► Στον Γείτονα είπα χωρίς περιστροφές ότι η Siemens θα δίνει πάντα χρήματα στα κόμματα, για να στηρίξει το σταθερό δικομματικό σύστημα (…) Θα μπορούσα όμως να φανταστώ ότι η Siemens θα μπορούσε να κάνει μια επιπλέον χορηγία στο κόμμα, χτίζοντας στο 2% αν το κόμμα φρόντιζε να παραληφθεί το έργο ασφάλειας των Ολυμπιακών Αγώνων έγκαιρα.
Κατάθεση Χριστοφοράκου (Καθημερινή)
► Η Αριστερά πρέπει να είναι και διαρθρωτική και διαχειριστική και μεταρρυθμιστική. Δεν μπορεί να είναι μόνο επαναστατική, τότε δεν είναι Αριστερά είναι κάτι άλλο. Πρέπει να είναι και μεταρρυθμιστική. Ξέρετε πολλές μεταρρυθμίσεις στην ιστορία ήταν σημαντικότερες από κάποιες επαναστάσεις (…) Η Αριστερά οφείλει να είναι ανοιχτή και οφείλει να συνεργάζεται. Πρέπει να δούμε κυβερνήσεις συνεργασίας επιτέλους, όχι του ΣΥΝ με το ΠΑΣΟΚ, ας γίνει και του ΠΑΣΟΚ με τη ΝΔ που μοιάζουν πιο πολύ.
Γρ. Ψαριανός, υποψήφιος ΣΥΡΙΖΑ
► Αν το ΠΑΣΟΚ δεσμευτεί σε 3 – 4 μεγάλα θέματα με τα οποία συμφωνούμε προγραμματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να παράσχω εγώ προσωπικά ψήφο ανοχής.
Ο ίδιος
► Οσο πεζό και βαρετό και αν ακούγεται, πιστεύω ότι το κυρίαρχο μετεκλογικό πολιτικό διακύβευμα θα είναι ποιες κρατικές δαπάνες θα περικοπούν και πώς. Πίσω από τις δαπάνες που θα περικοπούν είναι άνθρωποι που θα θιγούν. Συνεπώς πολιτικό κόστος σε υπερθετικό βαθμό. Γι’ αυτό πιστεύω ότι το ΠΑΣΟΚ, είτε κερδίσει είτε δεν κερδίσει την αυτοδυναμία, δεν πρέπει να αποκλείει τη συνεργασία με τη Ν.Δ.
Στ. Μάνος (Ελευθεροτυπία)
► Ακόμη και τα πιο απλά μέτρα, όπως να πλένουν τα παιδιά τα χέρια τους σε κάθε διάλειμμα, δεν μπορούν να εφαρμοστούν αφού δεν υπάρχουν παρά λίγες βρύσες στα σχολεία – κι αυτές συνήθως χωρίς σαπούνι. Ούτε ο καθαρισμός και η απολύμανση των θρανίων σε κάθε διάλειμμα μπορεί να γίνει, αφού δεν επαρκούν οι καθαρίστριες. Οσο για τα πιο σύνθετα μέτρα, όπως οι ολιγομελείς τάξεις, για να μη μεταδίδεται εύκολα ο ιός, μάλλον στο αντίθετο καταλήγουμε: η έλλειψη δασκάλων και καθηγητών οδηγεί στη λειτουργία τμημάτων των 30 ή και 40 μαθητών. Και βέβαια ούτε λόγος για τον ορισμό “συντονιστών γρίπης” που θα δίνουν οδηγίες και θα προλαβαίνουν την επέκτασή της στα σχολεία.
Τα Νέα (κύριο άρθρο)