♦ Daniel Cohn-Bendit – TI NA KANOYME; – μετάφραση Μελίττα Γκουρτσογιάννη – Κέδρος (βιβλίο)
Μπορεί να μην κοσμούσε τοίχο, κοσμούσε όμως προθήκη βιβλιοπωλείου, οπότε ανήκει στην αρμοδιότητα της στήλης. Ποιος Λένιν και μαλακίες, το «Τι να κάνουμε;» της εποχής μας το έγραψε ο «πράσινος Ντάνι», που πρασίνισε αφού κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει τον τίτλο του «κόκκινου Ντάνι» που απέκτησε το Μάη του ’68. Μεγάλη υπόθεση να ξέρεις να χτίζεις καριέρες. Δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο ο Κον-Μπεντίτ το Μάη του ’68. Ηξερε όμως πολύ καλά να «πουλάει» τον εαυτό του στα μίντια. Ετσι έχτισε την προσωπική του καριέρα και σήμερα –ευρωβουλευτής των «Πράσινων»– προσπαθεί να το παίξει και… Λένιν. Αλλα τα ματιά του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας, βέβαια, όμως ο Ντάνι μια χαρά την έχει βολέψει. Λεπτομέρεια: το εξώφυλλο του βιβλίου κοσμεί φωτογραφία του Κον-Μπεντίτ από το βήμα του ευρωκοινοβούλιου. Μην ξεχνιόμαστε κιόλας. Πάνω απ’ όλα η προσωπική προβολή.
♦ Βουλευτές ψηφίστε ΟΧΙ – Καλύτερα να σας διαγράψει ο Παπανδρέου παρά ο λαός - KOE (αφίσα)
Η αφίσα βρισκόταν σε πολλά σημεία στο κέντρο της Αθήνας και στα σημεία προσυγκέντρωσης της απεργιακής πορείας της περασμένης βδομάδας. Λες και οι βουλευτές, στους οποίους απευθύνεται, υπήρχε περίπτωση να κατέβουν στην πορεία, ώστε να δουν και την αφίσα. Προφανώς, η απεύθυνση δεν ήταν προς τους βουλευτές, αλλά προς τους ψηφοφόρους τους. Πέρα από την απεύ-θυνση, όμως, διαπιστώνουμε μια θαυμαστή ταύτιση με τη γραμμή Τσίπρα. Διότι και ο Τσίπρας τα ίδια ακριβώς έλεγε το περασμένο Σάββατο στην ΚΠΕ του ΣΥΝ. Οτι το παιχνίδι πια παίζεται στη Βουλή και ότι εκεί πολλά μπορούν να γίνουν, διότι δεν είναι όλοι οι βουλευτές επαγγελματίες της πολιτικής. Και η ΚΟΕ, λοιπόν, μετά το επιτυχές άνοιγμα στις μάζες, επιχειρεί το άνοιγμα στη μεγάλη δεξαμενή των στελεχών του ΠΑΣΟΚ, προσπαθώντας να τα τραβήξει σε αγωνιστική κατεύθυνση. Πέραν του αστείου της αφίσας, εδώ έχουμε πλήρη αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης, ότι πλέον μόνο μέσω των κοινοβουλευτικών θεσμών και διαδικασιών υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει κάτι. Ούτε καν ένα συνηθισμένο «κάλεσμα για ΞΕΣΗΚΩΜΟ», έστω για τα μάτια του κόσμου. Η αναγκαία ανάπτυξη ταξικών αγώνων, ιδιαίτερα αυτή την περίοδο, δεν χωράει ούτε στη συνθηματολογία ορισμένων.
♦ «Δέμα» στο Λοβέρδο (σύνθημα στη Σταδίου με υπογραφή ένα κόκκινο αστέρι)
Ωπα, τι έγινε, ρε παιδιά; Υπάρχει κόσμος που θεωρεί ότι το «δέμα» στον Χρυσοχοΐδη δεν ήταν «εγκληματική ενέργεια»; Δεν ακούτε τη… «σύμπασα Αριστερά» που έχει αρχίσει και πάλι τις καταγγελίες;
♦ Συγκέντρωση διαμαρτυρίας ενάντια στις φυλακές των pet-shops – πλατεία Κοτζιά – Σάββατο 12 Ιουνίου (πανό στα κάγκελα του Πολυτεχνείου)
Ρε παιδιά, ας το ξεκρεμάσει κάποιος. Εγινε η «συγκέντρωση διαμαρτυρίας» (εμείς τουλάχιστον δεν την πήραμε χαμπάρι) ας κατέβει το συγκεκριμένο πανό. Οχι για λόγους αισθητικής αλλά για λόγους πολιτικής και κοινωνικής τάξης.