![](/wp-content/uploads/2020/08/1193/content_ypallhloi-adeia.jpg)
♦ Οι ματωμένες ποδιές είναι κρεμασμένες έξω από το υπουργείο Υγείας. Εργαζόμενοι κραυγάζουν «ΠΕΙΝΑΜΕ» εν έτει 2016! Υπερβολή, θα 'λεγε κάποιος βιαστικός. Γιατί, όμως, τέτοιες «υπερβολές» δεν γράφονταν σε εργατικές κινητοποιήσεις κατά τα προμνημονιακά χρόνια; Αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για 80 εργαζόμενους στην καθαριότητα, τη φύλαξη και την εστίαση του Δρομοκαΐτειου Νοσοκομείου, που είναι επί μήνες απλήρωτοι, θα ντραπούμε αν κάναμε τη σκέψη «υπερβολή». Πρόκειται για σύγχρονους σκλάβους, που υπογράφουν σύμβαση… ελεύθερου επαγγελματία. Σύμβαση έργου, βάσει της οποίας δεν παίρνουν 13ο και 14ο μισθό, δε δικαιούνται ούτε άδεια ασθένειας κι αν λείψουν πρέπει να εξασφαλίσουν μόνοι τους τον αντικαταστάτη τους, που είναι σκλάβος δεύτερης κατηγορίας. Ε, όταν τους αφήνουν και απλήρωτους, όταν τους στερούν αυτό το γλοίσχρο μεροκάματο, μόνο ασυνείδητοι θα μπορούσαν να πουν ότι υπερβάλλουν. Αυτές είναι οι… βέλτιστες ευρωπαϊκές πρακτικές τις οποίες η συγκυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων θα «διαπραγματευθεί» με την τρόικα το Σεπτέμβρη. Η Κωνσταντίνα Κούνεβα μετακόμισε στις Βρυξέλλες ως ευρωβουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ. Το δουλεμπόριο ζει και βασιλεύει στην Ελλάδα. Ο «πέτσακας» αναπληρωτής υπουργός Υγείας, ο «πικραμένος μόδιστρος» υπουργός Εργασίας και ο «πολλά βαρύς» γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας (Πολάκης, Κατρούγκαλος, Νεφελούδης, κατά σειρά) έχουν, φυσικά, πιο σοβαρά ζητήματα για ν' ασχοληθούν.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1195/content_olga-samos-neo-f.png)
♦ Της δεξιάς τα φρόκαλα ισορροπούν στα τσόκαρα! Η μία είναι η γνωστή βουλευτίνα και τέως υπουργός Ολγα Κεφαλογιάννη. Η άλλη (της οποίας το όνομα δεν συγκρατήσαμε) είναι σύζυγος κάποιου γαλάζιου δημοτικού άρχοντα. Φωτογραφίστηκαν σε νυχτερινή έξοδο και τροφοδότησαν τις κουτσομπολίστικες ιστοσελίδες με την εμφάνισή τους. Δεν ξέρουμε ποιανής από τις δύο είναι το smartphone με τη φωτογραφία του Μαρξ και το σήμα του STOP από πάνω. Οφείλουμε να τις ευχαριστήσουμε, πάντως. Διότι μας θυμίζουν ότι οι οννεδίτισσες διαβάζουν από τα εφηβικά τους χρόνια το «Κεφάλαιο» και το απορρίπτουν με επιστημονικά επιχειρήματα. Μη γελάτε. Το έχει δηλώσει μια άλλη, που ειδικεύεται σε ημίγυμνες φωτογραφίσεις. Αυτή, λοιπόν, που τροφοδοτεί δημοσιεύματα με τίτλους όπως «Ελλη Παπαγγελή: το μέγεθος μετράει. Τα μικρά δεν έχουν τύχη» ή «Η σέξι ΟΝΝΕΔίτισσα Ελλη Παπαγγελλή με πλούσιο μπούστο και αγγουράκι στο στόμα» ή «Η Ελλη Παπαγγελή φιλάει στο στόμα την Αλίσια Τρούση», έχει δηλώσει: «Στα 15 μου χρόνια απέρριψα τον κομμουνισμό γιατί διάβασα το «Κεφάλαιο» του Καρλ Μαρξ και είδα ότι ο άνθρωπος λέει βλακείες». Ευτυχώς που διαβάζουν νωρίς Μαρξ οι δεξιές…