● Μην ξανακούσω να μιλάτε για απολύσεις ●●● «Προσαρμογή του επιπέδου απασχόλησης» λέγονται, άσχετοι ●●● Τώρα κατάλαβα τι σημαίνουν τα αρχικά Ι.Κ.Ε.Α.: ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΩΝ ΑΛΟΓΩΝ ●●● Ενα από τα πολλά εύστοχα που κυκλοφορούν στο Διαδίκτυο ●●● Ξέρετε σε τι ποσοστό ήταν το αλογίσιο κρέας στα «βοδινά κεφτεδάκια Σουηδίας» της ΙΚΕΑ; ●●● Από 60% μέχρι 90%! ●●● Γι' αυτό τα ‘τρωγαν με τόση βουλιμία οι πελάτες της πολυεθνικής ●●● Οσο να ‘ναι, η φαινυλοβουταζόνη είναι ντόπα και ανοίγει την όρεξη ●●● «Οι υδατάνθρακες είναι ελληνικοί», έλεγε και ξαναέλεγε ο Καμμένος στη Βουλή ●●● Στους υδρογονάνθρακες αναφερόταν, αλλά άμα έχεις συνέχεια το νου σου στο φαΐ το lapsus linguae παραμονεύει ●●● (Χρησιμοποιού-με σκόπιμα τον λατινικό όρο μπας και αναγκάσουμε τον Καμμένο να ρωτήσει αυτό το τέρας μορφώσεως, τον Χαϊκάλη, για να του τον εξηγήσει) ●●● Αμ' ο Τσίπρας με τον Ακερμαν; ●●● Και καλά αυτός, αλλά από τους συνεργάτες του κανένας δεν σκέφτηκε ότι δε θα μπορούσε κοτζάμ Γιόζεφ Ακερμαν, πρόεδρος του τραπεζικού μονοπώλιου της Deutsche Bank, να υπογράφει την αίτηση μιας μικρομεσαίας για τα γερμανικά δεδομένα εταιρίας που θέλει να κάνει μπίζνες με ανεμογεννήτριες στην Ελλάδα; ●●● Μάλλον δε θα τους ρώτησε, όντας σίγουρος ότι έβγαλε λαβράκι ●●● Τελικά είχε βγάλει «καλογριά» και τον πήρε στο ψιλό ο Μπένι ●●● Τα υπόλοιπα, για την εταιρία που πήρε υπό την προστασία του ο ΣΥΡΙΖΑ, στις αρμόδιες στήλες της «Κ» ●●● Περί αυτοκριτικής, βέβαια, ούτε λόγος ●●● Εδώ ο στενός συνεργάτης του Τσίπρα Παππάς προσπαθούσε να πείσει ότι και ο άλλος Ακερμαν είναι σημαντικός, διότι είναι ανηψιός του προέδρου ●●● Ασε που είναι και managing director στο υποκατάστημα του Λονδίνου ●●● Ξεφτίλες ●●● Εχει και η γελοιότητα τα όριά της, αλλά τα εκκολαπτόμενα πράσινα λαμόγια δε χαμπαριάζουν τίποτα ●●● Υπό τους ήχους του «Μπέλα τσάο» αποθέωσαν τον Βενιζέλο στο συνέδριο της νεολαίας ΠΑΣΟΚ ●●● Ο ΓΑΠ, βέβαια, άρχοντας όπως πάντοτε, έστησε το δικό του σόου στο συνέδριο των «μεγάλων» ●●● Μπήκε την ώρα που μιλούσε ο κηπουρός Πολ, είχε στημένη την κλάκα και οι κάμερες τραβούσαν ●●● Εσκασε από το κακό του ο «χοντρός» ●●● Αυτός δεν είναι πρωθυπουργός, ατζέντης είναι ●●● Τη μια δέχεται την Phi●ip Morris στου Μαξίμου, για να υπογράψει μια συμφωνία για αγορά καπνών και την άλλη πάει στο λιμάνι για να παραστεί στην υπογραφή μιας συμφωνίας της Cosco με την ΗΡ ●●● Αυτουνού του Παππά (μυστικοσύμβουλου του Τσίπρα) του ‘χει μιλήσει κανείς για την αξία της σιωπής; ●●● Αφού ο πρόεδρος την πάτησε μπερδεύοντας τους Ακερμαν, ήταν ανάγκη να βγει και να πει ότι ο Ακερμαν του υποκαταστήματος Λονδίνου μάλλον είναι ανηψιός του Ακερμαν προέδρου της Deutsche Bank; ●●● Aσ’ το να περάσει, ρε μεγάλε, μην το κάνεις χειρότερο ●●● Στο κάτω-κάτω, μόνον ο πάπας έχει το αλάθητο (κι αυτό αμφισβητείται κιόλας) ●●● Χέρι-χέρι με τον εαυτό του θα βαδίζει πλέον ο πρόεδρος Χεριχέρης ●●● Την έκαναν και οι Κοραντής, Ροντούλης, Χρυσανθακόπουλος ●●● Και πολύ κάθησαν, γιατί έχουν και μια καριέρα να φροντίσουν ●●● Ακόμα ψάχνουμε την έκπληξη που θα έκανε στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ ο Μπένι και δεν τη βλέπουμε ●