♦ Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά για τον νεοδημοκράτη βουλευτή Καλιώρα. Δεν του έφταναν οι μπάτσοι φρουροί που κάθε βουλευτής έχει στη διάθεσή του. Πήρε κι ένα μπράβο, του έβγαλε και άδεια οπλοφορίας, για να είναι νόμιμος. Από πού θα τον εύρισκε το μπράβο; Από τα διάφορα κουμάσια που κάνουν αυτή τη δουλειά. Από το χώρο της ακροδεξιάς. Ε, του βγήκε και… ολίγον γκάνγκστερ και την πάτησε. Ολα τα υπόλοιπα, περί πολιτικής ευθύνης και τα ανάλογα, ας τ’ αφήσουμε καλύτερα για τους αφελείς και τους απατεώνες. Εννοείται πως ο βουλευτής Καλιώρας ψεύδεται ασυστόλως και προσπαθεί με τις συγνώμες να βγει από τη στριμόκωλη θέση που βρέθηκε. Δυο φορές πήγε να ξαναχώσει το μπράβο του στις ένοπλες δυνάμεις και ο συνάδελφός του υφυπουργός Αμυνας του αρνήθηκε το ρουσφέτι. Λέτε να μην του είπε το λόγο της άρνησης;
♦ Για προώθηση μονόπλευρης πολιτικής, που στηρίζει μόνο τον ΟΚΑΝΑ ως φορέα παροχής φτηνών υποκατάστατων, για προχειρότητα και σοβαρές ελλείψεις κατηγορούν το Εθνικό Σχέδιο Δράσης (ΕΣΔ) για τα Ναρκωτικά, που παρουσίασε η κυβέρνηση στη Διακομματική Επιτροπή της Βουλής, σε κοινή ανακοίνωσή τους το Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων (ΚΕΘΕΑ), η Μονάδα Απεξάρτησης 18 ΑΝΩ (ΨΝΑ) και το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Ψυχικής Υγιεινής (ΕΠΙΨΥ). Προφανώς, η κυβέρνηση κοίταξε μόνο τον παράγοντα «κόστος» και δε συμβουλεύτηκε καθόλου τους φορείς που χρόνια ασχολούνται με το πρόβλημα. Ετσι, ακόμα και οι προσχηματικές δράσεις που αναλαμβάνει το κράτος μπαίνουν στην Προκρούστεια κλίνη της δημοσιονομικής λιτότητας, κόβονται και ράβονται στα μέτρα των καπιταλιστών που θέλουν να κάνουν μπίζνες με την απεξάρτηση, σε μια κοινωνία που από κάθε πόρο της γεννά την εξάρτηση.
♦ «Οπως γνωρίζετε, στην επόμενη Βουλή θα ληφθούν σημαντικές αποφάσεις (συνταγματική αναθεώρηση, ασφαλιστικό, παιδεία, διαρθρωτικές αλλαγές)». Ο Βαγγέλας Μεϊμαράκης στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία». Δε νομίζουμε ότι έκανε λάθος και μετέθεσε το νόμο-πλαίσιο για την παιδεία στην επόμενη Βουλή. Αρα, πάμε φουλ για πρόωρες εκλογές και με θέμα-πρόσχημα μάλλον την παιδεία. Οταν ρωτήθηκε σχετικά, ο Μεϊμαράκης έδωσε την καθιερωμένη απάντηση (εκλογές στο τέλος της τετραετίας), συμπληρώνοντας με νόημα: «Από κει και πέρα, βεβαίως, πρέπει να είμαστε έτοιμοι -και είμαστε- για κάθε άλλο ενδεχόμενο». Ψιλό γαζί…
♦ Ψιλό γαζί μας δουλεύει και ο μάνατζερ της Siemens, που πλέον απέκτησε ονοματεπώνυμο (Πρ. Μαυρίδης), αλλά και η εταιρία. Σε προσωπικό του λογαριασμό υπάρχουν 8 εκατ. ευρώ, που ο ίδιος παραδέχεται ότι ανήκουν στην εταιρία και η εταιρία λέει ότι του τα έβαλε «προς το σκοπό της αντιμετώπισης των πάσης φύσεως τρεχουσών αναγκών της, στο πλαίσιο της επιχειρηματικής της δραστηριότητας στην Ελλάδα, στα Βαλκάνια και σε άλλες χώρες». Στην Ελλάδα αυτές τις «πάσης φύσεως ανάγκες» τις λέμε μίζες, κύριοι. Γι’ αυτό τα λεφτά πήγαιναν σε προσωπικό λογαριασμό του μάνατζερ και όχι στο λογιστήριο της εταιρίας.