![](/wp-content/uploads/2020/08/2456/content_c_a_a_e_a_a_c_u_e.jpg)
♦ Τα εθνικοφασισταριά της Νέας Υόρκης κόλλησαν σε συνοικίες με ελληνικό στοιχείο (Αστόρια, Κουίνς, Λονγκ Αϊλαντ)αφίσες που χαρακτήριζαν τον Τσίπρα «ανεπιθύμητο» «για την προδοσία της Μακεδονίας μας». Εβγαλαν και φωτογραφίες και τις «έσπρωξαν» στο Διαδίκτυο. Γι' αυτό, άλλωστε, οι περισσότερες αφίσες ήταν γραμμένες στα ελληνικά. Για να τις δουν οι Ελληνες της Ελλάδας. Αναμενόμενη και προβλέψιμη η κίνησή τους. Γι' αυτούς ο Τσίπρας γίνεται ανεπιθύμητος μόνο όταν κινείται σε άλλο μήκος κύματος από το δικό τους τυφλό εθνικισμό. Οταν προσκυνάει τον αμερικάνικο ιμπεριαλισμό και γλείφει πατόκορφα τον Τραμπ, είναι καλοδεχούμενος. Αλλωστε, οι περισσότεροι απ' αυτούς ψήφισαν Τραμπ στις τελευταίες αμερικάνικες προεδρικές εκλογές. Μπορεί ο Τραμπ να είναι υπέρ της συμφωνίας των Πρεσπών, όμως αυτοί δεν τα έβαλαν με τον Τραμπ, τα έβαλαν με τον Τσίπρα. Ο οποίος Τσίπρας είναι «σε όλα» με τον Τραμπ.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2457/content_a_u_c_a_u_o.png)
♦ Τα χρόνια περνούν, αλλά ο Νετανιάχου δεν αλλάζει. Φασίστας, μακελάρης, αδίστακτος ψεύτης. Στην αριστερή φωτογραφία, ο Νετανιάχου στο βήμα της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ, πριν από μερικές μέρες, παρουσιάζει -εν είδει παρουσιαστή τηλεοπτικού talk show- «στοιχεία» για το στρατιωτικό πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν. Στη δεξιά φωτογραφία, ο Νετανιάχου το 2012, πάλι στο βήμα της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ, παρουσιάζει «στοιχεία» για το στρατιωτικό πυρηνικό πρόγραμμα του Ιράν. Δεν έχει σημασία που η Διεθνής Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Δεν έχει σημασία που οι έξι ισχυρότερες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις του πλανήτη υπέγραψαν συμφωνία με το Ιράν, θέτοντας υπό αυστηρό έλεγχο το πυρηνικό του πρόγραμμα. Ο Νετανιάχου επιμένει στα ψέματά του, πυροδοτώντας συνεχώς την ένταση στη Μέση Ανατολή. Πλέον έχει έναν πολύ καλό φίλο: τον Ντόναλντ Τραμπ. Κι έναν θαυμαστή: τον Αλέξη Τσίπρα, που διακηρύσσει ότι το Ισραήλ είναι δύναμη ειρήνης και σταθερότητας και επαίρεται για τη στρατηγική σχέση που έχει αναπτύξει μαζί του η Ελλάδα!
![](/wp-content/uploads/2020/08/2458/content_a_c_c_a_e.jpg)
♦ Θαυμάσια δουλειά από άποψη αντιφασιστικής προπαγάνδας. Λίγες μέρες πριν από την επέτειο της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα, ομάδα αντιφασιστών έγραψε απέναντι από τα γραφεία της νεοναζιστικής συμμορίας στο Σταθμό Λαρίσης, το σύνθημα «Θέλουμε την πηγάδα μας πίσω», «πατώντας» με λευκό χρώμα το σύνθημα των νεοναζί «Θέλουμε την πατρίδα μας πίσω», που βρόμιζε τον τοίχο για χρόνια. Οι φασίστες ούτε που τόλμησαν να «επέμβουν». Δεν είναι πια στις δόξες τους. Ειδικά ο φίρερ και η ηγετική ομάδα, βλέποντας πως χάνουν το παιχνίδι στην εν εξελίξει δίκη της συμμορίας, τα έχουν βάψει μαύρα και προσπαθούν απεγνωσμένα να «αποδείξουν» ότι… δεν έχουν σχέση με τη βία.