Ολοι την Τρίτη στα δικαστήρια του Πειραιά
Αιτηση διακοπής εκτέλεσης της ποινής του, λόγω ανήκεστης βλάβης της υγείας του έχει υποβάλει ο Σάββας Ξηρός. Η αίτηση θα εκδικαστεί την Τρίτη 10 Οκτώβρη, στις 9 το πρωί, στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Πειραιά, που είναι αρμόδιο για τις υποθέσεις των φυλακών Κορυδαλλού.
Επί της ουσίας δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα. Τα προβλήματα του Σάββα είναι γνωστά. Σχεδόν τυφλός, σχεδόν κουφός, με αναπνευστικά και καρδιαγγειακά προβλήματα, ανίκανος να αυτοεξυπηρετηθεί και χωρίς τη δυνατότητα να φροντίσει στοιχειωδώς την υγεία του (εκκρεμούν χειρουργεία), παραμένει στη φυλακή, για λόγους καθαρά πολιτικούς. Οποιοσδήποτε άλλος κρατούμενος στη θέση του θα είχε αποφυλακιστεί. Εμείς ξέρουμε γιατί ο Σάββας παραμένει στη φυλακή. Ο φιλελεύθερος αστικός κόσμος, όμως, που πιστεύει σ’ αυτό το σύστημα, γιατί σιωπά μπροστά σ’ ένα έγκλημα διαρκείας;
Το ελάχιστο που έχουμε να κάνουμε είναι να πλημμυρίσουμε την Τρίτη τους χώρους στα δικαστήρια του Πειραιά, στηρίζοντας με την παρουσία μας το αίτημα του πολυτραυματία πολιτικού κρατούμενου.