♦ Τι ΠΑΣΟΚ θέλουμε; Την Τρίτη 28/10 στις 8:00 το βράδυ στο Πνευματικό Κέντρο του Δ. Γαλατσίου θα συζητήσουμε για το μέλλον του ΠΑΣΟΚ. Για ένα νέο προοδευτικό και ριζοσπαστικό ξεκίνημα μαζί με τον Γιώργο Παπανδρέου. Στη συζήτηση θα συμμετάσχει και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Τηλέμαχος Χυτήρης (Επιτροπή Στήριξης του Γ. Παπανδρέου)
Στο τσακ ήμουνα να πάω στη συζήτηση. Οχι, όχι για ρεπορτάζ της Κόντρας. Το καθήκον στη συγκεκριμένη περίπτωση ελάχιστα με παρότρυνε (αμαρτία εξομολογημένη… που λένε οι χριστιανοί). Αλλά γιατί ήταν μεγάλη η επιθυμία μου, μεγάλη η λαχτάρα μου, να ακούσω από κοντά τον τεράστιο λυρικό ποιητή Τηλέμαχο Χυτήρη. Οσοι έχετε την ατυχία να μη διαβάσατε ποιήματά του, σπεύσατε στα βιβλιοπωλεία (η Κόντρα, λόγω του τεράστιου λογοτεχνικού ενδιαφέροντος που έχουν, παρ’ ότι είναι ένας αετός πολιτικός, έχει δημοσιεύσει μερικά. Ο Καλαμούκης στον ΣΚΑΙ παίζει ορισμένους εκπληκτικούς στίχους). Τα ποιήματα του Τηλέμαχου κυκλοφορούν σε 160 χώρες του κόσμου. Ούτε ο τελικός του Μουντιάλ έχει τέτοια παγκόσμια ζήτηση. Με μαλώνετε. Το ξέρω. Η Κόντρα είναι πολιτική εφημερίδα. Το πρώτο που έπρεπε να την ενδιαφέρει -να με ενδιαφέρει- είναι η συζήτηση για ένα νέο προοδευτικό και ριζοσπαστικό ξεκίνημα με τον Γ. Παπανδρέου. Σωστά. Εχετε απόλυτο δίκιο. Η συζήτηση γι’ αυτό ειδικά το θέμα ξεπερνάει σε… λυρικότητα ακόμα και τον Τηλέμαχο. Τι έχασα ο άνθρωπος!!!
♦ ΠΑΣΟΚ ενωμένο, ριζοσπαστικό, νικηφόρο. Ολοι στην ομιλία του Ευάγγελου Βενιζέλου στο Σπόρτινγκ. Δευτέρα 29/10 ώρα 7μμ
Οχι, εδώ δεν πήγα. Τι να κάνω, άλλωστε; Αισθητικά με απωθεί ο Μπένι. Μετά, τι ν’ ακούσω; Ανάλυση συνταγματικού δικαίου; Οι ίδιοι έχουν γραμμένο το σύνταγμα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους, εμείς δεν θα το ‘χουμε; Βέβαια, ο Μπένι είναι λαμπρός συνταγματολόγος. Ρωτήστε και τη Φώφη. Κάτι λέει πως ξέρει αυτή. Εκτός αν το συντροφικό μαχαίρωμα ήταν λόγω του ότι η Φώφη είναι με το προοδευτικό και ριζοσπαστικό ΠΑΣΟΚ, ενώ ο Μπένι είναι με το ενωμένο ριζοσπαστικό ΠΑΣΟΚ. Αλλά αφού όλοι είναι με το ριζοσπαστικό ΠΑΣΟΚ, γιατί δεν ενώνονται όλοι πάνω στο ριζοσπαστισμό να τελειώνουμε; Διότι, αγαπητοί σύντροφοι, άλλο περιεχόμενο δίνει ο ένας στην έννοια ριζοσπαστισμός, άλλο ο άλλος, άλλο η άλλη, άλλο ο άλλος και πάει λέγοντας. Δε μασάνε οι ΠΑΣΟΚοι από ορθή απόδοση των πολιτικών όρων. Εχουν πάρει κούρσα τα πάντα. Σοσιαλισμός, κράτος πρόνοιας, ισότητα, δικαιοσύνη, ανεξαρτησία, ελευθερία. Στον ριζοσπαστισμό θα κολλήσουν; Αλίμονο.
♦ Εκδήλωση-συζήτηση. Τα καθήκοντα της αριστεράς στις νέες πολιτικές συνθήκες. 22/10 Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Γαλατσίου
Μια κι ο λόγος για το βιασμό των πολιτικών όρων από το ΠΑΣΟΚ, να περάσουμε σ’ αυτούς που υπερασπίζονται με πάθος το πραγματικό περιεχόμενο των όρων. Ενας από αυτούς είναι και ο Μιχάλης Παπαγιαννάκης. Οχι, δεν είναι ποιητής. Είναι ένας καθαρός αριστερός σοσιαλδημοκράτης. Τον χαίρονται και τον καμαρώνουν οι σύντροφοί του και όλο το αριστερό «ρεύμα» του ΣΥΡΙΖΑ. Μεγάλες πιένες το Πνευματικό Κέντρο Γαλατσίου την προηγούμενη εβδομάδα. Φροντίζει για την ψυχαγωγία των πολιτών του ο δεξιός Δήμαρχος.