«Οταν λες ότι ο νόμος δεν θα εφαρμοστεί ή όταν λες -γιατί υπάρχει και το θετικό- “νόμος είναι το δίκιο του εργάτη”, αυτό είναι κατάλυση της δημοκρατίας». Ποιος το είπε; Ο Πάγκαλος, φυσικά, που εξακολουθεί να είναι μεγαλοστέλεχος του ΠΑΣΟΚ και το φέρει βαρέως που το κόμμα του δεν τον άφησε να πάει στη Βουλή και να ψηφίσει το νόμο-πλαίσιο της φίλης του Μαριέττας. Περιμένουμε με αγωνία την επόμενη δήλωσή του, με την οποία θα ζητήσει να ξανανοίξουν τα ξερονήσια για όσους αποπειραθούν να «καταλύσουν τη δημοκρατία».
Γιατί η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ εξακολουθεί να χαϊδεύει τον Πάγκαλο, παρά τις τόσες προκλητικές αναφορές του; Γιατί ο Πάγκαλος λειτουργεί και σαν «λαγός» του Γιωργάκη, όπως είχε λειτουργήσει και σαν «λαγός» του Σημίτη. Αυτά που είπε στο «Βήμα», περί ενδεχόμενου διάλυσης του ΠΑΣΟΚ και δημιουργίας νέου κόμματος είναι απολύτως συμβατά (για να μην πούμε ταυτίζονται) με το «Γιώργο, άλλαξέ τα όλα» και με όσα δηλώνουν off the record διάφοροι της «αυλής» του Γιωργάκη.