«Εφυγαν οι δεξιοί, ήρθαν οι ναζί». Αυτό ήταν το οργισμένο σχόλιο ανθρώπου που εργάζεται στα Εξάρχεια και που αισθάνεται καθημερινά ότι ζει σε μια υπό κατοχή πόλη. Από το βράδυ της Πέμπτης 8 Οκτώβρη, τα Εξάρχεια ζουν υπό αστυνομική κατοχή. Οι ένδοξες μέρες της εποχής Δροσογιάννη ξαναζούν με τον εκλεκτό των Αμερικανών, τον παρασημοφορημένο από το FBI Μ. Χρυσοχοΐδη.
Την Πέμπτη το βράδυ, ορδές όλων των αστυνομικών αποσπασμάτων (ΜΑΤ, ΥΜΕΤ, Δέλτα, Ζήτα, Ασφαλίτες) άρχισαν να ζώνουν τα Εξάρχεια. Επιαναν κόσμο στο δρόμο, μπούκαραν στα καφέ και έβγαζαν τους θαμώνες έξω, έβριζαν, χτυπούσαν, έκαναν χειρονομίες. Επικεντρώνονταν ιδιαίτερα στους νέους με αντικομφορμιστική εμφάνιση. Μάζευαν τους νέους και τους ανάγκαζαν να γονατίσουν στο δρόμο με τα χέρια πίσω από το κεφάλι. Τους άφηναν εκεί για ώρα βρίζοντας και κορϊδεύοντας κι όποιος διαμαρτύρονταν έτρωγε κλοτσιές. Στο τέλος, μάζεψαν περισσότερους από 100 και τους μετέφεραν στη ΓΑΔΑ δήθεν για εξακρίβωση.
Ο Χρυσοχοΐδης εμφανίστηκε με ύφος Σαρκοζί στις τηλεοπτικές οθόνες και απήγγειλε διάγγελμα ενάντια στο… άβατο των Εξαρχείων! Διακήρυξε δε ότι οι αστυνομικές δυνάμεις θα παραμείνουν εκεί για να προστατεύουν την… ασφάλεια των πολιτών. Εφτιαξε, με τη βοήθεια των ΜΜΕ, ένα φανταστικό κίνδυνο για να στείλει το μήνυμα της αστυνομοκρατίας. Τις επόμενες μέρες οι δυνάμεις της μπατσαρίας παρέμειναν στην περιοχή, χωρίς να φτάνουν στις «ακρότητες» της Πέμπτης, χωρίς όμως και να παραλείπουν τους συνεχείς ελέγχους σε νέους.
Ερχεται Πολυτεχνείο, έρχεται Δεκέμβρης και ο Χρυσοχοΐδης νομίζει ότι με την προληπτική καταστολή μπορεί να ξεμπερδέψει με τη συσσωρευμένη οργή των νέων. Γελιέται, όπως γελάστηκαν και άλλοι πριν απ’ αυτόν. Ομως, το φασιστικό μήνυμα που προσπαθεί να στείλει, χωρίζοντας την κοινωνία σε «καλούς» και «κακούς» πρέπει να επιστραφεί στον αποστολέα του.
Στο μεταξύ γιγάντιων διαστάσεων πογκρόμ αναπτύχθηκε στο κέντρο της Αθήνας και ενάντια στους μετανάστες. Πογκρόμ που θύμιζε μέρες Μαρκογιαννάκη. Για να είναι πιο εύληπτο το μήνυμα στους «νοικοκυραίους»: «Θα σας σώσουμε από τους αντιεξουσιαστές, θα σας σώσουμε και από τους μετανάστες». Από την ανεργία και τη φτώχεια δεν χρειάζεται να τους σώσει κανένας.
ΥΓ: Την Πέμπτη είχαμε και την πρώτη εμφάνιση των… σοσιαλιστικών ΜΑΤ ενάντια σε εργαζόμενους. Οι εργάτες της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης του Περάματος, που είχαν ζώσει το υπουργείο Εργασίας δέχτηκαν επίθεση με χημικά και γκλομπ, που είχε και έναν τραυματία. Πολύ σύντομα αυτή η εικόνα θα είναι σχεδόν καθημερινή. Το θέμα, όμως, είναι να μην κάθονται οι εργαζόμενοι και οι νέοι να τις τρώνε από τα ένστολα γουρούνια, αλλά να οργανώνουν μαχητική αντίσταση. Το ξύλο έχει δυο άκρες…