► Το Ισραήλ δεν βομβαρδίζει γυναίκες και παιδιά. Αυτό το κάνει η Χαμάς. Το Ισραήλ βομβαρδίζει τη Χαμάς και στρατιωτικούς στόχους.
Αμος Οζ
► Οι Παλαιστίνιοι εξέλεξαν έναν τρομοκρατικό οργανισμό που συνεχίζει τις επιθέσεις εναντίον του Ισραήλ και δεν το αναγνωρίζει. Αναμένετε να μην κάνουμε τίποτα; Δεν μπορείς από τη μια να εκλέγεις έναν τρομοκρατικό οργανισμό και να θέλεις να σε προσέξουμε. Λυπάμαι, αλλά πρέπει να αναλάβεις τις ευθύνες σου, οι οποίες κάποιες φορές έχουν τίμημα.
Σλόμο Ντρορ (ισραηλινό υπουργείο Πολέμου)
► Από τους γίγαντες της Silicon Valley έως τις μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις στην περιφέρεια, η πρακτική είναι πανομοιότυπη: Εβδομάδα τεσσάρων ημερών, υποχρεωτική αμισθί απουσία από την εργασία, αμισθί άδεια, πάγωμα μισθών, εθελούσια μείωση μισθού, μείωση συνταξιοδοτικών εισφορών, ευέλικτα ωράρια εργασίας. Οπως χαρακτηριστικά επισημαίνει το δημοσίευμα της New York Times «αυτοί οι εργοδότες μειώνουν το εργατικό κόστος, χωρίς να μειώνουν το εργατικό δυναμικό».
Ημερησία
► Δεν ήταν μόνον όσοι κινούνται στα Εξάρχεια. Ηταν μερικές εκατοντάδες, χιλιάδες ίσως, που ξεχύθηκαν στους δρόμους κάθε μεγάλης ή μικρότερης πόλης. Ενα πρωτόγνωρο κίνημα, χωρίς κομματικά καπέλα και πατερούληδες, αποτελούμενο από νέα οργισμένα παιδιά. Αγνόησαν ηθελημένα και κάτι άλλο όμως. Πως έγιναν «κουκουλοφόροι» από ανάγκη. Ηταν παιδιά που έπρεπε να προστατευτούν από τα χημικά που έριχναν τα ΜΑΤ, έπρεπε να προστατευτούν από τις χιλιάδες κάμερες που συντροφεύουν την κάθε τους κίνηση. Η πλειονότητα του πολιτικού κόσμου ουσιαστικά βρέθηκε απέναντί τους. Δεν πήρε κανένα μήνυμα και αυτό τα παιδιά δεν θα το ξεχάσουν…
Γ. Παντελάκης (Ελευθεροτυπία)
► Δεν είναι παρά οι εξομολογήσεις ενός παλιόγερου που δεν πρόλαβε να καταστρέψει όσα άξιζε να καταστραφούν όταν ήταν κάποτε κι αυτός νέος. Γοητευμένος από το άγριο πάρτι που έχετε στήσει εδώ και δυο εβδομάδες, ρίχνω κλεφτές ματιές πότε στην τηλεόραση και πότε σε ένα κομμάτι χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός και που μου κόβει τη φόρα όποτε νιώθω την ανάγκη να κουτρουβαλήσω τις σκάλες και να βγάλω κι εγώ την οργή μου στους δρόμους. Φανταστείτε να με έβρισκε εγκεφαλικό πάνω σε ένα οδόφραγμα, από υπερβολική δόση δακρυγόνου, πριν καλά καλά προλάβω να αρθρώσω ένα σύνθημα. Αδοξος θάνατος. Αφήνω λοιπόν όλη τη δόξα στα χέρια σας, σε εσάς που δεν γνωρίζετε ακόμη όρια.
Ρούσσος Βρανάς (Τα Νέα)