Την ερχόμενη Παρασκευή, 27 Απρίλη, θα γίνει στο Εφετείο Αθήνας η δίκη σε δεύτερο βαθμό του συντρόφου Λευτέρη Σιδερή, που είχε συλληφθεί στη διάρκεια της διαμαρτυρίας έξω από το Εφετείο στις 27 Οκτώβρη 2002, μέρα που προφυλακίστηκε ο Γ. Σερίφης για την υπόθεση της 17Ν.
Ο Λ. Σιδερής κατηγορήθηκε με σωρεία κατηγοριών, από τις περισσότερες των οποίων απαλλάχτηκε, ενώ στον πρώτο βαθμό καταδικάστηκε για «αντίσταση» σε φυλάκιση 8 μηνών.
Δεν χρειάζεται να πούμε ότι η συγκεκριμένη δίωξη και καταδίκη δεν αφορούν προσωπικά μόνο τον Λευτέρη ή μόνο την «Κόντρα», αλλά αφορούν ολόκληρο το κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους. Αλλωστε, τη μέρα εκείνη, που οι λίγοι συγκεντρωμένοι έξω από το Εφετείο δέχτηκαν την επίθεση των ΜΑΤ, στη θέση του Λευτέρη θα μπορούσε να βρίσκεται οποισδήποτε άλλος. Καλούμε, λοιπόν, σε όσο γίνεται μαζικότερη παρουσία στο Εφετείο, για να «πέσει» και το τελευταίο κάστρο της κατηγορίας κατά του Λευτέρη Σιδερή.