Περισσότερα από 50 άτομα, εκφράζοντας τις «Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους» καθώς και συλλογικότητες και άτομα του αναρχικού, αντιεξουσιαστικού χώρου και της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς, πραγματοποίησαν το απόγευμα της περασμένης Τρίτης μαζική παρέμβαση-καταγγελία στα γραφεία της «Ελευθεροτυπίας», προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για την επιχείρηση σπίλωσης του Δημήτρη Κουφοντίνα, που διεκπεραιώνεται μέσω της εφημερίδας και του λαθρόβιου εντύπου «Μήνυμα Αντίστασης», που στηρίζει η ιδιοκτησία της «Ελευθεροτυπίας», αλλά και για το αχαρακτήριστο κρούσμα εν ψυχρώ λογοκρισίας της δήλωσης-απάντησης του Δ. Κουφοντίνα, σε δημοσίευμα της «Ελευθεροτυπίας» που υιοθετούσε και αναπαρήγαγε τις εναντίον του αθλιότητες.
Μοιράστηκε στους δημοσιογράφους της εφημερίδας ανακοίνωση, καθώς και οι λογοκριμμένες δηλώσεις Κουφοντίνα και απαιτήθηκε συνάντηση με τη διεύθυνσή της. Η συνάντηση έγινε με την ιδιοκτήτρια Μάνια Τεγοπούλου και τον εκδότη Θανάση Τεγόπουλο, ενώ από το δημοσιογραφικό προσωπικό της εφημερίδας ουδείς σήκωσε το βάρος της αντιπαράθεσης, γεγονός που υποδηλώνει την απροθυμία οποιουδήποτε επαγγελματία δημοσιογράφου να υπερασπιστεί τέτοια αισχρά κρούσματα λογοκρισίας, ειδικά σε μια εφημερίδα που έχει ως προμετωπίδα της την ελευθεροτυπία.
Η κυρία και ο κύριος Τεγόπουλος με επιχειρηματολογία νηπιακού τύπου, που υποτιμούσε τη νοημοσύνη των συνομιλητών τους, προσπάθησαν να υπερασπιστούν το λογοκριτικό τους μένος, υποστηρίζοντας ότι δεν δημοσίευσαν τη δήλωση Κουφοντίνα, διότι αυτός ανεμίγνυε και τον Γιωτόπουλο και όχι μόνο τον Τζωρτζάτο που είναι ο φορέας των εναντίον του επιθέσεων! Ετσι αντιλαμβάνονται τη δημοσιογραφική δεοντολογία: να υπαγορεύουν και το περιεχόμενο της απάντησης κάποιου που δέχτηκε επίθεση λάσπης από τις στήλες της εφημερίδας και μάλιστα με τίτλους που υιοθετούν πλήρως τη συκοφαντία. Εφτασαν στο έσχατο σημείο κατάπτωσης να ισχυριστούν (και οι δύο), ότι στη συγκεκριμένη δήλωσή του ο Δ. Κουφοντίνας έλεγε ότι ο Γιωτόπουλος ήταν μέλος της 17Ν. Οταν τους ζητήθηκε να πουν από ποιο σημείο της δήλωσης Κουφοντίνα βγαίνει αυτό ακολούθησε ένα παραλήρημα από το οποίο δεν έβγαινε κανένα νόημα. Γιατί βέβαια τέτοιο πράγμα ουδέποτε είπε και ουδέποτε θα μπορούσε να πει ο Κουφοντίνας (και οποιοσδήποτε επαναστάτης που σέβεται αρχές και αξίες). Κι αν το είχε διαπράξει, τότε θα ήταν μια πρώτης τάξης ευκαιρία γι’ αυτούς να τον ξεμπροστιάσουν, δημοσιεύοντας τη δήλωσή του.
Φυσικά, με τέτοια «επιχειρηματολογία» η συζήτηση δεν ήταν απλώς άγονη αλλά αδιέξοδη. Κατέστη σαφές στην ιδιοκτήτρια και τον εκδότη, ότι έχουν κηρύξει πόλεμο όχι μόνο στον Δ. Κουφοντίνα ως αγωνιστή που έχει αναλάβει την πολιτική ευθύνη για την ιστορική διαδρομή της 17Ν, αλλά σε ένα ευρύτατο κίνημα αλληλεγγύης, που πάλεψε από την πρώτη στιγμή ενάντια στην τρομοϋστερία και την κρατική τρομοκρατία, που υπερασπίστηκε ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς κρατούμενους, τον καθένα στη βάση της υπερασπιστικής του γραμμής. Πολύ αργά ανακάλυψε η ιδιοκτήτρια της «Ελευθεροτυπίας» τον Γιωτόπουλο και τον Τζωρτζάτο. Το κίνημα αλληλεγγύης τους υποστήριξε, τους βοήθησε όσο μπορούσε (και οικονομικά), στήριξε τους υπερασπιστές τους, μέλη του κατέθεσαν ως μάρτυρες υπεράσπισής τους στην πρώτη δίκη, έδωσε αγώνα για να στηρίξει την υπερασπιστική τους γραμμή. Μέχρι που άρχισαν την επιχείρηση σπίλωσης και μεταφοράς ευθυνών σε συγκατηγορούμενούς τους. Αυτό το ευρύ κίνημα αλληλεγγύης δεν πρόκειται να αφήσει να περάσει η επιχείρηση σπίλωσης ενός αγωνιστή, αλλά και η επιχείρηση σπίλωσης του ίδιου του κινήματος και των ιδεών και πρακτικών της αλληλεγγύης. Η ιδιοκτησία της «Ελευθεροτυπίας» επέλεξε έναν ολισθηρό δρόμο και όπως φάνηκε από τη συζήτηση επιμένει σ’ αυτόν. Θα μας βρίσκει, λοιπόν, συνέχεια μπροστά της.
Δημοσιεύουμε στη συνέχεια την ανακοίνωση που μοιράστηκε στους συντάκτες και κατατέθηκε στην ιδιοκτησία της «Ελευθεροτυπίας».