♦ Κάποιοι κακεντρεχείς ισχυρίζονται ότι κάτι τέτοια εξώφυλλα πληρώνονται αδρά από τη ρωσική προπαγάνδα, η οποία με τους μηχανισμούς της προσπαθεί να πετυχαίνει όσο γίνεται μεγαλύτερη προβολή του Πούτιν στις χώρες της Δύσης και ιδιαίτερα σ' αυτές που είναι μέλη του ΝΑΤΟ και της ΕΕ. Εμείς αυτά τα πράγματα δεν τα πιστεύουμε. Εμείς θεωρούμε πως τέτοια εξώφυλλα αποτελούν αποτέλεσμα γνήσιου και ανυπόκριτου θαυμασμού για το τεράστιο ηγετικό ανάστημα του προέδρου του ρωσικού ιμπεριαλισμού. Είναι ο ενθουσιασμός που προκαλεί αυτός ο θαυμασμός που οδηγεί σε παιδαριώδη δημοσιογραφικά λάθη, όπως ο τίτλος του συγκεκριμένου εξώφυλλου. Οταν θαυμάζεις κάτι ή κάποιον τόσο πολύ, τότε μπορεί να ξεχάσεις ακόμη και τους στοιχειώδεις κανόνες χρήσης της γλώσσας.
♦ Το πανό είναι κρεμασμένο στη ράμπα του δικαστικού μεγάρου Θεσσαλονίκης. Υπήρχαν κι άλλα πανό και δεκάδες πικέτες στα χέρια κατοίκων της Χαλκιδικής, που απαριθμούσαν μία προς μία τις τυπικές παραβιάσεις της νομοθεσίας από την εταιρία των χρυσοθήρων. Μαζεύτηκαν έξω από τα δικαστήρια της Θεσσαλονίκης κάνοντας αυτή την πρωτότυπη παράσταση διαμαρτυρίας, για να ζητήσουν την άμεση εξέταση της υπόθεσης των παραβιάσεων της περιβαλλοντικής νομοθεσίας από την «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ». Τα πορίσματα των Επιθεωρητών Περιβάλλοντος είναι αρκετά για να βάλουν τέρμα στο περιβαλλοντικό έγκλημα που συντελείται στις Σκουριές, πλην όμως η αστική Δικαιοσύνη, εκτός από επιλεκτικά τυφλή, είναι και επιλεκτικά κουφή. Κι αυτό το ξέρουν καλά οι κάτοικοι της Χαλκιδικής. Το έχουν νιώσει πολλές φορές μέχρι τώρα στο πετσί τους. Και όταν βγαίνουν η μία μετά την άλλη οι δικαστικές αποφάσεις (ιδίως από το ΣτΕ) που νομιμοποιούν την παρανομία και την καταστροφή, και όταν η Δικαιοσύνη κινείται αστραπιαία για να ασκήσει διώξεις κατά των αγωνιζόμενων κατοίκων, για να οργανώσει νυχτερινές εισβολές σε σπίτια και συλλήψεις.
♦ Ας πούμε πως η απουσία της Εύης Στατήρη δε συνιστά απώλεια, αν και δεν είναι και τόσο σύνηθες να παρουσιάζεται το βιβλίο της μητέρας του συζύγου σου και συ να μην μπορείς να είσαι εκεί, γιατί ο τόπος της παρουσίασης απέχει μερικές εκατοντάδες μέτρα περισσότερο από το χιλιόμετρο εντός του οποίου σου επιτρέπουν να κινείσαι (ένα βήμα παραπάνω και θα ξαναβρεθείς στη φυλακή). Η συγγραφέας όμως; Να είναι εν ζωή, αλλά να μην μπορεί να παραστεί στην παρουσίαση ενός βιβλίου της; Εδώ δεν της επιτρέπουν να βγει από τη Σαλαμίνα για να επισκεφτεί στη φυλακή τα δυο παιδιά της, εδώ δεν της επιτρέπουν να πάει μέχρι το Νοσοκομείο της Νίκαιας για να κάνει κάποιες προγραμματισμένες ιατρικές εξετάσεις, στην παρουσίαση του βιβλίου θα κώλωναν; Η παρουσίαση του βιβλίου της Αθηνάς Τσάκαλου από τη συλλογικότητα «Συγγενείς-Φίλοι κρατουμένων και διωκόμενων αγωνιστών» είναι απλά μια ακόμα αφορμή για να σκεφτούμε την καταστολή.