►Χρειάζονται στελέχη και υπουργοί που θα σταματήσουν για δύο τουλάχιστον χρόνια να μετρούν πόσους σταυρούς θα τους κοστίσει κάθε απόφαση και οι οποίοι δεν θα ασχολούνται μόνο με το πώς θα κοροϊδέψουν τους κουτόφραγκους της ΕΕ και του ΔΝΤ και να κάνουν μεταρρυθμίσεις «γιαλαντζί». Περιθώρια δεν έχουμε.
Α. Παπαχελάς (Καθημερινή)
►Εσείς πρέπει να συμβάλλετε όσο γίνεται καλύτερα στα θέματα που έχετε συναρμοδιότητα με άλλους συναδέλφους. Με άμεση ανθρώπινη επαφή με τον συνάδελφο, με συζήτηση για την επίλυση του προβλήματος και αν χρειαστεί βοήθεια και από το δικό μου το γραφείο, εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε.
ΓΑΠ (στο υπουργ. συμβούλιο)
►Είχαμε το 2008 την κρίση στη Wall Street, μια κρίση και διαφάνειας και «φούσκας» και δυνάμεων του χρηματοπιστωτικού συστήματος, που ουσιαστικά αιχμαλώτισαν το πολιτικό σύστημα. Εκεί ο εγγυητής για να σταματήσει η κρίση, ο «ύστατος εγγυητής», ήταν το κράτος. (…) Σήμερα έχουμε το εξής παράδοξο: αφού σώσαμε το χρηματοπιστωτικό σύστημα, βέβαια η Ελλάδα εκεί δεν έπαιξε ιδιαίτερο ρόλο, έρχεται τώρα το χρηματοπιστωτικό σύστημα και αμφισβητεί το ίδιο το κράτος.
ΓΑΠ (στο ΠΣ του ΠΑΣΟΚ)
►Εάν η κυβέρνηση αποφασίσει να πουλήσει το ποσοστό της (στα ΕΛΠΕ), που αγγίζει το 35,5%, θα απευθυνθεί στον άλλο βασικό μέτοχο, τον όμιλο Λάτση, που κατέχει κάτι παραπάνω από το 36% των μετοχών. Δεν υπάρχει άνθρωπος στην ενεργειακή αγορά που να πιστεύει ότι ο Λάτσης θα πει όχι σε μια τέτοια πρόταση (…) Γι’ αυτό άνθρωποι του χώρου θεωρούν ότι αργά ή γρήγορα τα ΕΛ.ΠΕ. θα καταλήξουν στον μεργαλοεπιχειρηματία. Πότε; Οταν το αποφασίσει ο τελευταίος!
Το Ποντίκι
►Πάντως είναι έκδηλη η ανησυχία σε τμήμα του πολιτικού κόσμου ότι οι συνεχείς αποκαλύψεις και οι υπερβολές των κομμάτων μπορεί να οδηγήσουν σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις το φθινόπωρο, ακόμα και σε πρόωρες εκλογές.
Κόσμος του Επενδυτή
►Για τους παροικούντες την Ιερουσαλήμ είναι κοινός τόπος ότι τα ταμεία των κομμάτων και των μεγαλοπαραγόντων της πολιτικής είναι από τους μεγάλους διακινητές μαύρου χρήματος. Οι πραγματικές προεκλογικές δαπάνες είναι πολλαπλάσιες αυτών που δηλώνονται επισήμως. Γι’ αυτό και οι περισσότερες πληρώνονται με σακούλες.
Σταύρος Λυγερός