♦ Tabula rasa
Προπαγανδιστικό τρικάκι το tabula rasa που εκστόμισε ο Αρούλης άμα τη αναλήψει των καθηκόντων του, έγινε «διάλογος από μηδενική βάση» από τα παπαγαλάκια που ανέλαβαν να εκλαϊκεύσουν την κυβερνητική προπαγάνδα. Μόνο που τα διαφημιστικά τρικάκια δεν μπορούν να καλύψουν την πραγματικότητα. Το χαρτί που κρατάει ο νεόκοπος υπουργός Παιδείας όχι μόνο άγραφο δεν είναι, αλλά αντίθετα είναι πυκνογραμμένο. Τόσο που δεν υπάρχει χώρος για να γράψεις κάτι άλλο. Αρκεί και μόνο η ύπαρξη του νόμου-πλαίσιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, που ξεσήκωσε δυο πολύμηνα κύματα φοιτητικών καταλήψεων, για να μας υπενθυμίζει πως όταν η κυβέρνηση μιλά για «μηδενική βάση», εννοεί «από εδώ και πέρα». Ο,τι αντιδραστικό ψήφισε δεν το επανεξετάζει. Αλλωστε, ο ίδιος ο Αρούλης φρόντισε να εκπέμψει αυτό το μήνυμα ακόμη και στο συμβολικό επίπεδο, σπεύδοντας να συναντηθεί πρώτα με τη Γιαννάκου, την πιο μισητή στο φοιτητόκοσμο πολιτικό. Συμπέρασμα: τα επικοινωνιακά τρικάκια κρατούν μόνο μια βδομάδα. Μετά αρχίζει η αντιπαράθεση επί της πραγματικής πολιτικής.
♦ Ακραία μορφή
Ακραία μορφή κινητοποιήσεων χαρακτήρισε ο υπουργός Γεωργίας Σ. Χατζηγάκης τα αγροτικά μπλόκα. Προειδοποίησε δε τους αγρότες να μην προχωρήσουν σε τέτοιες μορφές αγώνα, γιατί θα έρθουν σε αντιπαράθεση με την κοινωνία. Επιχειρήματα ΠΑΣΟΚ, δηλαδή. Επιχειρήματα που επιστρατεύονται κάθε φορά που υπάρχει αναταραχή στον αγροτικό κόσμο, ανεξάρτητα από το ποιο κόμμα βρίσκεται στην κυβέρνηση. Οι δημοσιογράφοι έσπευσαν να υπενθυμίσουν στον υπουργό την εποχή που ο ίδιος το έπαιζε αγροτικός ηγέτης και ποζάριζε στις κάμερες οδηγώντας τρακτέρ. Είχε έτοιμη την απάντηση: «Τη θεωρώ ακραία μορφή και όταν ανέβηκα στο τρακτέρ η κίνησή μου ήταν συμβολική, ήταν μια κίνηση σημειολογική για να δείξω ότι υπήρχε πρόβλημα». Ας μην τον αδικήσουμε. Λέει τη μισή αλήθεια. Ουδέποτε η γαλάζια παράταξη και οι αγροτοπατέρες της είχαν διάθεση να προωθήσουν τις μαχητικές μορφές αγώνα των αγροτών. Εμπαιναν μπροστά για να ελέγξουν την κατάσταση προς όφελος του συστήματος και της αντιαγροτικής του πολιτικής, με σκοπό να πνίξουν την οργή των φτωχών αγροτών σε κάποιες εκτονωτικές κινήσεις. Η άλλη μισή αλήθεια, την οποία δεν πρόκειται να πει ο Σ. Χατζηγάκης, είναι πως τότε η ΝΔ ήταν στην αντιπολίτευση και πως αυτός το ‘παιζε αγροτοπατέρας για να μαζέψει ψήφους για το κόμμα και σταυ- ρούς για την πάρτη του.
Συμπέρασμα: όσο οι φτωχοί αγρότες σέρνονται πίσω από τις ποικιλόχρωμες εκπροσωπήσεις των αστικών κομμάτων δεν πρόκειται να δουν χαΐρι. Μόνο αν σπάσουν τα δεσμά και οργανωθούν ανεξάρτητα, σε ταξική βάση, σε συμμαχία με τους προλετάριους της πόλης, μόνο αν ο αγώνας τους αναπτυχθεί έξω από τα όρια της αστικής νομιμότητας μπορούν να αντισταθούν με στοιχειώδη αποτελεσματικότητα στην εξαθλίωση και το ξεκλήρισμα.
