♦ Το κόλπο των σιωνιστών είναι γνωστό παγκοσμίως: όποιος ασκεί κριτική στα συνεχή εγκλήματά τους ενάντια στον παλαιστινιακό λαό κατηγορείται για «αντισημιτισμό». Παραθέτουμε την ανακοίνωση της Λέσχης Ελλήνων Γελοιογράφων για τη βρόμικη επίθεση που δέχτηκε ο Μιχάλης Κουντούρης, για γελοιογραφίες-καταγγελία των πρόσφατων σιωνιστικών εγκλημάτων κατά του παλαιστινιακού λαού στη Λωρίδα της Γάζας:
«Δύο γελοιογραφίες του Μιχάλη Κουντούρη στην Εφημερίδα των Συντακτών που στηλίτευαν το έγκλημα που διεξάγεται στη Λωρίδα της Γάζας, ήταν αρκετές για να ξεκινήσει μια εξοργιστική επιχείρηση στοχοποίησης και απαξίωσης του εκλεκτού συναδέλφου και της δουλειάς του.
Η επίθεση αυτή, δυστυχώς, δεν μας αιφνιδιάζει. Είναι η πολλοστή φορά που επιστρατεύεται η βαριά κατηγορία του αντισημιτισμού για να εξουδετερωθεί η άποψη ένας σκιτσογράφου που επιλέγει να καυτηριάσει την πολιτική του Ισραήλ απέναντι στην Παλαιστίνη και χρησιμοποιεί ως “πρώτη ύλη“ την Ιστορία. Συστηματική είναι επίσης η προσπάθεια των επίδοξων λογοκριτών να προσπαθούν να δικαιολογήσουν ως μια “κακή ελληνική γελοιογραφική παράδοση“ το γεγονός ότι βάλλουν κατά σύστημα κατά κορυφαίων γελοιογράφων που η πορεία τους, οι ευαισθησίες και το ήθος τους είναι καταγεγραμμένα με χρυσά γράμματα στην Ιστορία του Τύπου, και γι αυτό έχουν επιβραβευθεί από την εμπιστοσύνη και την αγάπη των αναγνωστών.
Στην περίπτωση του Μιχάλη Κουντούρη αστοχούνε διπλά, γιατί πρόκειται για τον έλληνα γελοιογράφο με τις περισσότερες διεθνείς διακρίσεις. Προφανώς όλος ο πλανήτης αποτελεί μια “κακή ελληνική παράδοση“.
Ως Λέσχη Ελλήνων Γελοιογράφων εκφράζουμε τη συμπαράσταση μας στον Μιχάλη Κουντούρη και διαβεβαιώνουμε πως τέτοιες επιθέσεις δεν θα μένουν αναπάντητες. Γνωρίζουμε πως ως κρίνοντες, κρινόμαστε. Το επιδιώκουμε άλλωστε. Ωστόσο είναι εντελώς διαφορετική η σκληρή, ακόμα και η κακοπροαίρετη κριτική από την συκοφαντία και την “δολοφονία χαρακτήρα“. Πόσο μάλλον όταν στιγματιζόμαστε ως φορείς απόψεων τις οποίες πολεμάμε καθημερινά μέσα από τη δουλειά μας, όπως ο ρατσισμός, ο αντισημιτισμός και η μισαλλοδοξία».
♦ Το σύνθημα: Φίλοι οι γείτονες λαοί – Εχθρός ο ιμπεριαλισμός. Οι υπογραφές (με… ιερογλυφικά): περιοδικό ΒΙΔΑ και μπλογκ PROLET CONNECT. Να βάλει και η στήλη κάποιο σύνθημα στο οποίο δεν μπορεί να κάνει κριτική (γιατί βρίσκεται στην ίδια κατεύθυνση με τη δική μας «γραμμή»). Για να μη μας λένε ότι συνεχώς γκρινιάζουμε…