♦ Θα φας όταν θα είσαι ανταγωνιστικός – Μακρόν
Στη σύγχρονη νεολαιίστικη αργκό το λένε «τρολιά». Εμείς βλέπουμε μια επιτυχημένη πολιτική παρέμβαση. Ενα σύνθημα σ' έναν τοίχο, προσθήκη της φάτσας του νέου προέδρου της Γαλλίας και ιδού η ουσία για τη γαλλική εργατική τάξη.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1678/content_synthhmata_thessalonikh.jpg)
♦ «Αλληλεγγύη στους απεργούς πείνας παλαιστίνιους κρατούμενους» έγραφε το χαρτοπανό που κόλλησε η «Δικτύωση Αλληλεγγύης στην Παλαιστινιακή Αντίσταση». Πάνω σ' αυτό το χαρτοπανό, βρήκαν να κολλήσουν «όλοι» τις αφίσες τους! Δεν τους έφτανε ο διπλανός χώρος, έπρεπε να καταλάβουν και το χώρο του χαρτοπανό της αλληλεγγύης σε μια από τις μαζικότερες απεργίες πείνας που έχουν γίνει στην Ιστορία. Και το έκαναν διαδοχικά (άγνωστο με ποια σειρά): αφίσα αλληλεγγύης σε απεργούς πείνας στην Τουρκία, αφίσα του συνδικάτου Επισιτισμού-Τουρισμού, αφίσα της κατάληψης Φάμπρικα Υφανέτ. Για να συμπληρωθεί το καρέ, το ίδιο χαρτοπανό, σε άλλο σημείο, καλύφθηκε από αφίσες της Αντιεξουσιαστικής Κίνησης ενάντια στην ιδιωτικοποίηση του νερού. Και σ' αυτή την περίπτωση, κόλλησαν αρκετές αφίσες (ταπετσαρία που λέμε), αλλά την τελευταία επέλεξαν να την κολλήσουν πάνω στο χαρτοπανό αλληλεγγύης στους παλαιστίνιους απεργούς πείνας. Σε τέτοιες περιπτώσεις πραγματικά περιττεύει κάθε σχόλιο. Μιλάνε τα έργα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1679/content_levy_1.jpeg)
♦ Η είδηση δημοσιεύτηκε στο 902.gr και αφορούσε τη «θερμή υποδοχή» που επεφύλαξε η Ενωση «Κομμουνιστικής» Νεολαίας Γιουγκοσλαβίας στον γάλλο «ψευτοφιλόσοφο και υπερασπιστή των όπου γης ιμπεριαλιστικών εγκλημάτων» (και φανατικό σιωνιστή θα προσθέταμε εμείς), Μπερνάρ Ανρί Λεβί, που ήταν καλεσμένος στο φετινό Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Βελιγραδίου. «Δολοφόνε, έξω από το Βελιγράδι» φώναξε ο νέος που του πέταξε την τούρτα, ενώ στη συνέχεια άλλος νέος άνοιξε ένα πανό που έγραφε «Ο Μπερνάρ Λεβί υπερασπίζεται τους φόνους των ιμπεριαλιστών». Και οι δύο νέοι είναι μέλη της συγκεκριμένης οργάνωσης. Παρεμβάσεις με πανό έχει κάνει αρκετές φορές και η νεολαία του Περισσού. «Τούρτωμα» κάποιου απολογητή του ιμπεριαλισμού όχι. Είναι, άλλωστε, πάγια αρχή τους να στηλιτεύουν παρόμοιες ενέργειες όταν τις πραγματοποιούν άλλοι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανε μια εξαίρεση, γιατί το περιστατικό συνέβη στη Σερβία, οπότε υπάρχει… απόσταση ασφάλειας.
Εννοείται πως του άξιζε του σιωνιστή-ιμπεριαλιστή η ξεφτίλα. Οταν «έφαγε» την τούρτα στη μάπα, έμεινε σύξυλος. Κι όταν πίσω του, πάνω στη σκηνή του κινηματογράφου, άνοιξε το πανό, στο πρόσωπό του αποτυπώθηκε ο φόβος για τα χειρότερα.