• Οπως ο πνιγμένος αρπάζεται από τα μαλλιά του, έτσι κι ένα κομμάτι του ελληνικού λαού αρπάζεται από διάφορες «λόξες» ••• Πρώτα ήταν οι ειρηνικές και «ακομμάτιστες» μούντζες στο Σύνταγμα ••• Μετά ήρθαν τα «δεν πληρώνω τα χαράτσια» ••• Τώρα έχουμε τη διανομή πατάτας «από την παραγωγή στην κατανάλωση» ••• Αύριο ποια άλλη «λόξα» θα σερβιριστεί; ••• Μόνο για ταξική πολιτική οργάνωση κι επαναστατικό αγώνα μην τους πεις ••• Μήπως ο Σαμαράς ή κάποιος από το επιτελείο του μπορεί να μας λύσει μια απορία; ••• Γιατί οι άνθρωποί του «διέρρεαν» με νόημα στους δημοσιογράφους, ότι κατά τη συνάντηση Σαμαρά-Μέρκελ η τελευταία δεν έκανε κανένα σχόλιο για την ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών; ••• Θα είχε καμιά σημασία αν η Μέρκελ έκανε ένα, ας πούμε, αρνητικό σχόλιο; ••• Μήπως ο Αντωνάκης ο μεγαλοπρεπής της ζήτησε την άδεια επί του θέματος; ••• Νενέκοι ••• Είναι πάντως εξαιρετικά χαρακτηριστικός ο τρόπος που στήθηκε ο Αντωνάκης για να βγει φωτογραφία με τη Μέρκελ ••• Το δέος είναι ζωγραφισμένο στο πρόσωπό του ••• Σα μαθητούδι που φωτογραφίζεται με τον διευ-θυντή του σχολείου ••• Και γιατί έδωσαν αυτή τη φωτογραφία οι συνεργάτες του στα ΜΜΕ; ••• Γιατί δεν έβρισκαν καμία κολακευτικότερη για τον αρχηγό τους ••• Σε όλες το ίδιο φοβισμένο ύφος έχει ••• Και μη ξανακούσουμε για μπίζνες εκκλησιαστικές και τα παρόμοια ••• Για τους φτωχούς ανθρώπους τα θέλουν τα λεφτά, όπως είπε ο Ιερώνυμος ••• Γι’ αυτό τους σαμποτάρει το κράτος ••• Και γιατί ο Τζερόνυμο διάλεξε την Κυριακή της Ορθοδοξίας για να τα πει αυτά; ••• Πότε θέλατε να τα πεί, την Κυριακή του καρναβαλιού; ••• Τότε δεν είχε κάμερες ••• Και πώς βρέθηκαν οι κάμερες έξω από την Εκκλησία; ••• Δε θέλω αφελείς ερωτήσεις ••• Ποτέ οι κάμερες δεν πάνε ακάλεστες ••• Ουκ εά με καθεύδειν το του Τζαννετάκη τρόπαιον ••• Ποιος επαναλαμβάνει (από μέσα του) το αρχαίο ρητό; ••• Ο Αβραμόπουλος, ρε παιδιά, ο και συναινετικός επιλεγόμενος ••• Ασχημα θα του έπεφτε η πρωθυπουργία ενός συναινετικού σχήματος; ••• Σύντροφοι, η στήλη τον συμπονά τον Κούβελο ••• Φαντάζεστε τι άκουσε από τη μέγαιρα για να καταλήξει με πρόβλημα καρδιάς στο νοσοκομείο; ••• Αχρηστε, που με εξέθεσες κ.λπ. κ.λπ. ••• Επί τη ευκαιρία, να ρωτήσουμε ••• Το πλοίο, για το οποίο έστειλε το εκατομμύριο στο Λονδίνο, γιατί δεν το αγόρασε τελικά; ••• Πάντως έχει παράδοση στις… δικαιολογίες το Μητσοτακέικο ••• Θυμόσαστε, ασφαλώς, τον συνεργάτη της Ντόρας που είχε… ξεχάσει να πληρώσει τις δόσεις στη Siemens ••• Αλλά μόλις ξέσπασε το σκάνδαλο, θυμήθηκε και τις πλήρωσε ••• Εκ των υστέρων, βέβαια ••• Το ίδιο κι ο Κυριάκος ••• Πάντως, το καλύτερο δώρο πήρε ο Σαμαράς μ’ αυτή την ιστορία ••• Ούτε παραγγελία να την είχε ••• Ηταν στραβό το κλήμα (για το κόμμα Ντόρας) το ‘φαγε κι ο γάιδαρος ••• Απόλυτο δίκιο στον Ρέσλερ δίνει η Κατσέλη, σε συνέντευξή της στην «Ισοτιμία» ••• Και κλάααμα ο αδιάβαστος Μιχάλης •