♦ «Ραχόι και Τσίπρας συμφωνούν να υπερασπιστούν τις κοινές αξίες της Ευρωπαϊκής Ενωσης ανεξάρτητα από ιδεολογίες». Αυτό ήταν το κύριο θέμα της ισπανικής El Mundo (η φωτογραφία από τη διαδικτυακή της έκδοση) στις 28 του περασμένου Γενάρη (Τσίπρας και Ραχόι συναντήθηκαν στο πλαίσιο της Ευρωμεσογειακής Διάσκεψης που έγινε στη Λισαβόνα). Στις κοινές αξίες ανήκει, προφανώς, και το μακέλεμα άοπλων και εντελώς μη βίαιων πολιτών που στέκονταν στην ουρά για να ψηφίσουν σ' ένα δημοψήφισμα. Ο Ραχόι δεν έτρεφε την παραμικρή αμφιβολία ότι πρόκειται για μια από τις κοινές αξίες, γι' αυτό και το διέταξε.
♦ Σε τοίχο στο Μεταξουργείο είναι τυπωμένο το όμορφο στένσιλ. Δεν ξέρουμε σε τι είδους και τίνων στρουθοκαμηλισμό αναφέρεται ο καλλιτέχνης, όμως εμείς δε δυσκολευτήκαμε να κάνουμε μία μόνο σκέψη. Η μόνη ελπίδα που υπάρχει βρίσκεται στην απόφαση για ξεσηκωμό. Ομως, ασχολούμενοι με οτιδήποτε άλλο (κυρίως με την αναζήτηση της ελπίδας που πουλάνε οι έμποροι της κοινωνικής δημαγωγίας, στρουθοκαμηλίζουμε. Κι αυτό αφορά όχι τους πάντες, αλλά το ιστορικό υποκείμενο του ξεσηκωμού. Την εργατική τάξη και τους κοινωνικούς συμμάχους της.
♦ «Ηρωας των πλουσίων – Κήρυκας της Ευρώπης». Αυτός είναι ο Εμανουέλ Μακρόν, σύμφωνα με το πρωτοσέλιδο της Liberation στις 27 Σεπτέμβρη. Τρεις μόλις μέρες μετά την «ιστορική» ομιλία του Μακρόν στη Σορβόνη, όπου -στο πλαίσιο μιας πολύ καλά οργανωμένης φιέστας- παρουσίασε το «όραμά του για την Ευρώπη», η εφημερίδα της γαλλικής «κεντροαριστεράς» απομυθοποιεί τον Μακρόν, παίρνοντας αφορμή από το σχέδιο προϋπολογισμού του 2018, που παρουσίασε η κυβέρνηση Μακρόν, το οποίο μεταρρυθμίζει τον Φόρο Μεγάλης Περιουσίας, μειώνοντας κατά 5 δισ. ευρώ τους φόρους στους πλούσιους (μειώνοντας ταυτόχρονα κατά 15 δισ. ευρώ τις δημόσιες δαπάνες). Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα για τον Τσίπρα και την παρέα του. Μπορεί στη Γαλλία ακόμα και μεγάλες αστικές εφημερίδες να «κοπανάνε» τον Μακρόν, για τη συριζαϊκή προπαγάνδα, όμως, ο γάλλος πρόεδρος είναι ένας… οραματιστής, πίσω από τον οποία πρέπει να στοιχηθούμε άπαντες, προκειμένου να μεταρρυθμίσουμε την ΕΕ (την οποία μονίμως ταυτίζουν με την Ευρώπη) σε… προοδευτική κατεύθυνση. Δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι. Ισχύει και στην πολιτική…