υπέρ του και τα περισσότερα από τα λαμόγια, που πάνε πάντοτε μ’ αυτόν που έχει προοπτική να νικήσει, έχουν γυρίσει την πλάτη στο ΠΑΣΟΚ. Επειδή, λοιπόν, το έχουν πάρει απόφαση ότι και οι επόμενες εκλογές είναι του Καραμανλή και της ΝΔ, επιδίδονται με μεγαλύτερη άνεση στον εσωκομματικό καυγά, με τον Πάγκαλο να δίνει και πάλι ρέστα.