♦ Προκαλούν
Ενα σιωνιστικό γεράκι, έναν «επιστήμονα» που υπηρετεί πιστά εδώ και χρόνια το σιωνιστικό στρατό κουβάλησε ως ομιλητή η Ενωση Ακολούθων Τύπου του ελληνικού υπουργείου Εξωτερικών. Η δικαιολογία ότι η εκδήλωση ήταν προγραμματισμένη πολύ πριν το Ισραήλ ξεκινήσει τη νέα γενοκτονία στη Γάζα δεν στέκει. Γιατί και πριν το Ισραήλ την ίδια πολιτική εφάρμοζε. Και στο κάτω-κάτω, χάθηκαν οι διεθνολόγοι απ’ όλο τον κόσμο, ήταν ανάγκη να φέρουν τον Σιωνιστή και μάλιστα χωρίς καν να τηρήσουν μια τακτική ίσων αποστάσεων φέρνοντας κι έναν Παλαιστίνιο; Και βέβαια, από τη στιγμή που στο μεταξύ άρχισε η νέα γενοκτονία, θα μπορούσαν να βρουν ένα πρόσχημα και να αναβάλουν την εκδήλωση.
Στην εκδήλωση είχε προγραμματιστεί να παραστούν ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος και ο διευθυντής του διπλωματικού γραφείου του προέδρου του ΠΑΣΟΚ και εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για τα διεθνή ΜΜΕ Δημήτρης Δρούτσας, αλλά κατάλαβαν πως θα τους χάλαγε την εικόνα και δεν πήγαν.
♦ Να πούμε και ευχαριστώ
Πήγε, όμως, στην εκδήλωση ο εκπρόσωπος Τύπου του ΥΠΕΞ Δ. Κουμουτσάκος, ο οποίος όταν ρωτήθηκε (από το TV Χωρίς Σύνορα) για την ισραηλινή επίθεση κατά του ελληνικού πλοίου «Αρίων» στα διεθνή ύδατα, απάντησε ότι η παρέμβαση της ελληνικής κυβέρνησης έπαιξε ρόλο ώστε η αντίδραση της ισραηλινής κυβέρνησης να είναι αυτή που ήταν και να μην απειληθεί άμεσα η ασφάλεια των επιβατών! Δηλαδή, αν δεν παρενέβαινε η κυβέρνηση, οι Σιωνιστές θα είχαν εξάπαντος βουλιάξει τον «Αρίωνα». Κατά συνέπεια, εμείς πρέπει να ευχαριστήσουμε τη Ντόρα και αυτή με τη σειρά της τη Λίβνι και τον Μπάρακ! Εκεί έχουμε καταντήσει. Ασκείται πράξη ωμής πειρατείας στο κέντρο της Μεσογείου κατά ελληνικού σκάφους που μεταφέρει γιατρούς και φάρμακα και εμείς πρέπει να τους πούμε ευχαριστώ που δεν το βούλιαξαν!
♦ Μια χαρά
«Ο νόμος αυτός είναι μια χαρά. Είδα με χαρά μου και στελέχη του Συνασπισμού να υπερασπίζονται αυτό το νόμο». Η αποστροφή είναι από δήλωση της Μαριέττας Γιαννάκου σχετικά με τις αλλαγές στο άσυλο που επέφερε ο νόμος-πλαίσιο. Δεν ξέρουμε σε ποια στελέχη του ΣΥΝ αναφέρεται η πρώην υπουργός, όμως το γεγονός ότι τώρα, ένα σχεδόν μήνα μετά τη νεολαιίστικη εξέγερση του Δεκέμβρη, επίσημα ο ΣΥΝ ξιφουλκεί κατά των «κουκουλοφόρων», αναζητώντας σημεία επαφής με τα συντηρητικά ανακλαστικά των νοικοκυραίων, τον έχει μεταφέρει πολύ πιο δεξιά στον πολιτικό χάρτη, ενισχύοντας έτσι το αστικό-κατασταλτικό μέτωπο. Οταν βγαίνει ο Γλέζος στη συγκέντρωση του Σπόρτινγκ και ρωτά την κυβέρνηση πώς γίνεται και πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες συνέλαβε τους «κουκουλοφόρους», ενώ τώρα δεν συνέλαβε κανέναν, μπορούμε να καταλάβουμε τι αέρας πνέει στην Κουμουνδούρου.
