![](/wp-content/uploads/2020/08/2537/content_n_a_u_c_u_e_n_u_c.png)
♦ Η γλώσσα του σώματος προδίδει ποιος είναι ο εμίρης και ποιος ο κακομοίρης: ο ένας τρέχει για να εξασφαλίσει μια χειραψία. Κι έχει ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Ο άλλος βαρύς, δύσθυμος, μόλις και μετά βίας του δίνει το χέρι. Σαν να σκέφτεται: «δε μας χέζεις κι εσύ, ρε χλεχλέ». Δεν ξέρουμε αν υπήρξε και στο Παρίσι χειραψία, όμως είμαστε σίγουροι ότι το σκηνικό θα ήταν ακριβώς το ίδιο.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2538/content_proti11112018.jpg)
♦ Η ικανοποίηση δεν κρύβεται από το πρωτοσέλιδο της «Εποχής», της εφημερίδας που εκφράζει τον «ΣΥΡΙΖΑ του 4%». Χαίρεται για το προσύμφωνο Τσίπρα-Ιερώνυμου, επί τη βάσει της λογικής «ολίγον έγκυος». Το γεγονός, γράφει η «Εποχή» (βιάζεται να βαφτίσει γεγονός κάτι που είναι ακόμα μετέωρο) ότι κληρικοί και λαϊκοί δε θα συγκαταλέγονται στους δημόσιους υπαλλήλους, «δεν μπορεί να αποτιμηθεί απλά σαν μια οικονομική διευθέτηση. Θα μπορούσε να αποτελέσει ιστορικής σημασίας βήμα, αν συνοδευτεί όχι μόνο από την από κοινού από το κράτος και την εκκλησία αξιοποίηση μιας αδιευκρίνιστου μεγέθους περιουσίας, αλλά και από τολμηρότερες αναγκαίες κινήσεις στο αναθεωρητικό και το κοινό νομοθετικό πεδίο». Ρε σεις, θα σηκωθεί ο Ελεφάντης από τον τάφο και θα σας πλακώσει στα χαστούκια. Για διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας μιλούσατε τόσα χρόνια (αστικοδημοκρατικό είναι, άλλωστε, το αίτημα, όχι σοσιαλιστικό). Και τώρα μας λέτε ότι τους παπάδες θα εξακολουθήσει να τους πληρώνει το κράτος (διά των δεσποτάδων), χωρίς να είναι γραμμένοι στις λίστες της Ενιαίας Αρχής Πληρωμών, κι αυτό είναι… ιστορικής σημασίας βήμα! Δίνετε στους δεσποτάδες το μισό μιας τεράστιας περιουσίας, που καμιά αστική κυβέρνηση δεν τόλμησε να τους τη δώσει από το 1952, και μιλάτε για … ιστορικής σημασίας βήμα! Είστε πίσω και από τον μακαρίτη τον Τρίτση. Πού τη βρήκαν, ρε αγύρτες, την περιουσία οι δεσποτάδες; Με βυζαντινά χρυσόβουλα και με οθωμανικά φιρμάνια ισχυρίζονται ότι είναι ιδιοκτησία τους. Τι είναι για σας το ελληνικό κράτος, συνέχεια της βυζαντινής και της οθωμανικής αυτοκρατορίας; Ειδικά για σας στην «Εποχή», που ανήκατε σ' ένα κοσμοπολίτικο ρεύμα που σ' αυτά τουλάχιστον τα ζητήματα είχε καθαρές αστικοδημοκρατικές θέσεις, στηριγμένες στις αρχές του Διαφωτισμού (της νεωτερικότητας, όπως έγραφαν οι θεωρητικοί σας).
![](/wp-content/uploads/2020/08/2539/content_2bmp_page1.jpg)
♦ Αρκεί να παραθέσουμε μόνο το περιεχόμενο της αφίσας, που θα έπρεπε να είναι «σημαία» όλων: «Δεν είμαστε ωφελούμενοι – Είμαστε υπερεκμεταλλευόμενοι για 500 ευρώ – Χωρίς δικαιώματα, μόνο με υποχρεώσεις – Να απαιτήσουμε ΤΩΡΑ – Πλήρη δικαιώματα για όλους – Αμοιβή των εργαζόμενων στην κοινωφελή εργασία με τη συλλογική σύμβαση εργασίας (ΣΣΕ) της ΠΟΕ-ΟΤΑ – Καταβολή επιδομάτων, οικογενειακού, ανθυγιεινής εργασίας, πτυχίου, προϋπηρεσίας – Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους – Μετατροπή όλων των συμβάσεων σε αορίστου χρόνου – Κατάργηση όλων των ελαστικών μορφών εργασίας (…) (ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ, συλλογικότητα εργαζομένων δήμου Καλλιθέας).