![](/wp-content/uploads/2020/08/1687/content_foitikes-ekloges.jpeg)
♦ Κριτήριο το survivor! Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ είναι οι «διάσημοι», η ΑΕΠ-ΕΑΑΚ είναι οι «μαχητές». Στο ΠΑΜΑΚ όλ' αυτά. Ο φοιτητής καλείται να διαλέξει! Προσοχή, όμως, στη διαδικασία, παιδιά. Στο survivor ψηφίζουμε με sms, ενώ εδώ πρέπει να πάμε στην κάλπη και να ρίξουμε το ψηφοδέλτιο των ΕΑΑΚ. Απορούμε πώς τους διέφυγε να το γράψουν και αυτό. Οσο για τη σιγουριά τους ότι εκείνοι που «πουλάνε» είναι οι «μαχητές» και όχι οι «διάσημοι», δεν μπορούμε να πούμε τίποτα. Για να το λένε, παναπεί ότι ξέρουν. Παρακολουθούν μετά μανίας το συγκεκριμένο τηλεσκουπίδι, οπότε έχουν κάνει τους υπολογισμούς τους. Ξεφτίλα; Σωπάτε, καλέ! Η… ριζοσπαστική Αριστερά αναζητά μοντέρνους τρόπους συγκέντρωσης των… επαναστατικών δυνάμεων. Αλλωστε, δε γνωρίζουμε αν το συγκεκριμένο σχήμα των ΕΑΑΚ είναι με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ ή προσχώρησε στη ΛΑΕ (αν δεν κάνουμε λάθος, έχουν πέσει και κάτι «ψιλές» εκεί στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο του… διαλόγου ανάμεσα στις… αριστερές ριζοσπαστικές δυνάμεις). Ας το σοβαρέψουμε λίγο: αυτές είναι οι βλαβερές συνέπειες του κοινοβουλευτικού κρετινισμού.
♦ Δεν είναι οι μετανάστες δυνάμει βιαστές – Είναι όλοι οι Ελληνες, ξεφτίλες ρατσιστές – AS 619 (τρικάκι)
Το τρικάκι πετάχτηκε το προηγούμενο Σαββατόβραδο στην περιοχή του Κεραμεικού, όπου φεμινίστριες έκαναν παρέμβαση, απευθυνόμενες προφανώς στον -νεανικό στην πλειοψηφία του- κόσμο που διασκεδάζει στα «εναλλακτικά» μαγαζιά της περιοχής. Ενα ποσοτικό επίθετο («όλοι») αφαιρείται από τη μια πρόταση και προστίθεται στην άλλη, δημιουργώντας ένα λογικό και οντολογικό τερατούργημα. Το «όλοι» αφαιρέθηκε από το ουσιαστικό «μετανάστες», που απαλλάχτηκαν ως σύνολο από την κατηγορία του «δυνάμει βιαστή». Το «όλοι» προστέθηκε μπροστά από το ουσιαστικό «Ελληνες», οπότε όλοι οι Ελληνες κατατάχτηκαν στην κατηγορία του «ξεφτίλα ρατσιστή». Ολοι ανεξαιρέτως! Οι άρρενες, βέβαια, γιατί οι γυναίκες εξαιρούνται. Κάτι κυρίες που φοβερίζουν το παιδάκι τους «φάε, γιατί θα φωνάξω τον αράπη να σε πάρει» και κάτι άλλες που σε κάθε Πακιστανό βλέπουν τον υποψήφιο βιαστή τους, δεν ανήκουν στην κατηγορία «ξεφτίλες ρατσιστές». «Ξέρουμε πως κάθε άντρας μπορεί να βιάσει» έγραφε ένα φυλλάδιο που μοίραζαν στον κόσμο οι παρεμβαίνουσες. Αρα, και ο μετανάστης είναι «δυνάμει βιαστής», όπως κάθε άνδρας! Γι' αυτό σας λέμε: λογικό και οντολογικό τερατούργημα. Περιττεύει να πούμε πως ούτε οι μετανάστες είναι ειδική κατηγορία δυνάμει βιαστών, ούτε όλοι οι άνδρες (συμπεριλαμβανόμενων των μεταναστών) είναι δυνάμει βιαστές, ούτε όλοι οι Ελληνες και όλες οι Ελληνίδες είναι ξεφτίλες ρατσιστές.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1688/content_sveod-apergia.jpg)
♦ Και στους πιο δύσκολους καιρούς πρέπει ν' αγωνίζεσαι. Και οι καιροί είναι πραγματικά δύσκολοι. Κρίση, τεράστια ανεργία, πλήρης διάλυση του εργατικού συνδικαλισμού, αποθέωση της αυθαιρεσίας των καπιταλιστών, που τρομοκρατούν τους εργάτες με την απειλή της ανεργίας. Οι ίδιοι οι αγώνες έχουν εξ ορισμού μειωμένη συμμετοχή και μειωμένη αποτελεσματικότητα σ' αυτές τις συνθήκες. Πρέπει, όμως, να οργανώνονται, προκειμένου να στέλνουν το μήνυμα ότι η εργατική τάξη είναι πάντα εδώ και θα ξαναγίνει πραγματικά απειλητική για το κεφάλαιο.