Τώρα, μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι. Ο υπουργός Ναυτιλίας διέταξε ΕΔΕ, γιατί δεν διανοείται πως μπορεί να έγιναν τέτοια πράγματα από άνδρες του Λιμενικού. Φρόντισε, μάλιστα, να μας προϊδεάσει για το αποτέλεσμα. Αν αληθεύουν οι σοβαρές καταγγελίες, θα πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό. Οι άνδρες του Λιμενικού διακρίνονται για την ευαισθησία τους. Μέχρι και έρανο μεταξύ τους κάνουν για να βοηθήσουν λαθρομετανάστες! Κατά μια διαβολική σύμπτωση, υπουργός Ναυτιλίας είναι σήμερα ο Βουλγαράκης. Ο υπουργός που συγκάλυψε έως τώρα δυο μεγάλα σκάνδαλα: αυτό των υποκλοπών και αυτό της απαγωγής των Πακιστανών (ο Πολύδωρας το κληρονόμησε απ’ αυτόν). Βρέθηκε δηλαδή στην κατάλληλη θέση ο καταλληλότερος. Ο άνθρωπος που διαθέτει το know how τέτοιων συγκαλύψεων. Ποιοι θα καταθέσουν στην ΕΔΕ; Οι ίδιοι οι άνδρες του Λιμενικού. Ποιοι θα την κάνουν; Οι αξιωματικοί τους. Εγγύηση αντικειμενικότητας και διαφάνειας.