![](/wp-content/uploads/2020/08/2446/content_pappas_toyiter.png)
♦ To πρωθυπουργικό Γραφείο έδωσε στη δημοσιότητα το περιεχόμενο της ομιλίας Τσίπρα στην εκδήλωση του ΟΗΕ για τον Νέλσον Μαντέλα και ένα βίντεο τεσσεράμισι λεπτών με τον Τσίπρα στο βήμα να εκφωνεί την ομιλία του. Ο Νίκος Παππάς ανέβασε στο Τουίτερ την ανάρτηση που βλέπετε: «Στην Νέα Υόρκη με τον @PrimeministerGR για την 73η Σύνοδο της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ αφιερωμένη στον άοκνο αγωνιστή της ελευθερίας και της δημοκρατίας, του νικητή και κατεδαφιστή του Απαρτχάιντ, Νέλσον Μαντέλα». Γιατί ο Παππάς αισθάνθηκε την ανάγκη να φωνάξει «ήμουν κι εγώ εκεί, μαζί με τον Τσίπρα»; Γιατί «βοά ο τόπος» από τις φήμες ότι ο Τζανακόπουλος τον έχει εκτοπίσει και έχει γίνει αυτός ο εξ απορρήτων του Τσίπρα. Και κάθε άλλο παρά αβάσιμες είναι οι φήμες. Μετά το χαστούκι με το διαγωνισμό για τις τηλεοπτικές άδειες, ο Παππάς εκδιώχτηκε από το Μαξίμου και στάλθηκε «εξορία» στη Συγγρού. Προσπάθησε πολύ να ξαναφτιάξει τις σχέσεις του με τον Τσίπρα, προσπάθησε στον τελευταίο ανασχηματισμό να επιστρέψει στην κεντρική πολιτική σκηνή, όμως για οικονομικό υπουργείο «έφαγε πόρτα» από τον Τσακαλώτο, ενώ «πόρτα» στο Μαξίμου εξακολουθεί να κάνει ο Τζανακόπουλος. Τι να κάνει κι αυτός, βγάζει τον πόνο του στο Τουίτερ, θυμίζοντας παιδάκι που προσπαθεί να κάνει αισθητή την παρουσία του.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2447/content_eimaste_ola_zak.jpg)
♦ Η κανονικότητά σας βρωμάει αίμα, είμαστε όλα Ζακ – Πουστιά στην εργατιά κλωτσιά στα αφεντικά – Τραβέλια στο γραφείο, φασίστες στο φορείο
Τα συνθήματα με στένσιλ, όπως βλέπετε στη φωτογραφία, γράφηκαν στο σημείο που δολοφονήθηκε ο Ζακ Κωστόπουλος. Δεν ξέρουμε πώς σκεφτόταν ο νεκρός, όμως δεν έχουμε την παραμικρή αμφιβολία πως αυτοί που έγραψαν τα συνθήματα θέλησαν μ' αυτά να τιμήσουν τη μνήμη του. Την τιμούν όμως; Απευθυνόμενοι σε ποιους; Στον εαυτό τους και σε κανέναν άλλο. Αναπαράγοντας τα ιδεολογήματα ενός κοινωνικού γκέτο που αδιαφορεί για ό,τι συμβαίνει έξω από τα περίκλειστα τείχη του. Οι πάντες πρέπει να αυτοπροσδιορίζονται ως φύλου… ουδετέρου. Η εργατιά πρέπει να «εμποτιστεί» με «πουστιά»! Αυτό είναι που της λείπει και όχι οι ιδέες της κοινωνικής απελευθέρωσης και η οργάνωση που θα επιδιώξει να κάνει αυτές τις ιδέες πράξη. Και πάει λέγοντας. Οχι, δεν έχουμε πρόθεση ν' ανοίξουμε συζήτηση με όσους και όσες σκέφτονται μ' αυτόν τον τρόπο. Ούτε να τους πούμε ότι έτσι δεν «πιάνουν επαφή» με την κοινωνία. Αυτό δεν τους ενδιαφέρει, έτσι κι αλλιώς. Ολοι οι «άλλοι» είναι «κανονικοί », υποταγμένοι, αν όχι οπαδοί του νόμου του Λιντς. Και μόνον αυτοί είναι «αντικανονικοί»! Μόνο που «αντικανονικοί» είναι και οι μαφιόζοι, οι ναζιστές και άλλοι, που «επικοινωνούν» με υπόγειες διαδρομές με την αστική τάξη και το κράτος της. Η κοινωνία δε χωρίζεται σε «κανονικούς» και «αντικανονικούς». Σε καπιταλιστές και εργάτες χωρίζεται. Για να πάψει η σεξουαλική συμπεριφορά να αποτελεί στοιχείο κοινωνικού διαχωρισμού, πρέπει να ηττηθεί η αστική ιδεολογία. Η οποία ποτίζει μέχρι το μεδούλι όχι μόνο τους «κανονικούς», αλλά και τους «αντικανονικούς».
♦ 'Η ελεύθεροι ή ήσυχοι – και τα δύο μαζί δεν γίνονται! (σύνθημα με υπογραφή μαύρο αστέρι, στο κλειστό του Ιωνικού στη Νέα Φιλεδέλφεια)
Και «ανήσυχος» να είσαι, πάλι δε θα είσαι ελεύθερος. Η ελευθερία απαιτεί κοινωνική ανατροπή και κομμουνισμό.