Η πρώτη νίκη του φοιτητικού κινήματος επιτεύχθηκε. Το ΠΑΣΟΚ αναγκάστηκε να βάλει την ουρά στα σκέλια και να αποχωρήσει από τη διαδικασία αναθεώρησης του Συντάγματος. Το κίνημα των καταλήψεων έβαλε ταφόπλακα στη συναίνεση για την αναθεώρηση του άρθρου 16, καθιστώντας την από δω και πέρα διαδικασία διάτρητη, απαξιωμένη, μια διαδικασία-φάρσα.
Η κυβέρνηση απειλεί τώρα ότι θα φέρει σύντομα για ψήφιση το νόμο-πλαίσιο. Η κίνηση αυτή αποκαλύπτει την υστεροβουλία της και τον πανικό της. Αφού ήταν έτοιμη, γιατί μέχρι πρότινος τοποθετούσε το νόμο-πλαίσιο μετά το τέλος της αναθεωρητικής διαδικασίας; Τα κοινωνικά της ερείσματα είναι ανύπαρκτα: μερικοί πρυτάνεις που παραβιάζουν ωμά τις αποφάσεις των συγκλήτων των πανεπιστημίων και κάποιες ομάδες πανεπιστημιακών λαμόγιων, που για το δικό τους στενό συμφέρον επέλεξαν να παίξουν το ρόλο γλάστρας στις φιέστες της Γιαννάκου.
Η συντριπτική πλειοψηφία της εκπαιδευτικής κοινότητας είναι αντίθετη και στην αναθεώρηση του άρθρου 16 και στο νόμο-πλαίσιο.
♦ Περισσότερα από 350 τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ τελούν υπό κατάληψη από την αρχή του χρόνου.
♦ Η ΠΟΣΔΕΠ πραγματοποιεί απεργία διάρκειας.
♦ Απεργία κήρυξε και η Ομοσπονδία των διδασκόντων στα ΤΕΙ.
♦ ΟΛΜΕ και ΔΟΕ τάσσονται επίσης ενάντια στα κυβερνητικά σχέδια, συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις, πραγματοποιούν στάσεις εργασίας, έχουν κηρύξει απεργίες.
Πρέπει να διαθέτεις πολλά καντάρια θράσος για να πηγαίνεις κόντρα σε μια τόσο καθολική αντίθεση. Ομως το θράσος ποτέ δεν έλειψε από τους κυβερνώντες. Και η κυβέρνηση δηλώνει με αναίδεια ότι θα ψηφίσει και την αναθεώρηση του άρθρου 16 και το νόμο-πλαίσιο όσο καθολική κι αν είναι η αντίδραση της εκπαιδευτικής κοινότητας. Πού ποντάρει; Ποντάρει στην απομόνωση των αγωνιζόμενων φοιτητών. Ποντάρει στην κούραση. Θέλει να προκαλέσει απογοήτευση και αίσθηση ματαιότητας για τον αγώνα.
Εχουμε, λοιπόν, έναν παραπάνω λόγο να στηρίξουμε αυτή την κινητοποίηση. Να δείξουμε στους φοιτητές ότι δεν είναι μόνοι τους. Να δώσουμε δύναμη και αισιοδοξία στο κίνημά τους. Ενα κίνημα που μπορεί να κατακτήσει την τελική νίκη.
Εχει το δίκιο με το μέρος του και τις δυνάμεις να το κατακτήσει. Την ερχόμενη Πέμπτη θα γίνει ένα ακόμη πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο. Χρέος όλων μας είναι να το μετατρέψουμε σε παλλαϊκό. Να βουλιάξει η Αθήνα. Να σταλεί παντού το μήνυμα της κλιμάκωσης. Να τονωθεί ακόμη περισσότερο το φρόνημα των φοιτητών, να στριμωχτεί η κυβέρνηση.
Εχει το δίκιο με το μέρος του και τις δυνάμεις να το κατακτήσει. Την ερχόμενη Πέμπτη θα γίνει ένα ακόμη πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο. Χρέος όλων μας είναι να το μετατρέψουμε σε παλλαϊκό. Να βουλιάξει η Αθήνα. Να σταλεί παντού το μήνυμα της κλιμάκωσης. Να τονωθεί ακόμη περισσότερο το φρόνημα των φοιτητών, να στριμωχτεί η κυβέρνηση.
Ο χειρότερος εχθρός των διεκδικητικών κινημάτων είναι το τέλμα, η ρουτίνα. Απ’ αυτό τον κίνδυνο πρέπει να προστατευθεί το φοιτητικό κίνημα και αυτό είναι χρέος όλων μας.