♦ Και σ’ ανώτερα
«Ούτε τα Πατριαρχεία ούτε οι Εκκλησίες κάνουν εξωτερική πολιτική. Εχουν μια συμβολή στον πολιτισμό, ακόμη και στην Ιστορία, αλλά εξωτερική πολιτική δεν μπορεί να ασκήσει ούτε η Εκκλησία, ούτε το Πατριαρχείο, ούτε κανένας άλλος πέρα από την εκάστοτε Κυβέρνηση που εκλέγεται από το λαό, όπως εκλέγεται». (Αλέκα Παπαρήγα, Βουλή, 19.1.09).
Τα αποτελέσματα της καλής δουλειάς που κάνει η Λιάνα φαίνονται. Προς το παρόν, έχουμε αναγνώριση συμβολής της Εκκλησίας στον πολιτισμό (κάποιοι αθεράπευτοι μαρξιστές μιλούν για τον απόλυτο σκοταδισμό), ου μην και στην Ιστορία (ραγιαδισμός έναντι των Οθωμανών κατακτητών, αποκήρυξη της επανάστασης του 1821, δωσιλογισμός στην κατοχή κ.λπ. κ.λπ.). Αύριο σίγουρα θα βελτιωθεί κι άλλο η ηγεσία του Περισσού. Σημασία έχει να «πηδήσεις το χαντάκι». Μετά τρέχεις γρήγορα.
♦ Νέα σιωνιστικά φυντάνια
Κάτι παλιοί προπαγανδιστές του Σιωνισμού στη χώρα μας έχουν πια ξεφτίσει. Δεν βλέπετε τον Κοέν που περιφέρει το πτώμα του στα κανάλια παραμιλώντας και αποτελώντας τον περίγελο των τηλεθεατών; Νέα φυντάνια καλούνται να πάρουν τη θέση τους. Περιβεβλημένα με το μανδύα της αθωότητας και του ευαίσθητου –και προπαντός ουδέτερου– παρατηρητή. Σαν την Τέτα Παπαδοπούλου, για παράδειγμα, που από τις στήλες της «Ελευθεροτυπίας» (αλήθεια, διέλαθε της ιδιοκτησίας ή είναι κι αυτό μες στη «συμφωνία»;) αναλαμβάνει να… εκλαϊκεύσει τη σιωνιστική προπαγάνδα. Μόνο που όταν το Ισραήλ πραγματοποιεί ολοκαύτωμα στη Γάζα, η παραπομπή σε… ισραηλινές εφημερίδες δεν μπορεί ν’ αποτελέσει καταφύγιο. Και κάτι χοντροκομμένα αποφθέγματα του τύπου «τη Χαμάς τη χαρακτηρίζει η κουλτούρα θανάτου» δεν πιάνουν μπάζα. Σας καταλάβαμε, μαντάμ, και σύντομα θα σας καταλάβουν όλοι.
♦ Ρε ουστ!
«Η βία κατά της Αστυνομίας είναι βία κατά της κοινωνίας» φώναζαν οι λίγοι μπατσοσυνδικαλιστές στο Σύνταγμα! Είναι το ίδιο με τους κακόμοιρους τους Ισραηλινούς που τους τρομοκρατούν οι πανίσχυροι και μοχθηροί Παλαιστίνιοι. Μα δε μπορούν να βρουν κάτι πιο έξυπνο;
♦ Εχουν χάσει τη μπάλα
«Πέρα από ουτοπικό είναι και αποπροσανατολιστικό το “να διαλυθούν τα ΜΑΤ”». Και να διαλύονταν, κάτι άλλο θα ερχόταν στη θέση τους, πέρα από αυτά που θα απέμεναν, όσο η εξουσία της πλουτοκρατίας παραμένει» (Μάκης Μαΐλης, Ριζοσπάστης, 8.1.09).
«Να σταματήσει το χτύπημα των αγώνων, να διαλυθούν τα ΜΑΤ» (απόφαση 9ου συνέδριου της ΚΝΕ).
Εμείς τώρα ποιον να πιστέψουμε; Ποιος εκφράζει τη σωστή γραμμή; Το συνέδριο της νεολαίας ή το μέλος του ΠΓ του Περισσού; Αν τα συνδυάσουμε, πάντως, βγαίνει εκπληκτικό συμπέρασμα: Η ΚΝΕ υποστηρίζει και προωθεί στη νεολαία το ουτοπικό και αποπροσανατολιστικό σύνθημα «να διαλυθούν τα ΜΑΤ»! Ρε, τι πίνουν και δε μας δίνουν;