Την περασμένη Τρίτη, οι γιατροί του «Ευαγγελισμού» έδωσαν εξιτήριο στον Σίμο Σεϊσίδη, θεωρώντας ότι είναι μια χαρά και μπορεί άνετα να σταλεί στη φυλακή. Με κομμένο το πόδι στο ύψος του μηρού, χωρίς καμιά αποκατάσταση, χωρίς ένθετο μέλος και άσκηση στη χρήση του.
Παρά τις εκκλήσεις της οικογένειάς του, παρά τις πιέσεις του δικηγόρου του, παρά τις απόψεις συναδέλφων τους γιατρών, που σημείωσαν το αυτονόητο (ότι ο ασθενής πρέπει να παραμείνει στο νοσοκομείο μέχρι να γίνει η πλήρης αποκατάσταση της υγείας του), υπάκουοι στον υπέρτατο νόμο της Αντιτρομοκρατικής, πέταξαν για μια ακόμη φορά στα σκουπίδια την ίδια τους την επιστήμη και τις προσταγές της βιοηθικής, όπως είναι αποτυπωμένες και σε διεθνείς συμβάσεις. Το ίδιο είχαν κάνει άλλοι συνάδελφοί τους το καλοκαίρι του 2002, όταν παρέδωσαν τον ημιθανή Σάββα Ξηρό στις «περιποιήσεις» του Διώτη και του Σύρου, βάζοντας ένα ανεξίτηλο στίγμα στην ιστορία του ελληνικού ιατρικού κινήματος.
Τα κυβερνητικά όργανα έχουν ήδη ετοιμάσει την «άμυνά» τους. Αντί για το Μαλανδρίνο, ετοιμάζονται να μεταφέρουν τον Σεϊσίδη στο «νοσοκομείο» κρατουμένων των φυλακών Κορυδαλλού. Αν είναι δυνατόν να ονομάζεται «νοσοκομείο» το αχούρι του Αγίου Παύλου, που δεν το εμπιστεύονται ούτε οι ανθρωποφύλακες, γι’ αυτό και κάθε περιστατικό το στέλνουν στα γειτονικά νοσοκομεία, ακόμα και αν πρόκειται για μια επίσκεψη στα εξωτερικά ιατρεία.
Μέχρι την Τετάρτη, που γράφτηκε αυτό το σημείωμα, ο Σ. Σεϊσίδης παρέμεινε στον «Ευαγγελισμό», χάρη στην ευσυνειδησία και το σθένος γιατρών άλλου τμήματος, που διαμαρτυρήθηκαν. Ομως, η μεταγωγή του στη φυλακή μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή. Την Πέμπτη δόθηκε συνέντευξη Τύπου από την πρωτοβουλία αλληλεγγύης, ενώ ο δικηγόρος του θα κατέθετε αίτηση αποφυλάκισης.